Jak narysować człowieka w ruchu?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Jak narysować człowieka w ruchu?

By Justyna   /     Lip 25, 2018  /     Blog  /     

Potrafisz zapewne narysować człowieka na wprost, bo ogarniasz podstawy, ale już zastanawia cię jak narysować ciało człowieka w ruchu i jak zrobić to dobrze.  Rysowanie nawet uproszczonych postaci wymaga czasu i wielu ćwiczeń – dlatego gratuluję, że doszedłeś już tutaj. Dziś jednak podnosimy poprzeczkę. Będziemy uczyli się rysować ciało człowieka w różnych pozycjach.

Ja wiem, że dla niektórych dzisiejsze pojęcia mogą wydawać się straszne, bo wchodzimy w nieco skomplikowane tematy. Uwierzcie mi jednak, że to wszystko tylko wygląda na trudne. I tutaj również zaznaczę: nie wystarczy poznać teorię, żeby przestać się bać, trzeba jeszcze sporo ćwiczyć. Powtarzam to do znudzenia, prawda?

Dobry manekin

Zacznijmy od tego, że jest nam potrzebny MANEKIN. Nie, wcale nie chodzi mi o to, żebyś biegł do sklepu i kupił drewnianego kościaka z drutem w tyłku. To jest przydatne, ale nie zawsze. Swego czasu miałam dwa takie manekiny i jakoś mi nie odpowiadały. Chodzi o to, aby wypracować sobie swój schemat postaci. Mój uproszczony rysunek postaci składa się przede wszystkim z kół i linii. Kiedy już narysuję uproszczonego manekina – wtedy dopiero zaznaczam schematyczne bryły, a następnie postać ubieram w mięśnie. Dlatego właśnie dobrze by było, abyś po pierwsze – budował manekina ze stałych elementów, a po drugie – dobrze wyćwiczył i zapamiętał te elementy, aby swobodnie posługiwać się nimi podczas rysowania. Dlatego jeśli nie masz własnego manekina, stwórz go. Możesz posłużyć się manekinami, które rysują inni. Możesz posłużyć się moim. Ja wzoruję się od lat na manekinie Andrew Loomisa.

Znajomość proporcji

Bez proporcji daleko nie zajdziemy, dlatego odsyłam Cię do mojego wpisu, gdzie mówię dokładnie o proporcjach ciała ludzkiego – proporcje ciała ludzkiego. To niezbędny element, aby nauczyć się rysować ciało człowieka w różnych pozycjach. Tutaj również zaznaczę – proporcje MUSISZ znać na pamięć! Nie możesz zastanawiać się podczas rysowania, gdzie właściwie będą biodra – „Ile to głów liczy? Chyba trzy albo cztery” – NIE! Musisz to mieć wyćwiczone, inaczej trudno będzie ci przenieść na kartkę jakąkolwiek postać. Rysunek dobrze jest zacząć od mierzenia, a tych sposobów trochę jest. Możesz mierzyć za pomocą palców, ołówka, linijki – jak ci się podoba. Oby postać była proporcjonalna.

 

Znajomość perspektywy (skróty perspektywiczne)

Bardzo często zauważysz, że na rysunku „coś” pozornie nam nie gra. Postać oglądamy z góry i niby przenosimy proporcje na nasz rysunek, ale coś nie pasuj i rysunek jest nadal taki sam jak zwykle – postać stoi przodem, chociaż chcieliśmy sprawić wrażenie, że widzimy ją pod innym kątem. Więc tak – nasze oko widzi w 3 d i niestety często nas oszukuje, więc musimy przejąć jego zdradzieckie umiejętności. Uff… Wszystko widzimy w perspektywie. Co to jest perspektywa? Ja to wyjaśnię najprościej – elementy, które znajdują się bliżej nas, będą większe. Kiedy coś znajduje się dalej, wydaje się mniejsze. Najczęściej stoimy przodem, kiedy patrzymy na obiekt, ale możemy patrzeć również z góry oraz z dołu (pozycji żabiej).

Perspektywa zazwyczaj dotyczy pomieszczeń i miast, które rysujemy, ale również postaci. Elementy ciała mogą być wtedy zdeformowane – wysunięta ręka znajdująca się bliżej naszego oka wydaje się większa niż reszta ciała. No i teraz zapytacie – jak radzić sobie z takim rysowaniem? Można dodawać linie pomocnicze – to na pewno ułatwi sprawę. Zapewne to znacie – wydaje mi się, że na matematyce w szkole porusza się trochę te tematy. Kiedy rysujemy z obserwacji, warto po prostu mierzyć sobie odległości i przenosić je na kartkę. Jeśli ręka znajduje się bliżej nas, zmierz sobie ołówkiem, jak wielka ona jest w stosunku np. do głowy, ręki i innych elementów ciała. Dobrze jest ćwiczyć rysowanie postaci w „pudełkach”. Dokładniej o perspektywie będę mówiła pod koniec trzeciego tygodnia kursu. Zapewne to ułatwi niektórym życie.

Moje wskazówki są tylko ogólne – szczegóły pojawią się na dalszej części kursu, więc osoby, które się zapisały, mogą sporo się nauczyć. Bardzo zachęcam Was do ćwiczeń i do rozpatrywania poruszonych przeze mnie zagadnień.

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram