Jak narysować głowę?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak narysować głowę, rysowanie głowy, głowa rysunek, jak rysować, kurs rysunku, rysunek człowieka, głowa rysowanie

Jak narysować głowę?

By Justyna   /     Lip 13, 2018  /     Blog  /     , , , , , , , , , , , , ,

Jak narysować głowę? Głowa nie jest najtrudniejszym element do narysowania, jednak składa się z wielu elementów. Dobrze również wiedzieć, jak wygląda jako obiekt przestrzenny. Codziennie widzimy wiele głów, ale podczas rysowania zapominamy, że mamy do czynienia z bryłą. Czy tylko za pomocą cieni jesteśmy w stanie wydobyć z rysunku głębię? No pewnie! Tylko trzeba wiedzieć, gdzie te cienie rozłożyć – tak wiecie, intuicyjnie, bez długiego zastanawiania się i patrzenia na wiele obiektów w rzeczywistości.

Jak narysować głowę? Uproszczony model anatomii

Kiedy uczyłam się rysować głowę, znalazłam uproszczony model anatomii. Niestety, w tej chwili tego wzoru już nie posiadam, bo było to wiele lat temu, ale znalazłam pewien rysunek zastępczy. Bardzo podobny posłużył mi, gdy się uczyłam, był jednak brzydszy i mniej szczegółowy.

Tutaj znajdziecie pełny obraz: klik Ten obrazek pomoże Wam zrozumieć, jaką bryłą jest całe ciało! Będziemy posługiwać się tym podczas całego naszego kursu. Pewnie teraz wiele osób otworzy oczy ze zdziwienia – jak to możliwe? Tak to właśnie wygląda? Przecież to nic trudnego. Jednak! Wszystko wymaga ćwiczeń, bo sam model wygląda prosto, ale trudno go zapamiętać. W sumie to cała nauka rysunku na tym polega – na powtarzaniu i patrzeniu, dostrzeganiu drobnych elementów, które widzi tylko wprawione oko.

Kiedy patrzysz na niebo – jaki kolor widzisz? Niebieski? A może tysiąc odcieni niebieskiego? Pamiętam ten przykład z filmu „Dziewczyna z perłą”. W ogóle, jeżeli chcesz zaczerpnąć trochę inspiracji i poczuć motywacyjnego kopa, to ja bardzo polecam Ci właśnie ten film oraz inne filmy o sztuce, o których pisałam tutaj: Filmy dla artystów

Jak ćwiczyć rysowanie głowy?

No dobrze, pewnie już widzisz, że cała głowa to prosta bryła, ale co dalej? Nie ciesz się tak szybko, bo głowa zawiera w sobie jeszcze inne mniej/bardziej wypukłe elementy. Tak więc musisz wiedzieć najpierw jak rysować oczy, usta, uszy, no i dziecko specjalnej troski, czyli NOS. Mało tego – musisz wiedzieć, jak te elementy wtapiają się w twarz. Przecież te wszystkie figury skądś wyrastają, nie wiszą w powietrzu.

1) Zatem, jak ćwiczyć rysowanie głowy? Ja radzę podzielić twarz na poszczególne elementy, o których pisałam wyżej, pamiętając o tym, że oko to nie tylko powieki i gałka oczna, ale również cała otoczka – fałdy skórne dookoła, brwi i kawałek nosa. Najlepsze są zdjęcia, po których można rysować, aby załapać wprawę. Tych zdjęć właśnie nie zabranie w kursie, na który niektórzy się zapisali.

jak rysować, jak rysować głowę, jak rysować nos, rysowanie, kurs rysunku, proporcje głowy, rysowanie głowy

2) Co dalej? Najpierw polecam rozrysować się przed każdą rysunkową sesją. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz tutaj: Rozrysuj się Kiedy już popełnisz kilka „lekkich” rysunków, bierzemy się do pracy. Na każdy element twarzy poświęcamy minimum jeden dzień i rysujemy intensywnie przez około dwie godziny.

3) Kiedy już opanujesz wszystkie elementy twarz – oczy, uszy, nos, usta, uszy – możesz zacząć ćwiczyć sam model głowy, który zaprezentowałam trochę wyżej. Tutaj polecałabym rozłożyć pracę na dwa dni – po trzy godziny dziennie.

rysowanie głowy, głowa ćwiczenia, jak rysować głowę, rysunek głowy

4) Następnie łączysz wszystkie elementy w całość i tutaj trening powinien trwać przynajmniej tydzień. Tylko proszę, nie zrażaj się od samego początku! Wydaje się, że wszystko trwa długo, ale jeżeli chcesz widzieć rezultaty, musisz się trochę poświęcić.

Jak cieniować głowę? Narzędzia

Nie jestem specjalistką od rysowania ołówkami/kredkami, ale jeżeli już biorę się za te narzędzia, wtedy zawsze wybieram ołówki od H2 do HB (do lineartów) oraz B2 do B5 (do cieniowania). Generalnie: twardy ołówek do lineartów, miękki do cieniowania.

Częściej jednak ćwiczę rysowanie w programach graficznych. Wtedy do lineartów wybieram narzędzie PEN, natomiast do cieniowania AIRBRUSH. Ustawiam parametry, aby linie nie wychodziły zbyt cienkie i zbyt grube i żeby piórko dostosowało się do mojego nacisku. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w tych wpisach: Lineart Paint Tool SAI , Lineart Firealpaca

Ćwiczenie cieniowania na zdjęciach

Żeby wyćwiczyć cieniowanie, trzeba najpierw mieć dobre zdjęcie i odpowiednio je rozjaśnić. Dobrze by było również ustawić kolory na czarno-białe, ponieważ wtedy lepiej cienie widać, ale to znowu zbytnio upraszcza rysowanie i nadal nie będziesz widzieć cieni w pełnym kolorze. Ćwicz oko od początku, wybieraj kolorowe zdjęcia.

Skoro wiesz już, jak narysować głowę (linie), teraz musisz zająć się cieniowaniem.

1) Kiedy zdjęcie już jest rozjaśnione, stwórz lineart. Następnie koloruj ołówkiem/ pędzlem w programie graficznym w miejscach, gdzie widzisz cień. W ten sposób szybko zauważysz, że kolory na zdjęciach są jasne i ciemne, chociaż wydaje Ci się, że widzisz cały czas jeden kolor.

2) Później postaraj się samodzielnie przenieść rysunek na kartkę, patrząc jeszcze na zdjęcie. Ta zabawa jest bardzo przyjemna i zobaczysz, jak szybkie rezultaty osiągniesz.

3) Pamiętaj jednak, że cienie będą znajdowały się w różnych miejscach – wszystko zależy od padania światła! Najlepiej sam wykonaj kilka zdjęć sobie lub komuś innemu, kierując wiązkę światła z przodu, z boku, z góry, z dołu. Później przenieś to na kartkę i ćwicz, aż zobaczysz powtarzające się schematy. Takie ćwiczenie możesz wykonać również, kiedy ćwiczysz rysowanie np. nosa.

rysowanie głowy, rysowanie twarzy, jak narysować twarz, twarz rysunek, jak rysować, kurs rysunku człowieka

Ja na powyższym zdjęciu zrobiłam to schematycznie, nie dbając o szczegóły. Ty oczywiście możesz robić wszystko dokładniej, chociaż na początku dokładność wcale nie popłaca. Szybkie, lekkie linie są o wiele lepsze.

Jak narysować głowę? Kurs “Zmaluj to!”

Podczas mojego kursu otrzymasz fotografie, na których najprędzej nauczysz się prawidłowo rozkładać cienie. Jeżeli się zapisałeś/zapisałaś, wszystkie informacje otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail. Potraktuj tę lekcję jako wstęp do dalszych ćwiczeń w pierwszym tygodniu.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad proporcjami, nie wiesz, jak je rozłożysz, w takim razie zapraszam Cię na ten wpis: Proporcje twarzy. Wyjaśniłam tutaj w przystępny sposób, jak raz na zawsze rozprawić się z proporcjami twarzy.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Wam i już wiecie, jak narysować głowę oraz jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać.

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram