Ćwiczenia rozwijające kreatywność część I

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Ćwiczenia rozwijające kreatywność część I

By Justyna   /     Sty 05, 2016  /     Blog  /     , , , , , , ,

Są takie chwile, że przychodzi zamówienie. Klient oczekuje mega pomysłu, bo przecież sporo za uslugę płaci. Ty nagle masz pustkę w głowie. No nic, zupełnie nic nie wychodzi, chociaż myślisz godzinami, jak tu zaskoczyć ciekawym, a jednocześnie tak prostym i oczywistym rozwiązaniem. Znacie takie sytuacje? Ja miałam je bardzo często. Do czasu aż poznałam ćwiczenia rozwijające kreatywność.

Czasem dziwie się, kiedy słyszę od ludzi “Nie mam żadnego pomysłu”. Dziwie się jeszcze bardziej, kiedy te słowa wypowiadają dzieci. Przecież to właśnie one powinny zachwycać nas swoją wyobraźnią. Tylko, żeby wyobraźnię uwolnić, trzeba ją po prostu rozwijać. Ćwiczenia na kreatywność są świetnym rozwiązaniem, ale trzeba dobrze je wybrać. Oto kilka moich, niestandardowych sposobów na pobudzenie twórczego myślenia.

ĆWICZENIA DLA KAŻDEGO

1. Symbole abstrakcyjne – Bardzo dobrym sposobem na pobudzenie kreatywności jest rysowanie symboli, które przedstawiają pojęcia abstrakcyjne. Wybierz sobie kilka takich pojęć i spróbuj je zobrazować. Narysuj smutek, radość, miłość, gniew, nienawiść, smak, przemoc, sprawiedliwość. Tutaj nie liczą się zdolności rysunkowe tylko ciekawe skojarzenia.

2. “W co mogą zmienić się literki?” – Znowu ćwiczenie rysunkowe. Tym razem wybieramy dowolną literę alfabetu. Ja lubię b, ale korzystam też z innych. Zastanów się, co mogłoby powstać z tej literki, jeżeli coś do niej dorysujesz. Może ludzik, drzewo, pralka? Zrób kilka wersji takiego rysunku. Zapewniam cię, że po tym ćwiczeniu zaczniesz zupełnie inaczej patrzeć np. na zwyczajne przedmioty.

3. Wylosuj opowiadanie – W tym poście (Kiedy dopada cię niemoc twórcza) mówiłam Wam, że pisanie opowiadań może pobudzić kreatywność. “No dobrze…, ale jakie opowiadanie mam napisać? Brakuje mi pomysłu” – pewnie mi powiesz. Na to również istnieje sposób. Ja najczęściej wymyślam 10 postaci i 10 miejsc. Mogą to być zwyczajni ludzie albo postaci fantastyczne. Jeżeli chodzi o miejsca, może wybrać np. kawiarnię, sklep, boisko, statek piracki. Zapisz wszystkie pomysły na kartce, a potem powycinaj paseczki z nazwami. Zrób dwa losowania. Najpierw wylosuj bohatera, a później miejsce. Stwórz krótkie opowiadanie o tym, co mogłoby się przytrafić danej postaci w nietypowym miejscu. Nie muszę chyba mowić, że połączenia wychodzą zaskakujące? Żeby ćwiczenie jeszcze udoskonalić, dopisz jakieś cechy charakteru dla bohaterów np. wesoły chłopiec, zazdrosna dziewczyna.Temat opowiadania gotowy!

ĆWICZENIA DLA ODWAŻNYCH

4. Dziennik symboli – Wiem, że teraz trudno jest pisać pamiętnik. Dorośli ludzie mają coraz mniej czasu. Ja stworzyłam sobie dziennik symboli, który przy okazji bardzo rozwija kreatywność. Zamiast opisywać cały dzień, skupiam się, jak zaprezentować go w najprostszy sposób. Pierwszym symbolem jest buźka, która pokazuje mój humor. Później rysuję kwadracik w konkretnym kolorze, który ma zaprezentować pogodę. Następnie ilustruję symbol całego dnia. Trzy rysunki dziennie, które uruchamiają wyobraźnię? Czemu nie? To zajmuje mało czasu, a naprawdę bardzo pomaga.

5. Wejdź do innego świata – Jest to ćwiczenie, które zazwyczaj polecam dzieciom, ale dorośli też mogą się pobawić. Będziecie musieli pobrudzić trochę swoje łapki, powycinać i pokombinować. Zadanie polega na stworzeniu przejścia do innego świata. Możecie zaangażować w to swoją rodzinę. Szukacie w domu miejsca, gdzie “otworzycie” przejście do innego świata. Może to być np. dziura w podłodze, ścianie, otwór w szafie. Narysujcie przejście na dużym brystolu, pokolorujcie, poprzyklejajcie wycinki z gazet. Wymyślcie, co trzeba zrobić, żeby do tego świata się przedostać. Zajmie Wam to pewnie całe popołudnie, ale myślę, że nietypowe ćwiczenie nie tylko pobudzi kreatywność, ale również jest okazją, żeby miło spędzić czas z bliskimi. Naprawdę polecam!

Jestem pewna, że jeżeli wypróbujecie moje ćwiczenia, rzadko będą zdarzały Wam się chwile niemocy twórczej, ale pamiętajcie, że one przytrafiają się nawet najlepszym. Czasem po prostu mamy zły dzień lub staramy się za bardzo, nic nie wychodzi, pojawiają się nerwy i koło się zamyka. Myślę, że wtedy lepiej odpuścić, przeczekać nawet kilka dni i dopiero wrócić do ćwiczeń.
Życzę Wam wielu ciekawych pomysłów! Niedługo pojawi się jeszcze jeden wpis z naprawdę nietypowymi ćwiczeniami rozwijającymi kreatywność.

Napiszcie mi, jakie ćwiczenia Wy stosujecie 😉

Pozdrawiam ciepło

Justyna

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram