Jak zacząć przygodę z grafiką? część 2 Pytania i odpowiedzi

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
początkujący grafik, jak zacząć przygodę z grafiką

Jak zacząć przygodę z grafiką? część 2 Pytania i odpowiedzi

By Justyna   /     Lis 12, 2016  /     Blog  /  

Przed wami kolejny wpis z serii „Jak zacząć przygodę z grafiką?” Ostatnio często pytacie mnie w prywatnych wiadomościach o zakup tabletu i innych niezbędnych akcesoriów do grafiki komputerowej. Pytacie też, od czego zacząć, czy trudno się przyzwyczaić do tabletu i czy rysunek komputerowy wygląda tak samo jak tradycyjny. Tych zagadnień jest coraz więcej, a czasem nie mam kiedy na wszystko odpowiedzieć, w dodatku wiele razy muszę powtarzać to samo. Postanowiłam więc, że zbiorę dziś wszystkie najistotniejsze pytania i na nie odpowiem.

Jak zacząć przygodę z grafiką? Wasze pytania.

1. Czy  uda mi się zostać grafikiem?

To tak naprawdę pytanie głębokie jak rzeka. Niestety nie jestem jasnowidzem i nie potrafię odpowiedzieć każdemu na tak sformułowane pytanie. Wiele zależy od samozaparcia i zaangażowania w to, co robicie. Jeżeli macie dużo zapału i grafika nie stanie się chwilową zachciewajką, wtedy wszystko powinno pójść gładko.

2. Czy muszę być uzdolniony plastycznie?

Nie, nie musisz być uzdolniony plastycznie, żeby zajmować się grafiką, ale jako takie pojęcie o sztuce trzeba jednak mieć. Warto zapoznać się z podstawami typografii, zainteresować kompozycją, poznać teorię barw (o tym ostatnio sporo piszę), no i przy tym sporo ćwiczyć, bo teoria to jedno, ale dzięki praktyce najwięcej się uczymy. Wpis odnośnie dobrych książek o grafice niebawem się u mnie pojawi.

3. Czy trudno przyzwyczaić się do tabletu graficznego?

Pytanie równie nieprecyzyjne jak pierwsze. Przy codziennych ćwiczeniach proces przyzwyczajania się nie powinien trwać długo.Wiadomo, że na początku będzie dziwnie, ale wszystko jest dla ludzi, więc trochę cierpliwości, a powinno być ok. Zależy też, na jaki program do rysowania traficie. Jeżeli pierwsze kroki zaczniecie stawiać (tak jak ja :)) w starej wersji Photoshopa, wtedy możecie przyzwyczajać się długo.

4. Czy warto kupić tablet?

Na to pytanie też mi ciężko odpowiadać, bo liczą się Twoje priorytety, a nie moje. Dla mnie tablet jest obecnie jedynym medium, którym się posługuję. Mówiłam już wiele razy, że nie potrafiłabym na stałe powrócić do ołówków i kredek. Jeżeli rysujesz np. markerami i dobrze Ci z tym, może tablet wcale nie jest ci potrzebny, a może jest, bo chcesz np. mieć swój komiks w formacie pdf i wysyłać na konkursy. Nie trzeba wtedy skanować wszystkiego, a wiadomo, że to zajmuje czas. Wszystko więc zależy od tego, jaka jest obecnie twoja sytuacja. Natomiast jeżeli chodzi o kwestie finansowe, warto jest kupić tablet wacoma, bo na pewno będziecie z niego zadowoleni przez wiele lat. Jeżeli natomiast myślisz, że tablet pomoże ci nauczyć się rysować, radzę się 100 razy nad zakupem zastanowić. To jest niestety (i stety) tylko narzędzie. Pamiętajcie, że tablet jest urządzeniem wielozadaniowym, nie służy tylko do rysowania. Możecie za jakiś czas zacząć wykorzystywać go np. do obróbki zdjęć, bo to całkiem wygodne.

5. Czy na tablecie rysuje się podobnie jak na kartce?

Nie, nie tak samo. Kredkami/farbami/markerami uzyskacie trochę inne efekty. Dodatkowo przy rysowaniu tymi narzędziami musicie uważać, żeby nie zrobić najmniejszego błędu, bo już nie cofniecie poprzednich ruchów. Tego chyba najbardziej mi brakuje, kiedy zaczynam babrać się farbami 🙂 Na komputerze jest już inaczej. Wiadomo też, że marker z programu nigdy nie będzie przypominał realistycznego markera, bo tylko imituje to narzędzie.

Jak widzicie, trochę tych pytań jest. Niektóre są banalne i absurdalne, więc nawet ich nie zamieszczam. Co ja mogę np. powiedzieć na temat: „Ile dajesz gwarancji na tablet wacoma”? Wybaczcie, ale producentem nie jestem i u mnie sprzętu reklamować się nie da. Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, zapraszam do dyskusji w komentarzach. Nie zawsze mam czas, żeby odpowiadać prywatnie, a być może znajdzie się dobra dusza, która Wam wyjaśni sprawę w tym miejscu. Mam nadzieję, że już po dwóch postach mniej więcej macie pojęcie, jak zacząć przygodę z grafiką.

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter
 • Widzisz a dla mnie bardzo ciekawy wpis – od dawna chodzi mi po głowie nie tyle jak zostać grafikiem, tylko jak oni to robią?! Coś się w głowię rozjaśniło, fajnie 🙂

 • Tak naprawdę jeśli ktoś chce zacząć przygodę z grafiką komputerową czy projektową i jego pierwsza myśli to „chce zostać grafikiem i czy na pewno mi się to uda” jest kompletną głupotą. Jeśli chodzi o punkt 2 to mogę się zgodzić, ale nie tak do końca – sama myślałam, że jeśli chodzi o same początki z grafiką to trzeba mieć wiedzę na temat typo, barw, kompozycji, umieć coś z rysunku i malarstwa (chociaż w teorii), ale odkąd zaczęłam studiować grafikę, zostało mi to bardzo szybko wybite z głowy, podstawy podstaw jeśli chodzi o grafikę i o inne rodzaje sztuk plastycznych jest wiedza z historii sztuki i to od tego trzeba zacząć, aby zrozumieć co i jak i z czym to się je, a nie od rozmyślania na temat barw i typografii, zaraz na drugim miejscu za HS, jest kompozycja 🙂 Jeśli chodzi o tablet graficzny to tutaj ile osób tyle opinii – każda uczy się w swoim tempie, ale trzeba też pamiętać o tym, że tablet graficzny to nie tylko rysik i tablet, ale też opcje, które trzeba umieć ustawić pod siebie, a to jest bardzo ważne, ja nauczyłam się korzystać z tabletu w tydzień i zaczynałam od GIMPa 😀 Jeśli chodzi o 4 punkt, to osobiście uważam, że tablet należy kupić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę uważamy go za konieczny. Mam osoby w grupie, które z tabletów korzystają tylko na zajęciach przy niektórych ćwiczeniach – wszystko inne robią myszką i nie czują potrzeby posiadania tabletu (na marginesie – grafikę wektorową tworzy się łatwiej myszką – jak dla mnie 🙂 ). Osobiście uwielbiam pracę na tablecie – ułatwia i przyśpiesza, ale są rzeczy, niektóre grafiki, które trzeba namalować ręcznie i przeskanować i dopiero wtedy obrabiać w PSie. Często tak robimy na zajęciach i wtedy tablet jest błogosławieństwem, więc trzeba pamiętać, że tablet nam wszystkiego nie zastąpi 🙂 Ja mam problem zawsze wtedy, kiedy jestem padnięta po 4 godzinach grafiki, a jeszcze 4 godziny malarstwa/rysunku przede mną. 4 godziny z tabletem i myszką oraz skrótami klawiszowym niestety doprowadza mnie do takiego stanu, że jak się doczołgam do tego malarstwa/rysunku i zrobię jakiś błąd na swojej pracy, to szukam możliwości użycia ctrl+z 😛

  • Wiedza z historii sztuki jest cenna, jak najbardziej. Jednak żadna teoria nie zastąpi praktyki 🙂 Wiedza+praktyka to jedyny klucz do sukcesu. Myszka też jest świetnym narzędziem i zgodzę się, że czasem może być wygodniejsza. Tablet lubię wykorzystywać do wszystkiego, a w dodatku sporo rysuję, więc dla mnie poniekąd jest narzędziem niezbędnym. Więc kupić/nie kupić to kwestia bardzo indywidualna. Nie skanuję prac od X czasu. Na komputerze świetnie się też szkicuje 😉

   • Oczywiście, że teoria idzie w parze z praktyką, to to nie ma najmniejszego „ale” co do tego, ale niektórzy „pchają” się od razu w praktykę nie mając ani grosza wiedzy teoretycznej 🙂 Ja myszki nie umiem używać przy grafice (no chyba, że przy wektorach wtedy jest zbawienna) – jestem wierna tabletowi 😀 Tablet mi służy do rysowania, fotomontażu i mogłabym tak wymieniać i wymieniać 😀 Mnie denerwuje szkicowanie na komputerze, u mnie w grupie jest jedna osoba, która szkicuje na komputerze i idzie jej to świetnie, ale jednak mimo wszystko wolę skanować, ale tak jak już mówiłam do niektórych grafik skanowanie również się przydaje (tak jak ja ostatnio robiłam watercolorowe róże). Niestety, typowego efektu watercolor, w programie graficznym nie uzyskamy inaczej niż poprzez namalowanie akwarelami obrazka – skanowanie – obróbka w programie, a szkoda, bo zrobienie takiego efektu za pomocą malowania w programie i zrobienie tego za pomocą „paru kliknięć” było by zbawienne, a jaka oszczędność czasu! 😀

    • Komputer, tablet i programy graficzne to genialne narzędzia, ale wszystkiego niestety za nas nie zrobią 😉 A co do szkicowania – to tylko kwestia wprawy. Kiedyś też nie wyobrażałam sobie tak pracować i wszystko skanowałam, a potem obrabiałam w programie. Wystarczy dobrze ustawić sobie narzędzia (ja dostosowuję zawsze brush lub airbrush w SAI).

 • Rozjaśniłąs mi w głowie i mimo że grafikiem nie bede to pomogłaś mi w kilku kwestiach

 • Rysowanie na tablecie nie jest łatwe. Fakt, tak jak piszesz – dużo łatwiej nanosić poprawki, ale sam sposób rysowania wymaga sporo wprawy. Każdy może to robić, bo dlaczego nie, ale z jakim efektem, to już inny temat 🙂

  • Nie do końca się zgodzę. Opanowanie tabletu to jedna sprawa, praca w programie – druga, a umiejętności rysownicze – trzecia. Normalne, że człowiek uczy się rysować dosyć długo i to nie jest dla wszystkich łatwe. Natomiast jak już ktoś malować potrafi w miarę dobrze, to nie będzie musiał długo przyzwyczajać się do cyfrowego rysowania. Taka jest przynajmniej moja opinia i znam sporo osób, które właśnie nie miały najmniejszego problemu z opanowaniem tabletu, bo już potrafiły rysować w realu.

   • Oczywiście że tak, jednak osób, które zna podstawy rysunku wcale tak dużo nie jest. Jeśli ktos je ma, to wiadomo, że jest mu łatwiej. To dotyczy każdej dziedziny. Jeśli ktoś uczył się baletu, łatwiej przyswoi inne rodzaje tańca, itp. Jednak wymaga to pracy, nauki i samozaparcia, bo jak sama wspomniałaś, są tu trzy rzeczy do opanowania.

 • Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem wacoma. Teraz najczęściej pracuję na komputerze, sporo rzeczy robię również tradycyjną metodą. Myślę, że tablet przyspieszyłby moją pracę…

 • Weronika M

  Na święta dostanę wacoma, właśnie z powodu komiksów 😉 Ale z kredek nigdy nie zrezygnuje. Chciałabym być grafikiem, mam nadzieję, że uda mi się 😉

 • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

  Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

 • Newsletter

 • Instagram