Kiedy dopada cię niemoc twórcza…

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Kiedy dopada cię niemoc twórcza…

By Justyna   /     Gru 26, 2015  /     Blog  /     , , , , , , , , , ,

Miały być reniferki, Mikołaj wystający z komina, panna Mery i Kryśka, a nic z tego nie wyszło. Nie ma Świąt, nie ma radości, są tylko wyrzuty sumienia, bo znowu nie zdążyłam na czas. Doszłam do wniosku, że grafika chyba nie jest dla […]

ludzi, którzy na pełnym etacie wykonują jakieś inne zajęcia. Po chwili jednak zrozumiałam, że nie powinnam rezygnować. Dopadła mnie zwyczajna niemoc twórcza, z którą przecież można sobie poradzić na wiele sposobów. Przecież zawsze znajdzie się czas.

Dla twórczości najgorsza jest jedna rzecz: wymówki. 

Jak sobie poradzić, kiedy dopada nas niemoc twórcza? Oto moje sposoby.

1) Muzyka – To pierwszy i jeden z najlepszych sposobów. Szukam muzyki, która mnie zainspiruje. Chociaż tutaj ostrzegam: tylko nowe, nieznane brzmienia mogą wprowadzić nas w stan radosnej weny. Zmienia się wtedy myślenie, pojawiają się świeże obrazy w głowie. Nic nie pobudza wyobraźni bardziej niż piękne dźwięki, prawda? U mnie to wygląda tak, że ręka sama wędruje po kartce, poddaję się chwili. Tak było np. podczas zeszłorocznego odkrycia Luk Hash. Dziewczynka praktycznie narysowała się sama. Wiele w tej pracy niedociągnięć, ale wena była piorunująca.

10917233_1596120473955760_7565087558956821864_o

2) Inny rodzaj twórczości – Sposobem na udaną twórczość jest inna twórczość? Oczywiście! Może to dziwne, ale już dawno temu pisałam Wam, że nic tak nie doładowuje akumulatorów, jak oderwanie się od jednej czynności i przeniesienie energii na inną. Kiedy czuję, że rysowanie mi nie idzie, sięgam po skrzypce. Podczas grania chyba pobudzam jakieś inne receptory w mózgu, bo nagle zaczynam inaczej myśleć. To nie musi być oczywiście gra na instrumentach. Możesz np. robić zdjęcia, zająć się szydełkowaniem etc. Nie ma znaczenia, jaką dziedzinę wybierzesz. Ważne, żeby na jakiś czas się oderwać…

3) Ćwiczenia kreatywne – Ciekawym sposobem są eksperymenty i wszelkie ćwiczenia kreatywności. Oczywiście nie muszą być związane z rysunkiem. Ja bardzo lubię pobudzać wyobraźnię. Jedno z moich ulubionych ćwiczeń to “Co by było gdyby….”. Musisz tutaj wybrać sobie jakiś motyw i dopowiedzieć historyjkę np. “Co by było gdyby kartki fruwały, a ołówki same pisały”. Dobrym ćwiczeniem jest np. stworzenie opowiadania i w dodatku narysowanie krainy, w której dzieją się wymyślone przez nas cuda. Takich ćwiczeń jest mnóstwo. Musisz uwierzyć mi czytelniku, że one naprawdę pomagają. Jeżeli chcecie, poświęcę osobny wpis na zadania, które pobudzają kreatywność.

4) Zabawa z dzieckiem – Dzieci są naprawdę niesamowite i mogą podrzucić wiele ciekawych pomysłów. Kiedyś mój syn sprzedał mi świetny pomysł na opowiadanie o znikającym i pojawiającym się notatniku, który spełnia życzenia. Z dziećmi trzeba po prostu… rozmawiać. Ich wyobraźnia jest nieograniczona, ponieważ nie mają głowy pełnej problemów. Możecie też np. poprosić dziecko o wykonanie jakiegoś kreatywnego ćwiczenia. Gwarantuję zaskakujące rozwiązania!

5) Spacer po lesie (w samotności) – Punkt, który warto połączyć z ćwiczeniami kreatywnymi. Żeby człowiek mógł swobodnie myśleć, potrzebuje oczyszczenia. Miejscem, w którym może się to dokonać jest las albo generalnie jakieś spokojne, naturalne miejsce. Warto wziąć ze sobą notatnik. Wdychamy czyste powietrze pełną piersią, pozbywamy się problemów, czujemy spokój i wtedy właśnie możemy puścić wodze fantazji.

Niemoc twórcza naprawdę dopada każdego, nawet najlepszych. Nie możemy wtedy obwiniać siebie i co gorsze wmawiać sobie, że jesteśmy beznadziejni, nic nie potrafimy, do niczego się nie nadajemy. W ten sposób możemy jedynie zniszczyć w nas to, co najlepsze.

Polecam Wam więc wprowadzić w życie moje sposoby. Ja właśnie zaczynam. Mam czas wolny, więc mogę uwolnić wyobraźnię. Być może niedługo Was czymś zaskoczę.

A wy? Jakie macie sposoby na niemoc twórczą?

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram