Jak narysować dobry szkic? Oraz nowy WIP

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Jak narysować dobry szkic? Oraz nowy WIP

By Justyna   /     Kwi 10, 2015  /     Blog  /     , , , ,
Witajcie. Dzisiaj chciałam podzielić się moimi uwagami na temat szkicowania. Dokładnie chcę powiedzieć, co robić, żeby narysować dobry szkic. To jest oczywiście moja metoda, którą sobie wypracowałam przez lata. Poza tym, mam Wam jeden WIP do pokazania. Wreszcie przysiadłam i tworzę coś “na poważnie”. Pewnie zauważyliście, że sporo u mnie ostatnio szybkich komiksów. Mam też do Was pytanie…

Szkicowanie to coś, z czym zmagam się już od podstawówki. Chociaż “zmagam się” to chyba złe słowo. W zasadzie to była u mnie taka mała tułaczka.

Mój tata jest uzdolniony plastycznie, chociaż teraz mało rysuje. Kiedyś, jako mała dziewczynka, często go podpatrywałam. Uśmiechał się wtedy, ale nigdy żadnej porady rysunkowej od niego nie słyszałam. Wystarczyło uważnie patrzeć.

Tata miał jakby “chwiejną” kreskę, kilka razy poprawiał linię, żeby miała kształt idealny. Robił to krótkimi, szybkimi ruchami ręki. Później poprawiał szkic długopisem i wycierał “luźne” linie. Ciężko było je wytrzeć, bo mocno przyciskał ołówek. To taki nawyk, który ja po nim odziedziczyłam.

Przez wiele lat był dla mnie wzorem. Rysowałam tak, jak on i tę technikę sobie chwaliłam.

Kiedyś kolega powiedział mi, że źle rysuję szkice, ręka mi się trzęsie, rysuję te krótkie kreseczki, a potem one “wystają” spod właściwych linii (tych narysowanych długopisem). Pomyślałam, że ma rację. W końcu to była prawda, że prześwity z ołówka były bardzo widoczne. Mówił też, że prawdziwi artyści od razu rysują linie, mają taki talent i kropka.

Strasznie mnie to zdołowało i zaczęłam rysować inaczej. Nie chciałam być uważana za “arystykę bez talentu”. Nie wychodziło mi. Krechy były brzydkie, krzywe, nieudolne i wtedy na jakiś czas zrezygnowałam z rysowania.

Po latach śmieję się, bo kolega nie miał racji! Prześwity wynikały z mocnego przyciskania ołówka. Wystarczyło tylko trochę oswobodzić rękę i już!

Teraz nie wyobrażam sobie innego szkicowania. Nie wiem jak wy, ale ja poświęcam na dopracowanie lineartu trochę więcej czasu (oczywiście do tych poważniejszych prac). Chociaż ten proces jest u mnie podzielony na etapy.

Jak to robić? Proszę bardzo, oto mój sposób.

1. Robię szybki zarys. Głowa, tułów, klatka piersiowa, nogi, ręce. Wygląda to trochę jak kościotrup. Często posługuję się jakimś zdjęciem, jeżeli chcę narysować trudniejszą pozę. Narysowanie szkicu zajmuje mi kilka minut. Polecam szybkie ruchy, nie zastanawiajcie się nad każdą kreską.

 

 jakszkicowac1
2. Obudowuję kościotrupka mięśniami i tkanką tłuszczową 🙂 czyli tworzę golaska. Poprawiam niedokładności, które powstały na pierwszym szkicu. Skupiam się też na proporcjach (o tym wpis kiedyś zrobię). Zaczynam się już trochę bardziej starać.
jakszkicowac2
3. Dorysowuję ciuchy i inne “przybory”. 
jakszkicowac3
4. Poprawiam szkic cienkopisem/długopisem, a w przypadku komputera czarnym PENem lub brushem. 
U mnie jednak nie kończy się na jednym poprawieniu. Powstaje dużo warstw do ostatecznego lineartu.  U Was nie musi tak być! Ja jestem szybka i czasem po prostu coś przeoczę, dlatego ciągle poprawiam.

 

 “Lineart”, który tu widzicie idzie jeszcze do poprawki. Przeczekał 1 dzień i widzę już, że trzeba na nowo narysować krzesło  oraz kilka innych szczegółów.

 

Mój szkic powstał na komputerze, ale ta metoda sprawdza się na zwykłej kartce. Oczywiście wtedy nie można aż tak wiele warstw ołówkiem zbudować (jak w przypadku komputera), bo pojawią się prześwity… Jeżeli macie chęć, zerknijcie na mój wcześniejszy post o szkicowaniu na komputerze: klik tutaj – SZKICOWANIE NA KOMPUTERZE.

Napiszcie proszę, jaka jest Wasza metoda na szkic oraz co sądzicie o mojej. Jestem bardzo ciekawa.

Pozdrawiam

Justyna

PS. Pytanie do Was. Co myślcie o nowej serii, w której przedstawiałabym moje nieudane prace? Myślę, że mogą Was podnieść na duchu 😉 Nie ma to jak zobaczyć, że ktoś nie jest idealny i też ma czasem zły rysunkowo dzień.

Pozdrawiam ciepło

 

justynai

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram