Nauka rysunku 4 – Jak dobierać kolory?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
palety kolorystyczne, kolorystyka, jak dobrać kolory

Nauka rysunku 4 – Jak dobierać kolory?

By Justyna   /     Paź 08, 2016  /     Blog  /     , , , , , , , , , , , , , ,

Dziś będzie kolorowo, czyli poruszymy temat, który zawsze mnie denerwował. Miałam ogromny problem z dobieraniem kolorów, kiedy jeszcze chodziłam do szkoły i tak pozostało mi to przez wiele lat. Użerałam się z ludźmi w związku z paletą barw- całkowicie niepotrzebnie. Wreszcie nauczyłam się, jak dobierać kolory i przestałam się bać tworzenia własnych zestawień.

Wiedza jednak wcale nie boli, zwłaszcza jeżeli chodzi o teorię rysunku. Zawsze tak jest, że jak opanujemy podstawy, wtedy o wiele łatwiej uruchomić własną kreatywność. Miałam poważne kompleksy związane z kolorami, dacie wiarę? Wybierałam najłatwiejsze i sprawdzone zestawy np. połączenia z czarnym, który do wszystkiego pasuje. Później posługiwałam się gotowymi paletami kolorystycznymi, wyciągałam barwy z ładnych fotografii. Do tej pory uważam, że to niezła metoda, ale przyszedł moment, kiedy powiedziałam STOP. Chciałam robić wszystko samodzielnie.

Dziś więc o kolorach i najłatwiejszych zestawach kolorystycznych. Zacznijmy jednak od początku.

Koło barw

Znacie koło barw? Pewnie nauczyciele męczyli Was tym w podstawówce. No więc ja cudów też nie wymyślę, będziemy bazowali tadam, tadam… na starym, ale jarym kole barw podstawowych i pochodnych. Dzięki niemu szybko nauczycie się, jak dobierać kolory.

koło barw, jak dobierać kolory, kolorystyka, kolory na rysunku, barwy podstawowe, barwy pochodne, dobieranie barw, palety kolorystyczne, kolorystyka na rysunku

Nie chciałam dorzucać innych odcieni do tego zestawu, bo są całkowicie zbędne i tylko niepotrzebnie mieszają w głowie. Wystarczy zapamiętać jedną (w zasadzie dwie) rzeczy: kolory podstawowe i pochodne. Reszta to już są tylko odcienie tych wszystkich barw. Zatem kolory podstawowe to: niebieskie, żółty, czerwony. Pozostałe tony powstały z połączenia barw podstawowych. Jeżeli zmieszamy żółty z czerwonym, powstanie pomarańczowy. Niebieski i żółty dadzą nam zielony. Czerwony i niebieski utworzą fioletowy. Cała filozofia! 🙂 Radzę dobrze zapamiętać moje nieforemne kółko, bo za chwilę z niego skorzystamy i już do końca życia będzie Wam się śniło po nocach!

 

Jak dobierać kolory – Podstawowe zestawienia kolorystyczne

jak dobierać kolory, kolory podstawowe, kolorystyka, koło barw, dobieranie barw, barwy, paleta kolorów, kolory w rysunku

Nasze koło barw ułatwiło już robotę. Dzięki niemu mamy pierwsze połączenia kolorystyczne, które bardzo ładnie i sympatycznie potrafią się zgrać. Na pierwszym rysunku widzimy niebieski, żółty i czerwony. Eureka! Odkryliśmy Amerykę! Ja uważam, że ten zestaw jest bardzo ładny. Oczywiście można dobierać przeróżne odcienie i zawsze uzyskamy inny efekt. Nic tylko kupić 3 kredki bambino i podbijać z nimi świat, prawda? 🙂

 

Kolejna ważna sprawa to kolory pochodne. Również możemy je połączyć z ich “rodzicami” i w ten sposób otrzymamy aż trzy ładne palety. Ja wykorzystałam je tylko na ubraniach. Na spodniach dziewczynka ma kolory podstawowe, a na bluzce pochodne: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Kolory podstawowe i pochodne dają nam pełne spektrum barw. Można je ujrzeć na tęczy, musicie to kiedyś sprawdzić.

 

Ja uważam, że wszystkie kolory z koła barw w połączeniu również dają ciekawe zestawienia, które można dowolnie modyfikować. Jak to robić? O tym powiem za chwilkę. Już wiesz mniej więcej, jak dobierać kolory? Nie uważaj się za kozaka, to dopiero początek 😉

jak dobierać kolory, kolorystyka, kolory pochodne, kolory w rysunku, jak łączyć kolory, łączenie kolorów

Jak dobierać kolory – Łączenie kolorów – różne kombinacje

Jeżeli znudzą nam się trzy kredki z podstawowymi barwami, możemy zacząć mieszać, modyfikować, zmieniać, dodawać, odejmować itd. Tylko oczywiście wszystko z umiarem! Trzeba pamiętać, że co za dużo to niezdrowo, nieładne zastawy potrafią odstraszać, dlatego najlepiej jest łączyć tony według wytyczonych zasad. Wtedy nikt się nie przyczepi, a w dodatku sami będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Postaram się więc w skrócie opowiedzieć, jak dobierać kolory, stosując różne kombinacje

Kolory złamane

Bardzo lubię stosować technikę, którą zaraz Wam opiszę. Otóż istnieje coś takiego, jak kolor złamany. Żeby uzyskać taki efekt, dodajemy czarny albo biały do wybranej barwy. Dzięki temu nasz rysunek będzie pastelowy albo mroczny. Oczywiście można się tą metodą posługiwać dowolnie. Nie trzeba za każdym razem łamać wszystkich barw, które mamy na rysunku. U mnie tylko ubranie zostało zgwałcone przez kolor czarny i biały 🙂 Jak myślicie, które połączenie bardziej mi się podoba? W tym przypadku wykorzystałam paletę z poprzedniego kolażu. Spróbujcie pobawić się tak z innymi kolorami podstawowymi.

kolorystyka, jak dobierać kolory, kolory złamane, kolorystyka na rysunku, kolory rysunku, paleta barw, koło barw, kolor podstawy

Kolory dopełniające

jak dobierać kolory, kolorystyka, dobieranie barw, palety kolorystyczne, kolory dopełniające

Na początku sprawiały mi niemałe problemy, dlatego musiałam sobie wszystko dokładnie rozrysować. Popatrzcie na schemat. Postaram się wytłumaczyć, o co chodzi. Otóż z kolorów podstawowych wybierzmy sobie tylko dwa. Po zmieszaniu ich otrzymamy nowy kolor. Teraz musimy do niego dodać barwę podstawową, której nie przyjęliśmy do kolekcji na początku. W ten sposób tworzone są kolory dopełniające. Ciekawe, prawda?

 

Kolor niebieski z czerwonym daje fioletowy, dorzucamy do niego żółty, z którego wcześniej nie skorzystaliśmy. Kolejna paleta wygląda następująco: Mieszamy czerwony z żółtym, powstaje pomarańczowy, a na dokładkę do niego dodajemy kontrast, czyli niebieski. Żółty i niebieskie przekształci się w zielony. Do pełnego zestawy dodajemy już tylko czerwony.

Ja najbardziej kocham połączenie żółtego z fioletowym, chociaż niebieski z pomarańczowym też jest niczego sobie. W kolejnym moim rysunku wykorzystałam komplet idealne plus różne odcienie tych kolorów, czyli z pomocą przyszła mi po raz kolejny metoda łamania barw. Moim zdaniem rysunek wcale nie wyszedł “połamany”, chociaż pełno tu kontrastów. Sami zobaczcie.

jak dobierać kolory, kolory dopełniające, kolorystyka, kolory kontrastowe, połączenia kolorystyczne

Panna ma na sobie fiolet i żółty w różnych odcieniach. Dopasowałam też włosy, chociaż wcześniejsze generalnie mogłyby zostać. Polecam Wam różne kombinacje tego zestawu. Sprawdza się zawsze i wszędzie. Te kolory mogłyby zostać moimi firmowymi, gdyby nie róż, który już się na dobre zadomowił. Jak Wam się podoba? Koniecznie dajcie znać, które połączenie jest Waszym ulubionym.

Mnie chyba najbardziej drażni czerwony z zielonym. To kompletnie nie moja bajka. W ogóle zielony jest niefajny i trzeba nie lada umiejętności, żeby połączyć go właściwie. Drażni mnie też w związku z tym lato, kiedy tej zieleni jest strasznie dużo. Zdecydowanie o wiele bardziej wolę jesień, która pobudza artystyczne zmysły.

Pewnie ciężko będzie Wam zapamiętać tą skomplikowaną teorię, dlatego spróbuję Wam pomóc, wiele razy przecież mówiłam, że jestem dobrym człowiekiem. Barwy dopełniające znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw. Radzę więc trzymać ten podstawowy zestaw gdzieś pod ręką, bo widzicie, jak bardzo jest potrzebny. Ja sobie chyba też go wydrukuję i powieszę w widocznym miejscu. Pamięć jest przecież taka ulotna 🙂

Kolory harmonijne

kolorystyka, dobieranie kolorów, kolory monochromatyczne, kolory harmonijne, jak dobierać kolory

Lubię też bardzo kolory harmonijne, inaczej zwane monochromatycznymi. Do tego dorzućmy pastele i wychodzi połączeni idealne, takie typowo w moim stylu. Jednak powiem szczerze, że wbrew pozorom nie jest łatwo operować tymi barwami, trzeba trochę wyczucia i wprawy. Łączymy tutaj wybrane odcienie danego koloru. Tylko tyle i aż tyle. 

Jaki zabieg lubię przy tym zastosować? Delikatny akcent innego koloru! Najczęściej dobieram do użytego odcienia  barwę podstawową. Np. tworzę paletę monochromatyczną z koloru pochodnego (fioletu), dobieram interesujące mnie odcienie, a później dodaję jakieś kropeczki albo inne małe elementy, dorzucając kolor podstawowy, z którego fiolet powstał. Ja posłużyłam się czerwonym, ale można też wybrać niebieski. Żeby jeszcze było ciekawiej, można ten czerwony złamać i wyciągnąć z niego delikatny róż, który pięknie zgra się z boskim fioletem.

Polecam różne kombinacje, zawsze warto spróbować zrobić coś nowego. Oczywiście na początku polecałabym po prostu poćwiczyć kombinacje podstawowe. Z czasem nabierzecie wprawy i polubicie babrać się w kolorach. Tylko pamiętajcie: umiar, nawet podczas łączenia kolorów monochromatycznych.

 

KOLORY PODOBNE

jak dobierać kolory, kolory podobne, kolorystyka, dobieranie barw, łączenie kolorów

Ostatni zestaw, o którym chciałam Wam dziś opowiedzieć to połączenie kolorów podobnych. To ono właśnie było dla mnie zmorą przez wiele lat. Nigdy nie lubiłam łączyć niebieskiego z zielonym. Zawsze uważałam, że to najgorsze zestawienie na świecie, gdyż w ogóle nie wzbudza emocji i jest strasznie ponure. Skoro jednak występuje w przyrodzie, musi być w nim coś dobrego. Zaczęłam szukać i wreszcie odpowiedź znalazłam. Istnieje połączenie zwane “podobnym”, czyli w skrócie wybieramy kolory, które na kole barw leżą blisko siebie.

 

Tylko tutaj jest jedna zasada: korzystamy z naprawdę zbliżonych odcieni. Nie można walnąć ciemnego zielonego i równie ciemnego jak smoła niebieskiego. Najlepiej wziąć dwa odcienie niebieskiego i zielony pastelowy na doczepkę, w dodatku ten, który leży najbliżej niebieskiego. W ten sposób powstaje ciekawe połączenie, które wcale nie drażni oczu. Podoba się Wam? 🙂 Pokombinujcie z innymi kolorami, które leżą blisko siebie. Najlepiej zawsze brać dwa odcienie tego samego koloru, a następnie tę barwę, która znajduje się zaraz obok nich.

 

SŁOWO KOŃCOWE

Oczywiście to nie są wszystkie zestawy kolorystyczne świata. Opowiedziałam tylko o najprostszych, ale mam nadzieję, że tym sposobem przybliżyłam Wam nieco podstawy, które zawsze warto znać. Polecam Wam przeanalizować ulubione rysunki innych twórców. Jakich barw używają? Na tej podstawie odkryjecie, co Was najbardziej kręci i zaczniecie tworzyć własne palety. Ja kocham monochromatyczne, jednak i tak staram się je urozmaicać, żeby nie było nudno. Postaram się zrobić jeszcze jeden wpis o kolorach, ponieważ znowu nie wyczerpałam tematu. Poopowiadam jeszcze o czarnym, szarym, hybrydach i zamieszczę parę informacji o stronach, które przydadzą się podczas tworzenia wymarzonych palet. Także widzimy się niebawem!

Napiszcie mi koniecznie, jakie kolory najbardziej lubicie!

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram