Jak rysować usta?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
jak rysować usta, rysowanie ust, digital paintint usta, jak rysuję usta, usta rysunek

Jak rysować usta?

By Justyna   /     Gru 19, 2018  /     Blog  /     ,

Sądziłam, że każdy już wie, jak rysować usta. Przecież to najłatwiejsza rzecz na świecie. Jednak przypomniała mi się jedna historia – przez pół życia mój wujek śmiał się z moim rysunków, bo okropnie wychodziły mi oczy i usta.

Jak zapewne wiesz, zaczynałam od mangi, a tam usta nie istnieją – to dwie proste kreseczki. Stąd właśnie narodził się problem, z którym początkowo wcale nie chciałam walczyć, bo przecież rysowałam w konkretnym stylu – zatem po co się trudzić!

Mój wujek śmiał się do rozpuku, a ja oczywiście potrafiłam się tylko dąsać i sądziłam, że po prostu się nie zna. Ależ ja kiedyś byłam uparta 🙂 Aktualnie bardzo nie lubię, kiedy ktoś tłumaczy się swoim stylem, kiedy zwracam uwagę, że czegoś nie umie.

Pamiętam, że na początku uczyłam się rysować usta wzorując się na moich ulubionych artystach. Po prostu kopiowałam trochę ich ruchy, na czuja dodawałam cienie, dzięki czemu „coś tam” powstawało. W końcu sięgnęłam po znienawidzone podręczniki i puknęłam się w głowę, bo przecież to jest proste jak moje włosy po umyciu.

Teoria naprawdę nie boli, zwłaszcza jeżeli mowa o ustach – jednych z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych elementów twarzy.

Zatem odpalam mojego różowego jednorożca i lecę z tutorialem.

 

Jak rysować usta? Krok po kroku

Najpierw zajmijmy się tym najprostszym schematem. Dzięki niemu szybko załapiecie, jak rysować usta. Pamiętajmy, że usta (jak każda część ciała) to bryła, jednak trochę mniej skomplikowana niż nos i uszy. Dla mnie zawsze składa się z kilku części, które już wcześniej pokazywałam. Popatrzcie uważnie na ten schemat. On powinien przybliżyć Wam podstawy.

KROK I

Przed nadaniem odpowiednich konturów, zawsze naszkicuj ten prosty schemat. Zrób to bardzo delikatnie.

 

KROK II

Następnie wyznacz otwór gębowy (nie potrafiłam znaleźć lepszego określenia) za pomocą kreski, ale pamiętaj, że nie może ona być idealnie prosta, bo wtedy usta będą wyglądały sztucznie. W kącikach zaznacz delikatne zagłębienia.

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie dolnej i górnej wargi. Staraj się, aby linia odpowiednio zagięła się przy łuku kupidyna. I tutaj należy pamiętać o budowie – wszystkie usta są bowiem inne! Wąski wargi mają zazwyczaj bardzo delikatnie zarysowane zagłębienie.

Dolną i górną wargę staraj się zaznaczyć delikatnie. Linia powinna być grubsza na samym środku, a w kierunku kącików ust delikatniejsza i prawie niewidoczna.

KROK III

Później dobudowujemy cienie, to dzięki nim rysunek nabierze wyrazu. Najmocniej wycieniowany powinien być otwór gębowy (wiem, to określenie naprawdę jest głupie) oraz górna warga. Zaczynam od górnej wargi. Dodaję ciemniejszy kolor najpierw przy samym brzegu. Robię to bardzo delikatnie (cienie początkowo muszą mieć jaśniejszy kolor). Następnie wzmacniam cienie na coraz mniejszym obszarze. Robię to do momentu, aż efekt będzie zadowalający. Najmocniej cieniuję kąciki ust. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak cieniować w programach graficznych, odsyłam Cię do tego artykułu: kolorowanie/cieniowanie

Przy rysunku tradycyjnym postępujemy nieco inaczej. Nie nanosimy koloru podstawowego, tylko zaczynamy od cieni. Kolorujemy mocno brzegi ust, kąciki, otwór gębowy, a następnie delikatnie nanosimy najjaśniejszy odcień na środek.

KROK IV

Następnie zabieram się za cieniowanie dolnej wargi. Robię to delikatnie, nieco jaśniejszymi kolorami niż na wardze górnej. Cieniuję po fakturze. Dolną część wargi zaznaczam mocniej (ale tylko na środku). Wszystkie cienie tworzę na nowych warstwach. Schemat wygląda tak: tworzę nową warstwę, dodaję cienie, blenduję. Później dobieram ciemniejszy odcień, tworzę nową warstwę, dodaję cienie (na tych poprzednich) i znowu rozcieram. Jeżeli jestem zadowolona z efektum, przerywam ten proces i idę dalej. Jeżeli rysujesz ołówkiem, najpierw większy obszar pocieniuj delikatnie, a później koloruj mocniej mniejsze obszary.

 

Krok V

Następnie nadajemy ustom fakurę – delikatne kreseczki, które dodatkowo można wycieniować. Ja rysuję je ciemniejszym i jaśniejszym kolorem za pomocą narzędzia InkPen. Później zmniejszam krycie warstwy na 11% i rozcieram kreseczki za pomocą narzędzia Blur. Dzięki temu faktura wtapia się w tło. Przy pomocy ołówka łatwiej jest stworzyć ten efekt, ale pamiętaj – rób to delikatnie.

Jak widzisz, zdjęłam również kolor linii pomocniczych. W tradycyjnym rysunku po prostu trzeba pozbyć się tych linii trochę szybciej. Digital painting jest lepszy- linie pomocnicze mogą zostać z nami do samego końca i nie ma znaczenia, czy będą narysowane bardzo wyraźnie. Zrobiłam je w jaśniejszym kolorze, bo taki efekt akurat lubię. Ty możesz całkiem je zlikwidować i połączyć z kolorem ust.

Krok VI

Pamiętaj również o rozjaśnieniu. Ja uwielbiam ten efekt, bo nadaje realizmu. W tradycyjnym rysunku można posłużyć się gumką, a w programach graficznych należy stworzyć nową warstwę, narysować jasne grube kreski mniej więcej na środku warg, a później zmniejszyć krycie warstwy na 11% . Na koniec rozmazujemy kolor za pomocą narzędzia Blur.

Na koniec jeszcze wyczyściłam obszar wokół ust, bo było sporo zabrudzeń. Jeżeli rysujesz ołówkiem, pewnie też musisz wykonać ten krok.

Krok VII

Teraz dorysuj cienie wokół ust.

Jeżeli chodzi o rysowanie ust w różnych pozycjach, tutaj po prostu działają zasady perspektywy. Krótko mówiąc, wszystko zależy od miejsca, w którym znajduje się obserwator. Jeżeli spojrzy na usta od dołu, wtedy dolna warga będzie wydawała się większa, a górna mniejsza. Znalazłam dobre rysunki obrazujące różne układy ust: usta – układ . Możesz się na nich wzorować, bardzo pomagają.

Polecam również rysowanie na zdjęciach. Stworzyłam lekcję na temat ust. Ta technika nauki bardzo pomaga podczas pierwszych ćwiczeń. Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. W pierwszej wiadomości otrzymasz hasło do kursu “Zmaluj to!”

No to jak? Już wiesz, jak rysować usta?

 

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram