Nauka rysunku 8 – Jak rysować dłonie?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak rysować dłonie, rysowanie dłoni, rysuj dłonie poradnik, jak rysować dłonie tutorial

Nauka rysunku 8 – Jak rysować dłonie?

By Justyna   /     Lut 03, 2018  /     Blog  /     , , , , , , , , ,

Co jakiś czas pytacie mnie, jak rysować dłonie, dlatego postanowiłam, że zrobię cały tutorial. Często mówicie, że dłonie wychodzą mi bardzo dobrze i czy mam na nie jakieś wypracowane sposoby. Muszę Wam powiedzieć prawdę – ten element ciała człowieka zawsze sprawiał mi problemy, a zwłaszcza, kiedy próbowałam rysować dłonie z głowy.

Gdybyście widzieli te rysunki! Moje początkowe szkice wyglądały okropnie, a każda dłoń przypominała rozpaćkanego naleśnika.
Niezgrabne, brzydkie, pajęcze paluchy psuły każdy rysunek. Wiedziałam, że nigdy nie zostanę PRO, jeśli oleję dłonie. Wy też tego nie róbcie.

Myślę, że ten poradnik w 100% odpowie na pytanie, jak rysować dłonie i pomoże początkującym. Zapraszam!

Jak rysować dłonie – podstawowe informacje

Żeby dobrze narysować dłoń, trzeba by było najpierw coś wiedzieć o jej proporcjach. Środek dłoni będzie miał podobną długość jak wyprostowane palce (oprócz kciuka). Palce podzielone są na trzy części. Dwie dolne części są mniej więcej równe, a trzecia część nieco krótsza. Na trzecim odcinku znajduje się paznokieć, który zajmuje duży obszar. Kciuk jest podzielony na dwie równe części i sięga prawie do połowy palca wskazującego (to raczej taka 1/3). Wszystko widać na rysunku poniżej. Oto podstawowy szkic dłoni.

Kiedy dłoń jest położona od wewnątrz, nigdy nie będzie idealnie wyprostowana. Palce nie muszą się ze sobą stykać, to niesamowicie istotne! Jeżeli tak narysujemy dłoń, zawsze będzie wyglądała bardziej naturalnie. Warto zaznaczyć wewnątrz linie – serca, głowy itd. Jeżeli ktoś z Was kojarzy “wróżenie z ręki”, będzie wiedział, o jakie linie chodzi 😉

Jak rysować dłonie – najprostszy sposób

Do rysowania dłoni trzeba niestety… przysiąść, czyli najlepiej znaleźć trochę wolnego czasu na ich szkicowanie. Podczas ich rysowanie bardzo pomagają zdjęcia. Niesamowicie trudno jest narysować dłoń z wyobraźni – uwierzcie mi! Jestem pewna, że niewiele osób to potrafi. Więc co zrobić? Ja polecam takie ćwiczenie. Zróbcie dużo zdjęć swojej dłoni w dobrym oświetleniu. Próbujcie je narysować za pomocą poniższego schematu.

1) Rysujemy “domek”. Odmierzamy długość naszego “domku” i tę długość przenosimy powyżej. Tak wyznaczamy długość wszystkich palców.

2) Rysujemy schematycznie palce tak jak to widać na obrazku.

3) Dorysowujemy kciuk, pamiętając o tym, jaką ma długość i w którym miejscu domku się znajduje.

4) Poprawiamy szkic.

Jak rysować dłonie – moje wskazówki

1) Zaznaczajcie zewnętrzną część dłoni.
2) Nie rysujcie dłoni bardzo dokładnie, starajcie się nie zaznaczać wszystkich zagięć i linii, rysunek wygląda bardziej realistycznie, jeśli jest schematyczny.
3) Kiedy uczycie się szkicować, rysujcie małe dłonie (z wielu powodów, później przekonacie się, dlaczego warto tak robić).
4) Ręka jest tak duża jak twarz, nigdy nie rysujcie mniejszej!

 

Rysowanie dłoni – ćwiczenia

Jak ćwiczyć? Przede wszystkim będziemy potrzebowali modela dłoni. Zapewne można taki kupić (tak jak model postaci), ale ja wolę prostszy sposób. Zazwyczaj korzystam z moich rąk, kiedy muszę coś narysować. Kiedy się uczyłam, robiłam sobie zdjęcia, żeby było jeszcze łatwiej i na ich podstawie szkicowałam. Tobie też polecam ten sposób. Korzystaj z moich podstawowych wskazówek o rysowaniu dłoni i przenoś samodzielnie proporcje na kartkę. Staraj się mierzyć poszczególnie długości za pomocą ołówka. Ze zdjęciami jest o tyle fajnie, że możesz później przyłożyć je do szkicu i zobaczyć, czy wszystko wyszło ci równo.

Staraj się robić szybkie ruchy podczas szkicowania. Ja tutaj jak widzisz szkicuję rękę kilka razy. Za każdym razem wygląda ona coraz dokładniej. Powyżej nadal widzisz szkic. Gdybym miała zakończyć tę pracę, poprawiłabym rysunek jeszcze raz. Szkicowanie to bardzo ważna rzecz!

Uwierz mi, że im więcej takich rysunków wykonasz, tym lepiej dłonie będą Ci wychodziły. Na początku przygotuj się na wiele porażek – niestety jak mówiłam – dłonie to najtrudniejszy element rysunku człowieka (przynajmniej dla mnie). Nadal nie potrafię odwzorować ich idealnie, dlatego ćwiczę w wolnych chwilach. Nawet kiedy się nudzę, wyciągam kartkę i szkicuję dłonie.

Najtrudniej narysować dłoń w skomplikowanych pozach. Sam zastanów się, jakie ułożenie jest najtrudniejsze i spróbuj przenieść je na kartkę. Nie poddawaj się za pierwszy podejściem – próbuj wiele razy z tym samym “modelem”. Wreszcie załapiesz, gdzie pojawiają się błędy i jak ich unikać.

Bardzo fajnie rysuje się dłonie na komputerze, ponieważ można cały czas zmniejszać krycie szkicu. To ułatwia sprawę. Jeżeli jeszcze nie wiecie, jak szkicować w programach graficznych, odsyłam do mojego poradnika: szkicowanie na komputerze

Mam nadzieję, że już wiesz, jak rysować dłonie. Jeżeli masz jeszcze jakieś konkretne pytania, koniecznie pisz. Możesz mi wysłać swoje prace, postaram się podpowiedzieć Ci, gdzie popełniasz błędy i co warto jeszcze przećwiczyć.

Dajcie znać, jaka część ciała sprawia Wam największe problemy. Czy też są to dłonie tak jak u mnie?

Bardzo dziękuję za uwagę i pozdrawiam ciepło!

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram