Jak narysować ludzką sylwetkę?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak narysować ludzką sylwetkę, sylwetka ludzka, ciało ludzkie w rysunku, rysunek człowieka, jak narysować człowieka

Jak narysować ludzką sylwetkę?

By Justyna   /     Lip 23, 2018  /     Blog  /     ,

Bardzo często słyszę od was pytanie, jak narysować ludzką sylwetkę i czy to jest skomplikowane. Wszystko wygląda dosyć makabrycznie, kiedy pierwszy raz chwytamy za ołówek. Wychodzą nam tylko piersi, a już dłonie wołają o pomstę do nieba! Co jest grane?

Jak to możliwe, że można narysować ludzką sylwetkę tak idealnie, dokładnie i realistycznie? Czy to lata wprawy? Znajomość wszystkich rysunkowych zasad? Pomoc kosmitów? Wiecie, Daniken na pewno by taką teorię poparł- ludzie nauczyli się tak szybko rysować, bo na ziemi pojawili się kosmici i nam pokazali, jak to robić – podobnie jak budować piramidy. A może wystarczy znać kilka trików?

Kiedy pytacie mnie, jak narysować ludzką sylwetkę, odpowiadam: tutaj nie chodzi tylko o zasady, ale o sprawne oko. Nie oszukujmy się, ale większość z nas wzoruje się na modelu, kiedy próbuje narysować człowieka. Często są to zdjęcia lub patrzymy na boskie mięśnie męża, kiedy „coś” w naszym rysunkowym facecie szwankuje. Prędzej czy później przekonujemy się, że dodatkowa pomoc jest zawsze niezbędna.

Żałuję, że wpadłam na pomysł z kursem rysunkowym na zdjęciach tak późno! Pewnie sama ułatwiłabym sobie pracę, szybciej ogarnęła podstawy. Rysując na zdjęciach, widzisz wszystkie komponenty sylwetki i cienie. Bo wiecie, co jest najgorsze? Kiedy patrzysz na zdjęcie i „wydaje” ci się, że ta linia jest prosta jak w mordę strzelił, a okazuje się, że jednak ona w dwóch miejscach nieznacznie się zagina, co zmienia zaraz cały rysunek. Nasze zdradzieckie oko próbuje nas oszukiwać, a my musimy przechytrzyć skubańca!

No dobrze, bierzmy się jednak do roboty, bo można tak dyskutować do jutra. Jak narysować ludzką sylwetkę? Jak się tego nauczyć? Lecę do Was szybko na różowym jednorożcu, aby to wytłumaczyć!

Jak narysować ludzką sylwetkę?

Każda część ciała osobno? 

No jednak nie, ja się do końca z tym nie zgadzam. Nie będzie tak samo jak z okiem/uchem i innymi częściami twarzy. Ja uważam, że np. ręka łączy się z ramieniem, noga z biodrem i absolutnie tego pominąć nie można. Jeżeli postąpimy inaczej, nasze postacie będą wyglądały jak pasztety na wybiegu. Możesz ćwiczyć każdy element osobno, ale pamiętaj, aby narysować połączenia z innymi częściami ciała. Żebyście zrozumieli mnie lepiej: nigdy nie rysujemy samego klocka, ale również jego złączkę.

Dużo czarno-białych zdjęć na początek

Jeżeli chodzi o zdjęcia, też postąpimy inaczej niż za pierwszym razem. Przy rysowaniu głowy jak narysować głowę mówiłam, żeby wybierać kolorowe fotki, bo wtedy nasze oko szybciej zacznie zauważać cienie (one się ukrywają jak Żydzi podczas II wojny światowej, serio!). Jednak ludzka sylwetka jest już dużo trudniejsza i dlatego na początek polecam czarno-białe zdjęcia. Nie ma innej drogi. Co najważniejsze – najpierw rysujemy na zdjęciach, a dopiero później staramy się sami przenieść postać na kartkę. Ułatwiamy sobie życie.

Opanowanie skróconej anatomii

Znowu będziemy pracowali również na modelu skróconej anatomii, ale na tym skupimy się dopiero pod koniec. Po skończonym kursie na zdjęciach, można jeszcze raz osobno przećwiczyć wszystkie części ciała na modelu sycra, nie ma problemu. Tutaj znajdziecie link:  sycra anatomy .Najpierw jednak zobacz, jak należy prowadzić te skomplikowane linie, które niejednego już wyprowadziły z równowagi.

Rysowanie na czas

Podczas poznawania sylwetek ludzkich, bardzo przydaje się rysowanie na czas! To jest tzw. gesture drawing. Chodzi o to, aby narysować postać jak najszybciej. Podczas tych ćwiczeń nie skupiamy się na szczegółach – i o to właśnie chodzi! Kiedy rysujemy ludzką sylwetkę, wyznajemy zasadę: od ogółu do szczegółu. Wiele osób postępuje inaczej, co uważam za błąd. Kiedy nauczysz się rysować schematy, łatwiej będzie ci narysować każdą postać – nawet z głowy. Kiedyś podawałam Wam link do tej strony: quickposes. Nadal uważam, że jest dobra!

Myślę, że dzięki temu szybko nauczycie się, jak rysować ludzką sylwetkę. Po pierwsze: skupimy się na liniach, które zawsze sprawiają problemy początkującym (np. podczas rysowania dłoni). Po drugie: szybciej zaczniecie zauważać cienie, dzięki czarno-białym zdjęciom. Po trzecie: nie będziecie musieli studiować akademickich podręczników od anatomii, bo istnieją prostsze rozwiązania. Daję Wam tydzień. Jeżeli się nie nauczycie podstaw, to nich mnie sam Da’Vinci pozbawi rysunkowego talentu i prosto do piekła pośle 😉

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram