5 sposobów na odnalezienie swojej pasji

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

5 sposobów na odnalezienie swojej pasji

By Justyna   /     Maj 25, 2015  /     Blog  /     , , ,
Pasja to nie tylko fajne spędzanie czasu wolnego. Obecnie to również sposób na życie. Wiem, że wielu z Was jej poszukuje i wiem też, że niektórzy stoją w miejscu. Dlaczego? Przecież znajdzie się sposób! I to nie jeden…

W filmie “Chłopaki nie płaczą” jeden z drugoplanowych bohaterów tak powiedział: “Spróbuj odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić”. Nie uważacie, że to za mało? 
Dużo myślałam nad wpisem o poszukiwaniu pasji. Zastanawiałam się, jak przekazać Wam moją wiedzę. Przecież tak naprawdę posiadam wiele pasji, grafika jest jedną z wielu. Uwielbiam pisanie, muzykę, teatr, a ostatnio też fotografię.

 

Wiem, pewnie zaraz mi powiecie, że “jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego”, ale ja się nie zgodzę z wyimaginowanym stwierdzeniem, które niewiele znaczy.

 

Zawsze myślałam, że moje pasje przychodzą bardzo spontanicznie. Przypomniałam sobie, że musi się coś w moim życiu wydarzyć, aby mnie do działania zmotywować. 
Odnalazłam 5 najważniejszych czynników sprawczych. Mam nadzieję, że pomogą Wam one odnaleźć swoją pasję.

 

1. Spotykaj się z ludźmi i rozmawiaj z nimi– Śmieszne? Przecież każdy z ludźmi się spotyka. Tak, spotykamy się, ale się nimi zazwyczaj nie interesujemy. O pasjach i planach na przyszłość rozmawiamy tylko z przyjaciółmi i rodziną.

 

 A dlaczego by nie zapytać swojej sąsiadki, czym się interesuje? Po co bez sensu tracić czas na gadanie o pogodzie, skoro można poruszyć ciekawszy temat? 

 

Moja babcia ma szczególną pasję, a jest nią rękodzieło. Jednak nigdy nie wpadło mi do głowy, żeby zapytać się, dlaczego kocha szydełkowanie. A co się okazało? Babacia chętnie wszystko mi wytłumaczyła, nawet pomogła mi zrobić pierwszy naszyjnik. Rękodzieło nie stało się moją pasją, ale nauczyłam się czegoś nowego!

 

2. Pojawiaj się w ciekawych miejscach– Czas wolny lubimy spędzać w domu. Nie rozumiem dlaczego? Moje miasto jest małe, a ciągle wiele się w nim dzieje. W Bibliotece Miejskiej i Domu Kultury organizowane są przeróżne spotkania. Biblioteka jest nie tylko miejscem, gdzie można porozmawiać o literaturze. Często pojawiają się tam ciekawi ludzie, którzy zarażają swoim hobby. Organizowane są również świetne warsztaty. Dlaczego nie korzystać z darmowych dobrodziejstw? 

 

Oprócz tego radziłabym szukać swoich zainteresowań wszędzie, angażować się w różne przedsięwzięcia, nie odrzucać żadnych opcji i propozycji. Ja jedną moją pasję znalazłam… w przedszkolu u syna! Poszłam na wywiadówkę, usłyszałam, że chcą robić teatr, więc jako pierwsza się zgłosiłam. Widziałam, jak niektóre mamusie kręciły nosem i w żaden sposób nie dawały się przekonać. Nie mogłam się im nadziwić, ale pomyślałam, że wiele stracą. Teatr w przedszkolu okazał się świetną przygodą!

 

3. Próbuj różnych rzeczy – Jeżeli nie będziemy próbować, nigdy nie dowiemy się, co jest naszą pasją. Tłumaczymy się zazwyczaj brakiem czasu albo pieniędzy. Coś nas fascynuje, ale znajdzie się dobra wymówka, żeby się powstrzymać. Nie trzeba się mocno angażować. Nic bardziej mylnego!

 

Próbujmy robić różne rzeczy najpierw dla zabawy. Ja grafiką zaczynałam bawić  się już w liceum. Rysowałam za pomocą myszki, ale nie będę się rozwodzić, bo tę historię już znacie. Spodobało mi się na tyle, że kupiłam odpowiedni sprzęt, programy i robię to do dziś. Natomiast spróbowałam z rękodziełem, nie wciągnęło mnie. Porzuciłam bez żalu! Tak więc próbuj, odrzucaj i próbuj na nowo!

 

4. Czytaj ciekawe książki i oglądaj inspirujące filmy – Chodzi mi o książki i filmy, które dotyczą konkretnej pasji. To jest coś, co potrafi dać ogromnego powera. Ja poczułam zajawkę, kiedy obejrzałam pierwszy raz “Karate kid”. Chciałam trenować karate, serio. Miałam wtedy może 10 lat. Zaczęłam nawet ćwiczyć, ale złapałam kontuzję i na tym się skończyło. Nie ważne! Chodzi o to, żeby próbować. Podobnie było z “Dirty Dancing”. Po obejrzeniu chciałam tańczyć, ale przede wszystkim pragnęłam mieć pasję i dzielić się nią z innymi.

 

Jeżeli chodzi o sztukę, największe wrażenie wywarł na mnie film “Dziewczyna z perłą”. Z książek polecam biografie artystów i sławnych ludzi. Biografia J.K Rowling to dla mnie szczególna książka. Dała mi ogromnego, pozytywnego kopniaka! Dzięki niej porzuciłam kompleksy związane ze stylem pisarskim i wzięłam się do roboty! 

 

 
5. Rób wyzwania Myślę, że to może być fajna sprawa, chociaż nigdy sama nie próbowałam. Zamierzam jednak się przekonać. Wybierasz jakąś działkę np. fotografię i wymyślasz wyzwanie typu:

 

“Miesiąc fotografowania ulic” albo grafika “Tydzień rysowania za pomocą wektorów” (tutaj i tutaj  znajdziesz moje tutoriale odnośnie rysowania na wektorach w Photoshopie). A może sport: “Tydzień gry z dzieckiem w kosza”.

 

Dzięki temu sprawdzisz, czy do konkretnej czynności masz prawdziwy zapał! Jeżeli natomiast ci nie wychodzi lub się zniechęcisz, nic się nie dzieje! Nie zmuszaj się. Szukaj dalej!

 

No to jak? Spróbujecie? Będziecie szukać? Czy nadal chcecie tylko marudzić? 😉

 

Pozdrawiam ciepło.

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram