Cel życiowy. Czy jest nim rysowanie?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Cel życiowy. Czy jest nim rysowanie?

By Justyna   /     Gru 04, 2018  /     Blog  /  

Cel życiowy- bardzo chcemy ge znać, tak często zastanawiamy się, gdzie przebiega granica między zwyczajnym hobby a poważnym zainteresowaniem. Czy wszystkie pasje powinnyśmy zamieniać w zawód? Czy jesteśmy przeznaczeni do robienia tylko jednej rzeczy w życiu? Jak ja doszłam do tego, co chcę robić?

Pewnie lubisz rysować i od wielu lat marzy Ci się kariera designera, grafika itd. Na widok pięknych połączeń kolorystycznych kręci ci się łezka w oku, chcesz natychmiast tworzyć. Po pewnym czasie próbujesz przekształcić pasję na dochodowe zajęcie, ale cały czas zastanawiasz się, czy warto. Ja zazwyczaj na to pytanie odpowiadam: NIE! Nie wszystko trzeba zamieniać na złotówki oraz TAK! Czasem warto. To zależy od wielu czynników. Chcesz wiedzieć, od jakich?

Cel życiowy a twoje wartości

Żeby odpowiedzieć na to najważniejsze w życiu pytanie: „co chcę robić?”, najpierw trzeba zastanowić się nad wartościami. Które z nich uważam za kluczowe? Co one dla mnie oznaczają? Polecam ćwiczenie pomagające znaleźć odpowiedź, ponieważ w pierwszej chwili ciężko nam wydobyć z głowy przeróżne wartości życiowe. Najpierw tworzymy listę, a później oznaczamy te rzeczy, które naprawdę liczą się dla nas. Już teraz weź kartkę i wypisz następujące hasła: miłość, przyjaźń, dostatek, bogactwo, kreatywność, zdrowie, wykształcenie, samorozwój, rozrywka, pasja, wiara, ojczyzna, aktywność, atrakcyjność, bezinteresowność, altruizm, ciekawość, dyscyplina, empatia itd. Pełną listę wartości znajdziesz tutaj: życiowe wartości

Po wykonaniu zadania zastanów się, czy pasja związana z rysowaniem/grafiką wpisuje się w którąś z twoich wartości – najlepiej, jeżeli dotyczy kilku z nich. Jeżeli tak, to możesz, a nawet powinieneś czerpać dochody ze swojej pasji.

Jeśli nie – widocznie to zajęcie jest tylko odskocznią i najprawdopodobniej zabijesz w sobie pasję podczas wykonywania ulubionych zadań pod przymusem. Twój cel życiowy musi być kompatybilny z wartościami, które wyznajesz.

Czy muszę robić w życiu tylko jedną rzecz?

Ja uważam, że NIE, człowiek nie powinien robić tylko jednej rzeczy w życiu! A już zwłaszcza w momencie, kiedy jego wartością jest swoboda/zmienność/wolność itd. Zobacz listę i wybierz tylko pięć wartości. Jakie zajęcia możesz wykonywać, aby się spełniać, czerpać radość?  Zapewne powstanie kolejna długa lista. Nie chodzi teraz o to, aby wybrać to, co najważniejsze i iść jedną ścieżką. Możesz robić każdą z tych czynności i będziesz szczęśliwy. A przecież o to w życiu chodzi – żeby cieszyć się z pracy i dobrze się bawić.

Zatem pasja nie zawsze jest związana z życiowym celem! Nie ma też jednej drogi, aby spełnić się i znaleźć szczęście. Są ludzie, którzy rysują jednorożce, bo sprawia im to frajdę. Są też tacy, dla których najważniejszą wartością życiową jest piękno i kreatywność, dlatego rysowanie jednorożców w przeróżnych kombinacjach (jednorożec na koniu, jednorożec w koronie, jednorożec karmiący kotorożce), będzie dla nich czymś więcej.

Kochałam zawsze film Chłopaki nie płaczą, bo jeden z bohaterów powiedział: „Zastanów się, co lubisz w życiu robić, a potem zacznij to robić”. Niestety obecnie nie mogę się z tym zgodzić. Czasem cel życiowy znajdują się gdzieś głęboko w nas pod pierzynką cudzych oczekiwań i czeka tylko na moment, aż go odnajdziesz. Poznając lepiej siebie, możemy odkryć prawdziwe skarby, dokopać się do cudownych marzeń, które tylko dla nas mają znaczenie.

Dlatego pamiętaj! Świadomie szukaj swojej drogi, nie daj się zwieść opiniom innych ludzi. Talent również ma drugorzędne znaczenie – być może potrafisz świetnie organizować przyjęcia, ale twoje wartości wcale nie wiążą się z tą czynnością. Predyspozycje to jedno, ale to wartości są najważniejsze podczas podejmowania decyzji.

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram