8 tekstów których nie lubią rysownicy i graficy

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

8 tekstów których nie lubią rysownicy i graficy

By Justyna   /     Sty 28, 2016  /     Blog  /     , , , , ,

Tyle lat rysuję i tworzę grafiki i słyszałam już chyba wszystkie możliwe głupie teksty od przeciętnego Kazia, który o moim fachu nie ma zielonego pojęcia. Chwilami już nie wiem, jak na to reagować, kończą mi się kreatywne  pomysły, spada poziom sarkazmu, którym mnie Bozia obdarowała….


Jak wiecie, staram się być dobrym człowiekiem, ale teksty niektórych ludzi wyprowadzają mnie z równowagi. Najgorsze, że ludzie nie są świadomi, jak głupie treści wypowiadają.

Oto teksty, których nie radzę używać w towarzystwie grafików i rysowników (a już na pewno nie w moim towarzystwie)

8 tekstów których nienawidzę:

1) Jak Ty to robisz? – Tekst, który pojawia się najczęściej. Kiedyś grzecznie, ze spokojem odpowiadałam, ale kiedy 50 raz muszę streszczać całą, banalną historię, podnosi mi się ciśnienie. Czy tak trudno domyśleć się, że mam kapkę talentu, a reszta to ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia?

2) Gdzie się tego nauczyłaś? – Musiałam wyrzec się wszystkiego, założyć tajne stowarzyszenie rysowników, a potem poleciałam w kosmos, bo tam najszybciej i najłatwiej jest nauczyć się rysować. Pytanie, po którym mam +500 do samodestrukcji. Nauczyłam się w domu, słuchając zespołu Queen i proszę, więcej już nie pytajcie.

3) Zrobisz mi logo? – Nie, nie zrobię, jeżeli jesteś moim znajomym/znajomą i liczysz, że nic nie zapłacisz. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zaprojektowanie i wykonanie takiej grafiki to czasem kilka dni porządnej, intensywnej pracy. Wymaga to czasu i kreatywności. Wymaga to skupienia i umiejętności, dlatego to tak bardzo dużo kosztuje.

4) Narysuj mi coś + maślane oczka – Tego nienawidzę jeszcze bardziej niż poprzedniego. Narysuj – ok, ale to COŚ jest cholernie nieprecyzyjne. Do tego taka osoba oczekuje, że machniesz rysunek z cieniowaniem i innymi bajerami w 2 minuty. Przecież to takie proste, prawda? Skoro proste, narysuj sobie COŚ sam. Oprócz tego nie znoszę rysować przy kimś, nie lubię, jak ktoś stoi mi nad głową i patrzy na każdą narysowaną kreskę.

5) Ile to kosztuje? + opad szczęki i komentarz „Tak dużo?”– Zazwyczaj opowiadam bardzo szczerze, bo cenię mój czas i moje prace. Przedstawiam cennik i po chwili słyszę „Tak dużo?”, a w przypadku korespondencji elektronicznej następuje taka niezręczna cisza… TAK! To kosztuje dużo, bo jeszcze raz powtarzam: to też jest praca, jak każda inna. Poświęcam na to swój cenny CZAS. Do tego korzystam z płatnych programów graficznych, czasem z płatnych stocków, a w przypadku rysunku: z bloków, kredek, flamastrów, które też kosztują. Musiałam zainwestować, więc oczekuję częściowego zwrotu.

6) Naucz mnie tak rysować – Zazwyczaj wszyscy na mnie dziwnie patrzą, jak odpowiadam, że najpierw trzeba usiąść i po prostu zacząć rysować, a przy okazji poświęcić na to jakieś 10 lat. Nikt nie bierze na serio moich wskazówek. Wszyscy myślą, że mam tajną metodę, wypracowany sposób, a poznanie go to pół godziny plus 2 dni ćwiczeń i gotowe. No nie, w ten sposób nie dojdziesz do mojego poziomu. Zacznij rysować wszystko, co cię otacza i rób to jak najczęściej, a może po jakimś czasie zauważysz rezultaty.

7) Ładnie rysujesz, ciekawe kolory – I tylko tyle? Dziękuję, postoję…

8) Naprawdę zrobiłaś to sama? – Nie, tak naprawdę to mój pies, który tylko udaje, że jest psem. Jest uzdolniony plastycznie i dużo rysuje, a ja podstępnie wykorzystuję jego prace i mówię, że są moje! Tylko nikomu tego nie mówcie!

Jeżeli już wiecie, jakich pytań mi nie zadawać i jakich komentarzy unikać to zapraszam do współpracy 😉

Pozdrawiam ciepło

 

 

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter
 • Wierzę, że to doprowadza do szału, bo sama często słyszę podobne teksty w odniesieniu do moich rękodzielniczych prac. A jak już widzę na blogu komentarz w stylu „ładna praca”, „ale fajne” itp., to mam ochotę rozwalić monitor;)

 • Przez te teksty moja jednak znajomość stanęła na ostrzu noża. Kwestia tego, że nie chcę czegoś znowu zrobić za free była mi jeszcze pół roku później wypominana. Teraz już olewam to wszystko. Teksty drażnią, ale cóż, ludzie się nie zmienią.

 • Znam wszystkie te teksty doskonale – jest to okropne! Najlepsze to jest to:
  „- Zaprojektujesz mi logo?
  – X zł taka usługa
  – Chyba sobie żartujesz? Narysować dwie kreski to i ja potrafię i będę mieć za darmo
  – Ok rób
  Po jakimś czasie:
  – Słuchaj pomożesz mi z jedną rzeczą? Bo w tym projekcie jest to i to jakieś takie nijakie, poprawisz mi to?
  – A zapłacisz mi?
  – Sam sobie poprawie”
  Niestety każdy myśli, że to takie hop siup siąść i narysować, a niestety tak nie jest, no ale jak większość myśli, że graficy czy rysownicy to nie zawód to co się dziwić?

  • Oj taakk… znam to 😉 Wiesz, ja mam jeszcze gorzej, bo na etacie pracuję jako nauczyciel, a jako grafik tylko dorabiam. Wszyscy myślą, że to przecież moja pasja, więc czemu nie mogę zrobić pięknego logo za free? XD

   • Ja studiuję grafikę i każdy mi mówi, że skoro studiuję to powinnam robić za darmo w ramach praktyki i do portfolio. Prawda jest taka, że astronomicznej sumy nie chcę, bo traktuje to jako coś dorywczego (i rzeczywiście również traktuje to jako naukę, ale bez przesady), co się trafia raz na 6 miesięcy xD

 • Często ludzie myślą, że to się robi ot tak więc i wymagać zapłaty nie wolno. 🙂 Przy czym swoją pracę i czas szanują i umieją wycenić innych już niekoniecznie 🙂 Chyba zbyt powierzchownie ludzie traktują rysowanie, a ja tam się na tym nie znam więc szanuję czas i pracę kogoś kto oprócz talentu musi włożyć dużo pracy 🙂

 • ale masz zdolnego psa! no, no, no pogratulować 😀 hihi 😉

 • Mnie najbardziej rozbraja ten tekst „tak drogo?”, jakby ludzie naprawdę sądzili, że ktoś za każdym razem spędzi dla nich kilka godzin i stworzy dla nich coś fantastycznego. Pewnie, dla bliskich może i tak, ale ileż można? Skoro ma się jakiś talent, to dlaczego by na nim nie zarabiać? Faktycznie, czasami zdarzają się zbyt wygórowane ceny, ale kiedy ktoś mi taką zaproponuje, po prostu grzecznie dziękuję za odpowiedź i tyle. Nie robię wyrzutów, że „za drogo”. Jeśli nie mam ochoty, to nie kupuję i tyle. 🙂

 • Moim mały zboczeniem jest obserwowanie jak ktoś rysuje 🙂 Lubię ten dźwięk szurania po kartce, proszę się tutaj nie obruszać. Jesteś naszym dobrem narodowym 😀

  • Tylko wiesz, takie patrzenie mnie dekoncentruje i wtedy nic nie wychodzi jak trzeba 🙂 Z drugiej strony filmiki z rysowaniem lubię nagrywać 😉

 • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

  Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

 • Newsletter

 • Instagram