Jak przygotować grafiki na bloga?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak przygotować grafiki na bloga

Jak przygotować grafiki na bloga?

By Justyna   /     Sie 18, 2016  /     Blog  /     , , , , , ,

Na blogach pojawiają się ostatnio już nie tylko zdjęcia. Ludzie zaczynają bawić się grafiką. Co z tego skoro w wielu przypadkach te zabawy są naprawdę nieudolne i szpecą bloga, zamiast go upiększać… Dziś więc opowiem, jak przygotować ładne i estetyczne grafiki na bloga.

Zawsze jaki widzę brzydkie grafiki to przypomina mi się ten dowcip:

Do faceta przy barze podchodzi brzydka dziewczyna i mówi:
– Hej, kolego… nudzisz się?
– Nie aż tak..

No właśnie, jak ludzie wchodzą na bloga, gdzie są brzydkie grafiki i zdjęcia to jak myślicie, co robią? Wciskają czerwony guziczek u góry, bo oni też „nie nudzą” się AŻ tak, żeby na tę brzydotę patrzeć.

Zaczynacie samodzielnie rysować, dodawać grafiki z cytatami, infografiki, a nawet tworzycie grafiki do pobrania. I to wszystko jest jak najbardziej pozytywne! Tylko wiecie, strasznie denerwują mnie osoby, które robią to wszystko niedbale.

Brzydkie grafiki na blogu odstraszają tak samo jak nieładne zdjęcia, uwierzcie mi. Mam więc dla Was kilka wskazówek odnośnie blogowych grafik.

JAK PRZYGOTOWAĆ ŁADNE  GRAFIKI NA BLOGA?

1)Zadbaj o dobry program – Jeżeli chcesz umieścić rysunki to błagam, zadbaj o dobry program! Niektóre z nich są darmowe, serio. Macie ich tak dużo do wyboru. Możecie pobrać Firealpaca i MedibangPaint Pro. Są to bardzo intuicyjne programy, a rysunki wyglądają o niebo lepiej. Zostawcie wreszcie tego nieszczęsnego Painta! Jezus, Maria! Jak można w ogóle to jeszcze uruchamiać bez wstydu! Jeżeli natomiast tworzycie grafiki do pobrania, też wybierzcie jakiś lepszy program. Gimp jest super, serdecznie go polecam. Ale tak naprawdę warto zainwestować w Photoshopa.

cytat3

2) Zadbaj o jakość – Nikt nie lubi obrazków, które straszą pikselozą. To naprawdę wygląda obleśnie. Osobiście uciekam z bloga, kiedy widzę pikselowe cuda. Wystarczy niewiele, żeby jakość obrazka stała się o niebo lepsza. Ogromne znaczenie ma początkowa wielkość grafiki. Po prostu twórz swoje prace o wielkości od 3000 x 2500 i wyżej. Gwarantuję, że nawet po pomniejszeniu będą wyglądały ok.

3) Zadbaj o kolor – Kolejna rzecz, na którą ja osobiście zwracam uwagę. Chociaż pewnie byłabym hipokrytką, gdybym napisała, że ZAWSZE. Też popełniałam ten błąd, bo cały czas się uczę (dla niewtajemniczonych: TAK, jestem samoukiem), ale wzięłam się za siebie. Otóż, przypuszczam, że każdy z Was ma swój kolor firmowy na blogu. Jeżeli nie, polecam go wybrać jak najprędzej. U mnie to jest szary, różowy, biały i niebieski – z przewagą na różowy. Posługuję się cały czas tymi kolorami, kiedy tworzę grafiki albo dobieram zdjęcia. Blog wtedy wygląda po prostu estetycznie, a czytelnicy kojarzą cię z danymi kolorami. Fajnie, nie?

cytat2

4) Zadbaj o czcionki – Obleśne czcionki to też blogowa zmora. Łączenie kilkudziesięciu krojów na raz, źle stylistycznie dobrane fonty, czcionki bez polskich znaków – to takie „skromne” błędy, które często popełniacie. Ja też się wielokrotnie myliłam. Uwierzcie mi, że warto  dokształcić się  w tej dziedzinie. Wasze grafiki wam podziękują.

5) Zadbaj o styl – Wypadałoby też grafiki dobierać do bloga stylistycznie. Jeżeli zazwyczaj używasz kwiatków do ozdobienia swoich prac, to w kolejnej grafice nie wrzucaj wesołych słoników albo dziecinnych serduszek! Przemyśl dokładnie, jakie obrazki/czcionki/kolory najlepiej pasowałyby do Twojego bloga. Jeżeli Twoja strona jest utrzymana w stylu kobiecym, dużo na niej różu i kwiatów, to uwierz mi, że nie będą do niej pasowały mroczne obrazki z Edłordem ze “Zmierzchu” (taki głupi przykład, ale mam nadzieję, że rozumiecie, o co mi chodzi). Mój blog jest w stylu komiksowym i staram się trzymać głównego tematu. Dziwnie by to wyglądało, gdybym nagle dodała obrazki malowane farbami, nie?

grafika4

6) Zadbaj o minimalizm – Minimalizm jest w modzie. Ja generalnie jestem zwolenniczką minimalizmu w grafice. Im prościej tym lepiej, zawsze się o tym przekonuję. Jaka jest moja rada? Po prostu nie kombinuj. Używaj kolorów, które masz i twórz proste grafiki, bo one wyglądają na blogu estetycznie. Nie używaj zbyt wielu efektów na raz, zostaw te cholerne filtry i inne ozdobniki, nie mieszaj 10 różnych czcionek, do gotowego rysunku nie dodawaj śmiesznych „naklejek”i wszystkich innych bajerów, które oferuje program. Pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo!

Nie bądź leniwcem tak jak ja i posłuchaj powyższych rad 🙂 Ja do tego wszystkiego dochodziłam kilka lat, a Tobie podaję na tacy już dziś, całkiem za darmo. Poczęstuj się i podaj dalej jak trzeba. Pamiętaj jednak, że dopadnę Cię, jak znowu zobaczę graficzne brzydactwo na Twoim blogu. I do tego jeszcze oddam Cię cyganom…

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram