Kiedy zacząć łamać zasady?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Kiedy zacząć łamać zasady?

By Justyna   /     Lis 11, 2015  /     Blog  /     , , ,

Kiedy byłam dzieckiem, nie lubiłam, gdy ktoś obcy mówił mi, co mam robić, jak się zachować w danej sytuacji, jakich zasad przestrzegać. Zastanawiałam się wtedy, dlaczego świat jest taki ograniczony? Kiedy starałam się być oryginalna, zawsze dostawałam po głowie…


Jeszcze niedawno z grupami na facebooku miałam niewiele wspólnego. Szczerze  mówiąc, nie przepadam za tym portalem. Dowiedziałam się od pana K, że dobry bloger nie przeżyje bez facebooka, więc postanowiłam wejść głębiej w najpopularniejszy portal. Przecież są jakieś zasady, trzeba ich przestrzegać….

Dołączyłam więc do kilku graficzno-rysunkowych grup. Spodziewałam się, że będą to kulturalne miejsca, na wzór dawnych for internetowych. Nie muszę Wam chyba mówić, że spotkałam się z typowym chamstwem?

PRZYKRA PRAWDA

Przykro mi o tym mówić, ale jest duża grupa grafików i rysowników, którzy mają klapki na oczach. Wielu z nich ma zbyt wysokie mniemanie o sobie. Traktują z góry ludzi, którzy nie studiowali kierunków artystycznych. Jakby papierek mógł świadczyć o umiejętnościach… Nie mówię oczywiście o wszystkich. W moim życiu trafiłam na naprawdę wyjątkowych i uzdolnionych profesjonalistów.

Dostało mi się po głowie, bo mam swój styl i czasem nie przestrzegam zasad.  Kiedy zaczęłam tłumaczyć, że specjalnie stosuję większość zabiegów, usłyszałam: “Najpierw poznaj zasady, a później zacznij je łamać”. (O ironio, sama często to powtarzam w moich artykułach!) Oczywiście “artyści” nie mieli żadnych podstaw, żeby wyciągać wnioski na  temat wszystkich moich prac. Widzieli tylko jeden rysunek…

ZNAJOMOŚĆ ZASAD? CO TO ZNACZY?

Według mnie znajomość zasad to wiedza na temat teoretycznych zagadnień z danej  dziedziny.

Według “wykształconych” ludzi “poznaj zasady” oznacza: przejdź 6-letnie studia artystyczne, narysuj 500 nudnych prac, zapomnij o tym, że możesz być oryginalny, załóż klapki na oczy, traktuj innych z góry, krytykuj ile wlezie, słuchaj się tylko swoich akademickich guru. Na koniec zacznij powtarzać innym, że muszą przejść taką samą drogę i nie mają prawa zrobić kroku do przodu.

Wiecie, jaki jest problem tych ludzi? Tak głęboko weszli w swój świat zasad, że nie widzą nowych możliwości i kompletnie zapomnieli, co to jest dziecięca wyobraźnia. Łamanie zasad tak naprawdę nie istnieje! Potrafią o tym mówić, ale często boją się wyjść poza schemat. Co jest najgorsze? Zazdroszczą ludziom, którzy jeszcze potrafią myśleć samodzielnie.

WIELKIE OBAWY

W sierpniu złożyłam papiery na studia podyplomowe z grafiki komputerowej. Kierunku nie otworzyli, było mało chętnych. Być może ruszy jeszcze jedna rekrutacja, muszę próbować.

Mam jednak nadzieję, że studia nie zabiją mojej wyobraźni i oryginalności i tego też życzę  wszystkim ambitnym artystom.

Pozdrawiam ciepło

Justyna

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram