Jak napisać emocjonujący tekst?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Jak napisać emocjonujący tekst?

By Justyna   /     Lut 14, 2016  /     Blog  /     , , , , ,

Bezpłciowe tekst to problem wielu blogerów. Artykuł może  poruszać ważne zagadnienia, ale jeżeli nie wzbudza emocji w czytelniku, możesz zapomnieć, że ktoś przeczyta go z zainteresowaniem. Nie ważne, czy jest długi czy krótki. Nie ważne, czy umieściłeś ciekawe fotografie. Nie ważne, że tekst jest poprawny gramatycznie. Emocje to klucz do serc czytelników. Bądźmy szczerzy: naprawdę wiesz, jak taki emocjonujący tekst napisaś?

Zebrałam wszystkie ważne informacje na temat emocji w tekstach i postanowiłam je Wam przekazaś. Jakiś czas temu zagadnienia związane ze sztuką perswazji bardzo mnie zainteresowały. Na studiach polonistycznych niestety odpowiednich porad nie uświadczyłam i do pewnego momentu pisałam równie nieciekawe, przenaukowione teksty. Nikt ich nie chciał czytać, chociaż merytorycznie były genialne. Ty też tego nie nauczyłeś się w szkole.

Zobaczcie, co zmieniłam.

EMOCJONUJĄCY TEKST – WAŻNY JEST POCZĄTEK

1. Tytuł, który daje do myślenia – Bez dobrego tytułu nikt w Twój tekst nie kliknie, nikt nawet do niego nie zajrzy. Zauważyłam, że pisarze popełniają notoryczny błąd: już w tytule informują czytelnika, o czy dalej przeczyta. Niestety, nie tędy droga. Tytuł powinien być krótki, ale jednocześnie wzbudzić zainteresowanie. Może być dwuznaczny, a nawet zagadkowy. Jeżeli już naprawdę nie wiesz, jak zatytułować blogowy artykuł, niech będzie pytaniem np. “Kto używa nieciekawych tytułów?”. Należy tutaj pamiętać, żeby na pytanie odpowiedzieć w odpowiednim momencie. W jakim? O tym dalej. Nazwa to pewna obietnica. Możesz ją spełnić, ale nie musisz. Ważne, żeby pobudzić wyobraźnię.

2. Budowa zdań – Proste zdania mają swój urok i polecam ich używać, kiedy tekst jest instrukcją. Jeżeli natomiast opisujesz jakąś historię, każde słowo ma ogromne znaczenie. Najlepiej żeby pierwsze zdanie i pierwsze słowo w zdaniu (podobnie jak tytuł) wzbudziło zainteresowanie. Zapamiętaj, że umysł ludzki najlepiej przyswaja to, co przeczyta na początku. Jak już wzbudzisz zainteresowanie, umiejętnie doprowadź czytelnika do finału. Podczas czytania  ma się tylko domyślać, jaki będzie koniec. Niech twój czytelnik bazuje na domysłach. Przykładowo: opisujesz mężczyznę, którego pierwszy raz widzisz. Popatrz na te dwa zdania.

Nagle przy samochodzie pojawił się mężczyzna.
Nagle przy samochodzie pojawił się niezbyt atrakcyjny mężczyzna, którego wzrok wyrażał pożądanie.

Widzisz tę różnice? Niby nic, ale w drugim zdaniu pojawia się zagadkowa informacja, która skłania do dalszego czytania. Nie wiemy przecież, czego pożąda mężczyzna: kobiety, samochodu czy może jeszcze czegoś innego.

3. Jakie emocje chcesz wywołać? – Czy pisząc tekst zastanawiasz się, jakie emocje chcesz wzbudzić w czytelniku? Musisz robić to świadomie. Interesuje cię strach, radość, lęk, smutek? Najłatwiej chyba jest wywołać gniew. Wystarczy podważyć powszechną opinię np. “geje powinni wychowywać dzieci”. Lęk najłatwiej wywołać poprzez uświadomienie czytelnikowi, że coś straci. Ludzie najbardziej nie lubią tracić pieniędzy. Śmiech – trudne emocje do osiągnięcia, szczególnie dla mnie. Jednak są ludzie uzdolnieni, którzy mają to we krwi. Może do nich należysz? Czasem zwykły kawał, historyjka z codziennego życia wywołuje uśmiech na twarzy. Jeżeli chodzi o śmiech, chyba najłatwiejsze do napisania są parodie i ja dosyć często ten motyw wykorzystuję. Emocjonujący tekst posiada to coś, charakterystyczny element, który sprawia, że czytelnik po jego lekturze ma wypieki na twarzy.

EMOCJONUJĄCY TEKST – DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

4. Zadawaj pytania – Bez pytań nie wywołasz dyskusji, a przecież pisząc bloga, zależy Ci na tym. Mamy dwa rodzaje pytań: otwarte i zamknięte. Pytanie zamknięte: “Lubicie emocjonujące teksty”? Można dać tu tylko dwie odpowiedzi: “Tak”, albo “Nie”. Natomiast pytanie otwarte: “Co wzbudza w Was największe zainteresowanie, kiedy czytacie emocjonujący tekst?” daje do myślenia i najprawdopodobniej każdy rozpisze się pod Twoim artykułem. Czasami pytania zamknięte nie są złe, ale zdecydowanie lepiej posługiwać się otwartymi.

5. Nawiązuj kontakt emocjonalny z czytelnikiem –  Trzeba pokazać, że…jesteś człowiekiem. Mów o swoich zaletach, ale również o wadach. Pokaż czytelnikowi, że też znalazłeś się w jego sytuacji, popełniasz błędy, nie jesteś ideałem. Podziel się, jak sobie z jakimś problemem poradziłeś, czego doświadczyłeś. To niezwykle ważne! Prawie tak ważne jak ostatni i pierwszy punkt tego poradnika.

6. Najlepsze zostaw na koniec – Na koniec zostawiamy łakocie czyli odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w tekście. Co więcej, nie musisz odpowiadać wprost. Zakończenie jest jeszcze ważniejsze niż wstęp. Czasem zakończenie może uratować cały tekst. Wiesz, co czyta Twój czytelnik? Pierwsze i ostatnie zdanie! Jeżeli początek nie wywoła zainteresowania, jeszcze nie jest tak źle. Jeżeli zakończenie go nie wzruszy, przepadłeś. Ja miałam tak podczas czytania “50 twarzy Graya” – wybaczcie, że cały czas powracam do tej książki, ale jest idealnym przykładem. W drugiej lub trzeciej części dowiadujemy się, że będzie dziecko i ślub. Czytelnik marzy o takim zakończeniu, ale zaczyna się nudzić! Autorka przestaje komplikować losy bohaterów i magia gdzieś ucieka! A gdyby tak nagle wydarzyło się coś nieoczekiwanego? Np. poznaje nowego faceta, który ma identyczne doświadczenia jak główny bohater? To tylko przykład, ale dzięki temu wiele by się zmieniło w przynudnawej historii pana El Graya 😉 Emocjonujący tekst musi mieć dobre zakończenie. Inaczej czytelnik nic z niego nie wyniesie.

Jeżeli chcesz, żeby ludzie czytali Twoje posty z zainteresowaniem, nie możesz zapominać o emocjach. To one dodają Twoim tekstom +500 do profesjonalizmu. Nie zrozumiałeś  w czym rzecz?  Ucz się od najlepszych. Przypomnij sobie film, który wycisnął z ciebie łzy albo książkę, która była na tyle genialna, że oderwała Cię od rzeczywistości. Wyciągnij wnioski i działaj!

Jeżeli znacie jeszcze jakieś sposoby na napisanie dobrego, emocjonującego tekstu, chętnie Was wysłucham. Jestem pewna, że jeszcze wszystkiego nie odkryłam 😉

Tematu jeszcze nie wyczerpałam, więc czekajcie na drugą część wpisu.

Pozdrawiam ciepło

 

 

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram