Czy talent ma znaczenie?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Czy talent ma znaczenie?

By Justyna   /     Kwi 30, 2015  /     Blog  /     , , , ,
Niedawno byłam świadkiem i uczestnikiem dyskusji na temat talentu malarskiego/plastycznego. Wzbudziła ona wiele emocji, ponieważ w tym przypadku stroną atakującą była osoba starsza!

Pani Mirosława zaczęła swoje wypowiedzi na grupie rysowników od słów: “Nawet nie będę tego komentować”. Nie wytrzymałam i chociaż przyrzekałam sobie wielokrotnie, że w trollowe kłótnie wdawać się nie będę, zapytałam: “Dlaczego?”.

Co dalej się wydarzyło, chyba już opowiadać nie muszę, bo wydaje mi się, że każdy kiedyś był uczestnikiem podobnej sytuacji. Kobieta usłyszała od wielu rysowników, że niekoniecznie ważny jest talent…

Cóż jednak się stało, że ów dyskusja skłoniła mnie do refleksji? A no właśnie. Różne opinie na temat talentu. Bardzo mądre wypowiedzi młodych i pięknych.

chibiplum

Zastanówmy się, czym jest talent właściwie?

Zawsze tłumaczono nam, że to są predyspozycje do wykonywania takiej lub innej czynności. Czynności, która nie jest dla każdego łatwa. Jak to naprawdę wygląda?

WSZECHSTRONNIE UZDOLNIONA

Od dziecka słyszałam, że jestem uzdolniona muzycznie. Miałam 3 latka, kiedy popisywałam się moim talentem wokalnym. Śpiewałam czysto, bo podobno mam muzyczny słuch. Tutaj mogłabym opisać całą dziecięcą karierę, włącznie ze szkołą muzyczną, ale może kiedy indziej. Nie na tym mamy się dziś skupić.

Za kilka lat zaczęłam rysować. Szybko łapałam podstawy, chociaż wielu rzeczy musiałam się nauczyć. Po jakimś czasie nauczyciele, rówieśnicy i rodzina powiedzieli: “Masz talent”. Jednak wtedy nie za bardzo rozumiałam, o co im chodzi.

Za kilkanaście lat bawiłam się w aktorstwo, recytowałam wiersze, wykonywałam makijaże, pisałam. Kiedy naprawdę dobrze mi wychodziło, słyszałam: “Masz talent”…Mama zawsze mówiła, że wszystkie sroki za ogon łapię, ale ja nie potrafiłam po prostu usiedzieć w miejscu, dlatego ciągle się czymś zajmowałam.

No dobra, stop… stop, stop! Zaraz? Czyżbym stała w dobrej kolejce w Niebie po te wszystkie talenty? Czyżbym urodziła się geniuszem? Dlaczego inni nie są uzdolnieni? 

Dlaczego niektórzy tylko w jednej dziedzinie się realizują, a ja łapię wszystko po kolei i robię to dobrze?

Ze swojego punktu widzenia mogę Wam powiedzieć, że mam talent muzyczny czy dar od Boga, jak kto woli. Co natomiast z tymi wszystkimi “innymi” talentami? To jest właśnie prawdziwa zagadka.

UTALENTOWANY – BIERZE OŁÓWEK I RYSUJE

Przeprowadziłam rozmowę z Beatą, dziewczyną, która świetnie rysuje. Przy niej moje prace są ubogie, chociaż przypuszczam, że te różnice wynikają też ze stylu, który preferujemy. Przyjaźnimy się od kilku lat i stwierdziłam, że będzie to osoba kompetentna, która na pewno ma jakieś stanowisko w  sprawie talentu. Otóż zapytałam ją “Czy uważasz, że do rysowania potrzebny jest talent, czy można się tego nauczyć?”

Oto odpowiedź:

“Jak mam być szczera to można nauczyć się schematów, ale osoba z talentem zawsze narysuje lepiej. Utalentowany artysta dużo się nie zastanawia. Bierze i robi. Natomiast osoba, która nie potrafi, musiałaby 1000 razy to powtórzyć.  Poza tym mi się wydaje, że jak ktoś jest totalnym beztalenciem, to nie narysuje nic, choćby nie wiem co. Jak ja dostaję kamień, na którym mam wykonać portret, to tam nie ma miejsca na pomyłkę, nie ma gumki do ścierania, nie możesz nic zepsuć, bo taka tablica 1000 zł kosztuje. Osoba bez talentu by tego nie zrobiła.”

Przytoczyłam Wam wypowiedź Beaty, bo mimo bardzo kontrowersyjnego charakteru, jest w niej zdanie godne uwagi: “…dużo się nie zastanawia, bierze i robi..”. Tak, celowo pominęłam związek wyrazowy: “osoba utalentowana”. Tutaj liczy się właśnie coś więcej, niż talent. Wyciągnęłam też inne wnioski niż moja koleżanka.

NIE UWAŻAM SIĘ ZA OSOBĘ UTALENTOWANĄ

Nie uważam się za osobę utalentowaną malarsko/plastycznie. Słyszę wielokrotnie, że mam talent, ale to nie dzięki uzdolnieniom osiągnęłam wszystko, co potrafię. Rysunki, które widzicie na mojej stronie to efekty wieloletniej pracy. Pracy, która przynosiła mi wielokrotnie radość, ale sprawiała też ból. Rysuję od 7 roku życia, z przerwami dłuższymi i krótszymi. Słyszałam różne opinie na temat moich obrazków i przyjmuję je z pokorą, ale jednego nigdy nie dałam sobie powiedzieć.

Nigdy nie zareagowałam, kiedy słyszałam: “Przestań to robić”. 

Czemu więc rysuję od tylu lat, skoro  tak bardzo było to dla mnie ciężkie? Myślę, że podświadomie dążę do uczenia się rzeczy, które są dla mnie trudniejsze. To daje mi dużo więcej satysfakcji. Talent muzyczny mam i cóż z niego, skoro wykonywanie muzyki nie sprawia mi aż tak wielkiej radości?

A właśnie radość jest najważniejsza! 

Skąd więc “tyle” talentów, o których wszyscy mi mówią? Wcale ich nie posiadam. Ja zwyczajnie robię wszystko, co lubię i wkładam w to całe swoje serce.

Siedzę głęboko w artystycznych czynnościach, ponieważ jako muzyk posiadam pewną wrażliwość, która przejawia się w wielu dziedzinach. Wzruszam się, kiedy widzę na płótnie scenę jak z bajki. Płaczę, kiedy docierają do mnie dźwięki pianina. Śmieję się, kiedy rysuję mojego psa. Przeżywam dzieła i myślę sobie wtedy: “Chciałabym też stworzyć coś, co wywołałoby emocje u innych. Skoro ja je widzę, może je przecież zobaczyć każdy”. Dlatego właśnie rysuję, dlatego właśnie piszę, dlatego bawię się w aktorstwo, chociaż talentu nie mam.

“BO WIDZISZ, HARRY, TO NASZE WYBORY UKAZUJĄ, KIM NAPRAWDĘ JESTEŚMY, O WIELE BARDZIEJ NIŻ NASZE ZDOLNOŚCI”

Nie bez powodu posłużyłam się powyżej cytatem Rowling. Myślę, że wszelkie umiejętności biorą się z serca. Dlaczego masz nie robić czegoś, co kochasz? Tylko dlatego, że ktoś ci powiedział, że nie masz talentu?

Dlatego, że nie znasz podstaw? Nie umiesz cieniować? Twoje pierwsze rysunki nie wyglądają dobrze? Nie wychodzi Ci za pierwszym i drugim razem? Boisz się, że nigdy nie narysujesz realistyczniej twarzy człowieka? 

 Olej to! Rozumiesz? Olej! Rysujesz dla muzemu? Jest to praca zarobkowa? Twój chleb powszedni? Nie. Rysujesz przede wszystkim dla siebie.

Jeżeli przelejesz swoje emocje na papier i czujesz się po tym lepiej, cel jest spełniony. Jeżeli wywołasz emocje u innych, jesteś na dobrej drodze. 

Tak naprawdę nie jest ważne, czy masz talent.

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram