Nauka rysunku 9 – Jak rysować oczy?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Nauka rysunku 9 – Jak rysować oczy?

By Justyna   /     Kwi 23, 2018  /     Blog  /     , , , , , , , , ,

Z rysowaniem oczu jest jak z nowo poznanym chłopakiem, który ci się spodobał. Nie znasz go, ale myślisz, że wiesz o nim wszystko. Tak, nadszedł ten dzień. Dziś opowiem, jak rysować oczy. Bez chłopaków… tych nowo poznanych.

Moja historia z oczętami zaczęła się hmm… 23 lata temu. To całkiem dawno, prawda? Odkąd zobaczyłam oczy Usagi Tsukino, stwierdziłam, że chcę rysować. Oraz, że te oczy mają właśnie wyglądać TAK – będą wielkie, niebieskie, z „haczykami” w środku (jak mawiał mój wujek, który lubił nabijać się z moich czarodziejkowych rysunków). I tak, moja miłość do rysowaniu oczu trwa do dziś. Lubimy romansować ze sobą na różne sposoby (ja i oczy), one są jak kobieta – lubią zmieniać swój wizerunek co sezon. Więc, czy ja w tym związku jestem mężczyzną? E… no dobra, dosyć tego. Przejdźmy do konkretów, do mięcha, czyli powiedzmy sobie, jak rysować oczy. Jak robić to dobrze, aby nasz związek z oczami zawsze był szczęśliwy i harmonijny.

Jak rysować oczy – wstępne wskazówki:

  • Przypomnij sobie budowę oka z podstawówki (gimnazjum). Musisz wiedzieć, co to jest źrenica, tęczówka, twardówka. Zakładam, że kojarzysz, czym są rzęsy i powieki (górne oraz dolne). Dobrze to wiedzieć na potrzeby tego tutorialu.
  • Nie spinaj się! Rysowanie oczu to naprawdę prosta sprawa. Nie ma tu wielu reguł, tak naprawdę to ty decydujesz, jakie oczy ma mieć twoja postać. I nigdy nie daj sobie wmówić, że oczy muszą być bardziej/mniej realistyczne. Jeszcze raz przypomnę – to TWÓJ rysunek! Najpierw jednak opanuj podstawy, a potem baw się oczami… z oczami?

Jak rysować oczy – krok po kroku

Krok 1 i 2

Zacznij rysować oczy na średnich formatach, potem dopiero przejdź do mniejszych. Na połówce kartki A4 (lub w pliku w programie graficznym) narysuj koło. Potem kolejne w środku i jeszcze jedno. Ups! To wygląda jak piersi! I ku mojemu zdziwieniu, 65% z Was też tak uważa! (Przeprowadziłam bowiem małe głosowanie na Instagramie ;)) Do rzeczy. Narysuj te trzy koła i już przestać kojarzyć je z… wiesz czym. To są oczy!

Krok 3 i 4

Teraz w środku największego koła narysuj podłużny kształt oka. Powinien on mieć średnicę tego koła. U mnie jest troszeczkę mniejsze, ale to nic nie szkodzi. Staraj się, aby nasza tęczówka była nieco ukryta pod górą powieką. Jeżeli tego nie zrobisz, twoja postać będzie miała wytrzeszcz, a przecież tego nie chcemy. Troszeczkę wyżej zaznacz załamanie powieki. Będzie to mniej więcej na wysokości 1/4 koła. Następnie nad tym największym okręgiem zaznacz brew. Brew zaczyna się od wewnętrznego kącika oka, a jej zagięcie znajduje się nad zewnętrznym kącikiem. Przy okazji możesz narysować już „haczyki” – czyli odbicie światła w oczach. Wszyscy takie mamy 🙂 Dzięki temu zabiegowi, oko będzie wyglądało bardziej realistycznie.

Krok 5 i 6

Teraz możesz poprawić szkic oka i zacząć zabawę z kolorowaniem. To kluczowa sprawa. Jeżeli robisz to w programie graficznym, najpierw nałóż kolor jaśniejszy, a na górze ciemniejszy. Potem zmieszaj kolory i ponownie na górze dodaj ciemniejszy. Zabieg ten powtórz kilka razy, wtedy osiągniesz głębię koloru. Jeśli nie umiesz cieniować, zapraszam do przeczytania mojego poradnika: światło i cień w rysunku

rysowanie oka krok po kroku, jak narysować oko, rysunek oka, realistyczny rysunek oka

Krok 7 i 8

Jak widzisz, na rysunku nr 7 nadal pogłębiałam cieniowanie, a na rysunku nr 8 dodałam takie „kreseczki” na tęczówce. Też możesz wykonać ten zabieg. Ja zrobiłam kreski dosyć ciemne, a później zmniejszyłam krycie warstwy i wygląda to tak, jakby wtopiły się w tło. I o to chodzi.

Krok 9 i 10

Następnie pokolorowałam „haczyki” na biało i dodałam jeden dodatkowy. Ja nigdy nie potrafię się powstrzymać, zawsze rysuję za dużo tych elementów. Ale czyż oko nie wygląda wtedy ładniej? Kolejny krok to narysowanie rzęs. Ja lubię duże, grube rzęsiska. Sama chciałabym takie mieć. Podczas rysowania wychodzą wszystkie moje kompleksy, ale co poradzić? Staraj się rysować zagięte, a nie proste kreseczki. Zauważ, że przy wewnętrznym kąciku i przy zewnętrznym oraz na środku oka rzęsy są wygięte w inną stronę.

budowa oka, rysunek oka, jak narysować oko, rysunek oczu

Krok 11 i 12

Zagadka dla spryciarzy – co zrobiłam na kolejnym obrazku? Aaa! Jestem pewna, że nie zgadniecie. Otóż dodałam lekki cień na twardówce (potocznie zwanej białkiem oka), a później wyznaczyłam linię wodną. Widzicie ją? Linii wodnej nie kolorujemy, zostawiamy ją białą. Wtedy wydaje się, że oko jest większe. Następnie dodałam również delikatne cienie wokół oczu – nigdy o tym nie zapominaj. Oczy są jednak zagłębione w nasz czaszce , nie przylegają płasko. Kolejny krok to dorysowanie realistycznej brwi. Moja składa się dziś z drobnych kreseczek, ale zazwyczaj rysuję zupełnie inne. Cóż, starałam się jednak, aby na tym tutorialu oczy były prawdziwe.

jak rysować oczy, rysowanie oczu, jak narysować oko, rysowanie oczu tutorial

Tutaj jak widzisz już bawiłam się nieco kolorem i dodałam makijaż oka. Zazwyczaj nie dodaję cieni, tylko moim dziewczynom rysuję grubą krechę „eyelinerem”, ale dziś miałam ochotę na coś delikatnego.

No i jak? Zgadzacie się ze mną, że rysowanie oczu jest banalne? To świetna, rozluźniająca zabawa. O ile dłonie, stopy i inne fikuśne części ciała mogą sprawiać problemy, to oczy nigdy nie powinny nas zniechęcić do rysowania. Kiedy mam gorszy rysunkowo dzień i nic nie wychodzi, zawsze biorę się najpierw za oczy. To mi poprawia nastrój, a później rysuje mi się lepiej.

Kochani, tyle z mojej strony. Mam nadzieję, że już wiecie, jak rysować oczy. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, coś źle objaśniłam albo po prostu chcecie pogadać – piszcie w komentarzach.

Pozdrawiam ciepło

 

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram