Dlaczego warto korzystać z GIMPa?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Dlaczego warto korzystać z GIMPa?

By Justyna   /     Cze 02, 2015  /     Blog  /     , , , ,
Do programu GIMP dobierałam się jak pies do jeża. Za każdym razem, kiedy już miałam zacząć w nim tworzyć, z niewyjaśnionych przyczyn zniechęcałam się i wracałam do ukochanego Photoshopa. Ostatnio jednak ja i GIMP bardzo się polubiliśmy. Chcecie wiedzieć dlaczego?

Kiedy bliżej się przyjrzałam, zaczęłam zauważać same plusy. Oto kilka z nich:
gimp2
1) Bezpłatny – Lubimy korzystać z darmowych programów, nawet jeżeli dają mniej opcji niż wersje, za które trzeba zapłacić kilka ładnych tysiaczków. Jest to też dobra wiadomość dla początkujących – nie trzeba cudów, żeby chociaż trochę pobawić się grafiką i przy okazji zdecydować, czy chcielibyśmy zająć się tym na poważnie.

 

2) Zajmuje mało miejsca – Kolejny duży plus. Photoshop na słabszych komputerach ładuje się długo i nie mówię tutaj o najnowszych wersjach. U mnie nawet Photoshop 7.0 czasem sprawia problemy. Mało waży, więc szybko i bezproblemowo można go pobrać nawet przy słabym internecie. Zajmuje też niewiele miejsca na dysku. Wiem, że obecnie posiadamy bardzo pojemne dyski i nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ale ja mimo wszystko nie lubię mieć zawalonego systemu.

 

3) Nie przytłacza ilością opcji – W GIMPie nie wszystko da się zrobić, ale czy uznać to można za minus? Według mnie nie. Photoshop dla początkujących jest trudny i przytłaczający właśnie z tego powodu, że za dużo można sobie w nim pozwolić. Laicy zazwyczaj wykorzystują wszystkie opcje na raz (zwłaszcza obleśne filtry) i tworzą tandetne grafiki.

 

4) Posiada rozszerzenie PSD –  Według mnie to bardzo przydatna rzecz. Rozszerzenie przydaje się, kiedy chcemy przenieść swój plik do Photoshopa i innych programów graficznych z obsługą PSD. W drugą stronę jednak już nie działa tak dobrze. Nie możemy odczytać w GIMPie warstw  z maskami stworzonymi w Photoshopie.

 

5) Intuicyjny, łatwy w obsłudze – Po kilku kliknięciach i przeczytaniu dwóch poradników już można robić ciekawe rzeczy w GIMPie. Jest bardzo intuicyjny i przejrzysty. Słyszałam kiedyś opinie, że interfejs jest chaotyczny, okna przeszkadzają, wygląda na skomplikowany. Haha! W Photoshopie jest lepiej? Co rusz denerwują mnie jakieś okna i muszę je wyłączać (np. tak bardzo przydatne okno z warstwami). Według mnie do każdego interfejsu można się przyzwyczaić.

 

Czytałam też dawno temu, że GIMP jest jedynym darmowym programem dostępnym na Linuxa. Photoshop podobno nie działa w tym systemie. Nie wiem, czy to prawda. Nie mogłam znaleźć odpowiednich informacji. Póki co, były “gdybania” na temat tego, czy pojawi się Photoshop w wersji na Linuxa. Jeżeli jednak Photoshop nie działa na Linuxie, w takim razie GIMP ma kolejnego plusa. Dajcie znać, czy macie jakieś aktualne informacje na ten temat.

Co sądzicie o Gimpie? Używacie? Lubicie? Co Was w nim denerwuje albo zniechęca do pracy? 

 

Pozdrawiam ciepło

Zdjęcie w nagłówku: Foter

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram