Jak pokierować dziecko uzdolnione artystycznie?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Jak pokierować dziecko uzdolnione artystycznie?

By Justyna   /     Maj 19, 2015  /     Blog  /     , , , , ,
Dzieci uzdolnione artystyczne często nie otrzymują wsparcia od szkoły czy rodziców. Niewielkich predyspozycji zazwyczaj się nie zauważa. Mało który nauczyciel interesuje się rozwojem dziecka poza szkołą. Do tego często rodzice zastanawiają się, czy jest sens kształcić dziecko w kierunku artystycznym. Przecież istnieje powszechne przekonanie, że z tego dobrych pieniędzy nie będzie…

 Rodzice pragną, żeby dziecko zostało dentystą czy prawnikiem. Dlaczego czasem robią to na siłę? Czasy jednak się zmieniają i tak naprawdę ciężko powiedzieć, co będzie za 10, 15 lat opłacalne! Dlaczego więc nie pozwolić dziecku robić czegoś, co naprawdę je interesuje? 

 

Zauważyłam, że nie jest tak źle z dziećmi, które chcą tańczyć albo śpiewać. Są szkoły muzyczne, szkoły tańca. Natomiast dzieci uzdolnione plastycznie mają gorzej, szczególnie w małych 
miastach…

 

Oto kilka moich wskazówek dla rodziców, którzy chcieliby coś zrobić z talentem swojego dziecka. Myślę, że wszystkie elementy można wprowadzić już w wieku przedszkolnym.

 

1. Organizuj kreatywne zajęcia w domu – Zajęcia w domu niekoniecznie muszą być związane z rysowaniem. Dobrze zwrócić uwagę dziecka na różne aktywności. Spróbujcie z dzieckiem robić ozdoby do jego pokoju (girlandy, ramki na zdjęcia, papierowe zabawki, okolicznościowe dekoracje). Dużo inspiracji można znaleźć w internecie. Staraj się, aby dziecko przy każdej wspólnej czynność mogło dodać coś od siebie np. niech artystycznie nakryje do stołu, albo ułoży warzywa na talerzu według swojej wyobraźni. Opcji jest naprawdę wiele. Możesz np. dziewczynce zaproponować pisanie rysunkowego pamiętnika. Dopóki nie potrafi pisać, niech w artystyczny sposób przelewa swoje codzienne emocje!

 

2. Pozwalaj na oglądanie bajek, które rozwijają kreatywność – wiele jest ciekawych bajek, które rozwijają kreatywność dziecka. Są to zazwyczaj bajki fantastyczne. Wiem, że większość rodziców obawia się puszczać kreskówki dzieciom i maksymalnie je ograniczają. Jeżeli jest umiar, myślę, że nie powinno być problemu. Mój syn ogląda np. bajkę Ben10. Wiem, że znajdą się tam nierealne postaci i sytuacje, ale dzięki temu ma bardzo dużo pomysłów i sam ciągle coś tworzy. Nie zabraniam mu też oglądać anime. Sama zaczynałam moją plastyczną przygodę od fascynacji “Czarodziejką z Księżyca”.
PhotoGrid_1432045545904
3. Nie ograniczaj dziecka – Wiem, że nie zawsze będzie ci się podobało, co dziecko rysuje. Jednak nigdy, przenigdy nie mów, że te rysunki nie są fajne. Tematyka nie podoba się Tobie, ale dziecko może być zafascynowane. Pamiętajcie, że młody człowiek też ma coś takiego jak wena. Widzisz, że rysuje potwory? Ja uważam, że nie ma się czym martwić. Im bardziej wymyślny potwór tym większa wyobraźnia dziecka. Wreszcie z tego wyrośnie i być może zacznie rysować coś innego. A może jakiś potwór stanie się arcydziełem?

 

4. Wyślij na zajęcia plastyczne – Jeżeli dziecko jest już w wieku szkolnym, warto posłać je na zajęcia plastyczne. Jednak radzę dobrze wybrać dodatkową szkołę. Można iść z dzieckiem na pierwsze warsztaty i zobaczyć, jaki jest prowadzący, atmosfera i czego dziecko może się faktycznie nauczyć. Jeżeli ciągle maltretują np. martwą naturę, Twoja pociecha zbyt wiele nie wyniesie. Dla malucha ważna jest różnorodność.

 

bmax1
5. Wyślij do szkoły plastycznej – Są oczywiście specjalne szkoły plastyczne/ artystyczne dla dzieci uzdolnionych. Znajdziesz sporo placówek prywatnych, ale można też spotkać publiczne, do której dziecko musi zdać praktyczny egzamin. Ja takiej możliwości u mnie w mieście nie mam, a chętnie bym syna posłała. Rozejrzyjcie się, zanim poślecie malucha do szkoły. W powszechnych placówkach mogą być też specjalne profile dla plastyków/ matematyków/ językowców. Warto na to zwrócić uwagę.

 

6. Wysyłaj na konkursy Jednak radziłabym z tym nie przesadzać we wczesnym dzieciństwie, bo maluch może się trochę zniechęcić, jeżeli poniesie porażkę. Mój syn często interesuje się konkursami organizowanymi przez firmy tj. Kubuś. Sporo ofert jest też zawartych w czasopismach dla naszych podopiecznych. Dlaczego nie spróbować? Można oczywiście wybrać się z maluchem na jakiś poważniejszy konkurs, ale na początek próbujmy czegoś prostego.

bmax2
7. Zabieraj dziecko na wystawy i wernisaże – Nic tak nie rozwija, jak obserwowanie prac mistrzów. Jednak pamiętajcie, że maluch niekoniecznie zainteresuje się twórczością Van Gogha. Radziłabym pokazać coś odpowiedniego dla jego wieku! Wielu artystów rysuje ilustracje dla dzieci, komiksy itp. Rozejrzyjcie się po Domach Kultury, Bibliotekach Miejskich. Często takie wystawy są tam organizowane. Jeżeli natomiast nie masz dostępu do takich miejsc, poszukaj ciekawych artystów w internecie. Deviantart i Pinterest to kopalnia inspiracji!

 

8. Załóż dziecku stronę/galerię w internecie – Czemu nie? Mamy przecież XXI wiek! Dlaczego dziecko miałoby rysować tylko dla rodziny, znajomych. Można pokazać prace w internecie. Jednak tutaj mocno trzeba uważać na hejterów. Najlepiej, jakbyście sami zostali administratorami strony.

 

9. Zorganizuj wystawę w domu – To może być fantastyczna przygoda dla malucha. Zbierzcie najlepsze/ublubione prace dziecka i zróbcie mini wystawę w domu. Zaproście rodzinę, kolegów i koleżanki. Wasza pociecha może samodzielnie przygotować zaproszenia, zdecydować, gdzie powiesi prace. Ewentualnie połączcie urodziny z taką wystawą. Wydaje mi się, że to świetny pomysł.

Kiedy byłam dzieckiem, nie miałam aż tylu możliwości, które aktualnie są dostępnie. Niemniej uczestniczyłam w konkursach, oglądałam dzieła moich guru, starałam się sama spędzać kreatywnie czas, wysyłałam moje rysunki do czasopism. Pamiętajcie, że ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Jeżeli macie jeszcze jakieś ciekawe pomysły, chętnie poczytam. Mam nadzieję, że artykuł się spodobał i zaczniecie działać. 

 

Pozdrawiam ciepło

 

Justyna

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram