Nauka rysunku 7 – Jak rysować ubrania?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak rysować ubrania, jak rysować ubrania wskazówki, jak rysować ubrania poradniki

Nauka rysunku 7 – Jak rysować ubrania?

By Justyna   /     Sty 25, 2018  /     Blog  /     , , , , , , , , , , ,

Jak rysować ubrania – to pytanie gnębiło mnie, kiedy zaczynałam przygodę z rysowaniem. Drogą prób i błędów wreszcie odnalazłam idealną metodę, która myślę, że również Wam się przyda.

Nie ukrywam, że zastanawiałam się długo, jak najlepiej przekazać Wam wszystko, czego sama się nauczyłam. Myślę, że w poradnikach znajdziemy mało wskazówek dotyczących ubrań. Czyżby tylko sławne “ćwiczenie czyni mistrza” dawało odpowiedź na pytanie: “Jak rysować ubrania”?

Początkowo radziłam sobie z tym problemem w jeden, jedyny sposób – po prostu przestałam ubierać moje postacie. Zostało mi to do dziś, nadal uwielbiam piękne kobiety w prostych strojach odkrywających ich najciekawsze części ciała. Taki mam już styl. Jednak na różne potrzeby musiałam wreszcie ogarnąć ciuchowy temat. Zobaczcie, co robię, aby ubrania wyglądały dobrze.

Jak rysować ubrania? -rysujemy golasy, dużo golasów

Może to dziwne, ale lata temu rysowałam postać od razu ubraną. Wiem, że niektórzy początkujący również powielają mój dawny błąd. Nigdy, przenigdy tego nie robimy! Strój narysowany w ten sposób może zniekształcić całą sylwetkę. Nie pamiętam już, kiedy do tego doszłam, ale aktualnie najpierw rysuję dziewczynę taką jak bóg ją stworzył. Dlatego niezbędne jest posiadanie wiedzy o proporcjach ciała ludzkiego. Wszystko opisałam w moim tutorialu: proporcje ciała ludzkiego . Dobrze narysowana naga sylwetka, to również dobrze narysowane ubrania, uwierzcie mi. Już dziś bierzcie się do roboty. Rysujcie dużo golasów. To bardzo przyjemne zajęcie 😉

Obcisłe ubrania vs luźne ubrania

Należałoby również wiedzieć, jak rysować ubrania obcisłe i luźne. Zacznijmy od ubrań obcisłych. Pewnie zdajecie sobie sprawę z tego, że obcisłe muszą przylegać do ciała. Zatem zawsze rysujemy je tak, jakbyśmy dodawali hmm… “drugą skórę” naszej postaci. Wiadomo, że przy takim ubraniu prawie nie będzie żadnych fałdek (ewentualnie jeśli postać jest gruba, wtedy co najwyżej uwydatnimy jej fałdy na ciele) 😉

W każdym razie – obcisły ciuch to przylegający do ciała ciuch. Musimy tutaj  zaznaczyć, gdzie ubranie jest najbardziej napięte. Wtedy właśnie rysujemy delikatne linie. Aby jednak tkanina nie wyglądała zbyt sztucznie, warto zaznaczyć delikatne fałdki. W przypadku bluzek, spodni – fałdki będą na dole. Jednak pamiętajmy, aby z nimi nie przesadzić. Ja na obrazku narysowałam body – one idealnie przylegają do ciała, więc tutaj fałdek nie będzie.

Natomiast kiedy rysujemy ubrania luźne – wtedy dopiero zaczynają się schody. Trudno idealnie odwzorować lejącą się bluzkę czy sukienkę. Wszystko jeszcze zależy od tego, czy postać stoi, siedzi, schyla się itd. Na postaci stojącej prosto, będzie nam łatwiej narysować taką luźną tkaninę. Fałdy będą szły w dół jak na rysunku poniżej. W przypadku kiedy siedzi – będzie już gorzej. Co ja wtedy robię? Prosta sprawa. Wyciągam podobne ubranie, sama ją nakładam i patrzę, jak układa się tkanina w poszczególnych pozycjach ciała. Później próbuję odwzorować to na rysunku. Możecie również zrobić zdjęcie – bardzo polecam taką metodę.

Dobry szkic to podstawa

Myślisz, że ubrania rysuję z marszu? W takim razie grubo się mylisz. Przedstawię szybko, jak wygląda proces rysowania ubranej dziewczyny. Otóż najpierw robię szkic nagiej postaci, później szkic poprawiam. Następnie wybieram inny kolor i dorysowuję szkic z ubraniem. Tutaj najczęściej ponosi mnie fantazja i wymyślam różne dziwne ozdobniki, które i tak na koniec likwiduję, bo wiem, że nie będzie mi się chciało ich kolorować. Jeszcze na tym etapie nie myślę, czy wszystko wygląda realistycznie, nawet za bardzo się nie staram. Na koniec dopiero poprawiam całość – czyli robię  główny lineart postaci z ubraniem. Kiedy pracuję na komputerze, po prostu zmniejszam krycie warstw ze szkicami. W przypadku rysunku tradycyjnego – wycieram gumką szkic narysowany ołówkiem.

Cienie, cienie, cienie

Cieniowanie – czyli moja kula u nogi. W przypadku ubrań, zawsze mam z tym problemy. Rozkładanie cieni to nie taka prosta sprawa, ale jak zawsze – warto obserwować różne tkaniny. Kiedy ubranie jest obcisłe – wiadomo, że cień będzie wyglądał podobnie jak na nagiej postaci. Tutaj odsyłam Was do mojego wpisu o cieniowaniu: światło i cień w rysunku 

Luźna tkanina będzie miała dużo, dużo cieni. I to właśnie te zagięcia zaznaczamy ciemniejszym kolorem. Kiedy będziecie rysowali ze zdjęć, ładnie wszystko widać. Dlatego jeszcze raz to podkreślę – rysowanie ze zdjęć robi dobrze 😉

Ciuchowe inspiracje

Ciężko jest wymyślić ubrania z głowy. Trzeba już być niesamowicie wybitnym rysownikiem z 10-letnim stażem, aby narysować a) pomysłowy strój b) dobrze zaznaczyć cienie c) odpowiednio ułożyć tkaninę d) dobrać idealne kolory. Ale… nic straconego. Ja zawsze szukam inspiracji na zewnątrz mojej głowy. Uwielbiam stroje gotyckie, cyberpunkowe i zazwyczaj przeglądam Pinterest  w poszukiwaniu inspiracji. Nie przerysowuję dokładnie strojów, ale kiedy przeglądam te zdjęcia, zawsze do głowy wpadnie mi jakiś ciekawy pomysł ubraniowy. Taką metodę również wam polecam. Przy okazji oglądajcie, jak układają się tkaniny, to wiele ułatwia.

Mam nadzieję, że ten skromny poradnik Wam pomógł i już wiecie, jak rysować ubrania. Nie ma na to metody idealnej, trzeba ćwiczyć i odnaleźć własny sposób.

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram