5 sposobów na kreatywne obijanie się

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

5 sposobów na kreatywne obijanie się

By Justyna   /     Sie 21, 2016  /     Blog  /     , , ,

Podobno tylko aktywność może pobudzać kreatywność i skłaniać nas do myślenia. Ja jednak przekonałam się, że nie jest to do końca prawdą. Jakby ktoś zapytał mnie, kiedy rodzi się w mojej głowie najwięcej pomysłów,bez zastanowienia odpowiedziałabym: „Wtedy, kiedy się obijam”.

Pomyśl, czy masz czas podczas swojej męczącej umysłowo pracy zastanawiać się, co wspaniałego zrobić na obiad swojemu niejadkowi? No właśnie, myślisz sobie wtedy: „Jezu, co ja dziś mam zrobić, żeby młody to zjadł?” I co? Panika! Naprędce robisz ziemniaki z jajkiem, które twój syn wypluwa niczym kule z karabinu maszynowego. Normalne jest, że kiedy ciężko pracujesz (zapamiętaj: tylko UMYSŁOWO), raczej kreatywna myśl do twojej głowy nie zawita.

Nuda i kreatywność to najlepsi przyjaciele

A teraz zastanów się, co robisz, kiedy się nudzisz, kiedy się obijasz. Zaraz mi powiesz, że nie obijasz się, bo przecież to strata czasu. Wychodzisz z domu, żeby poczuć twórczego ducha. Doprawdy? Nie wierzę Ci! Każdy ma jakiś sposób na obijanie się. Ja posiadam ich naprawdę dużo. Ale co zauważyłam? Że podczas tego niby „nicnierobienia” wpadam na najgenialniejsze pomysły.

Rzecz w tym, żeby obijać się produktywnie… To właśnie w pozornych, zwykłych „zabawach” tkwi prawdziwa magia.

Kocham Cię, więc chcę zdradzić ci moje sekrety. Albowiem „łi ar, łi czempions”.

Czy kiedyś twórczo się obijałeś? Ha! Jestem pewna, że nie!

Kreatywne obijanie się dla laików

1)Patrzenie na chmury – Ile razy patrzysz w chmury i widzisz tego no… słonia z trąbą? 🙂 … Oj nie udawaj, widzisz pewnie jeszcze fajniejsze rzeczy niż ja. Popatrz na chmury i uruchom swoją kreatywność. Co widzisz? Zagraj w skojarzenia. Gwarantuję ciekawe rezultaty. Przenieś swoje wyobrażenia na kartkę papieru, a za chwilę każdy powie: “Wow! Wspaniałe rzeczy siedzą w Twojej głowie. Jak to robisz?”

2) Patrzenie w sufit – No tak, sufit jest biały. Wielkiego białego słonia z jeszcze większą trąbą nie uświadczysz. Ale tak naprawdę podczas leżenia i gapienia się w sufit zaczynamy piekielnie się nudzić. Czy zauważyłeś, że kiedy nie wiesz, co ze sobą zrobić, po pewnym czasie… włączasz kreatywne myślenie? Tylko olej na jakiś czas problemy, wycisz się, pogap się w sufit na spokojnie. Nuda sprawi, że zaczniesz kreatywnie myśleć, zaczniesz się zastanawiać, co na tym bezpłciowym suficie można narysować. I tym sposobem za chwilę będziesz mieć +500 do kreatywności.

3) Oglądanie filmów – To mój ulubiony sposób obijania się. Jestem chwilami prawdziwym leniem. Potrafię zacząć oglądać filmy i seriale rano, a kończę wieczorem. Kiedyś naprawdę nie lubiłam za to siebie, bo wmawiano mi, że lenistwo do niczego dobrego nie prowadzi. No jak to? Przecież wszystkie kołcze piszą, że tak nie wolno! Trzeba wstać rano, ładnie pościelić łóżko, dać buzi pieskowi, przebiec 500 kilometrów z 50 calową plazmą na plecach, pomóc chorej babci wnieść rower na 54 piętro. CO? Tak serio? Odpadłam po 2 dniach. Brak silnej woli, powiesz. Nie. To po prostu intuicja, a intuicja prowadzi mnie do oglądania filmów. Im więcej ich oglądasz, tym więcej pomysłów możesz… kraść do swoich projektów. Powiesz mi zaraz, że to złe, niedobre i fuj, brzydzisz się. A ja Ci powiem, że każdy z nas kradnie i nie ma w tym nic złego. Oglądanie filmów to kradzież+kreatywność+miłe spędzanie czasu=świetne pomysły.

4) Spanie – No dobra, może o oglądaniu filmów i kradzieży twórczej słyszałeś, w chmurach zobaczyłeś wesołego wielbłąda i takie tam. Ale pewnie „spanie” niewiele ci mówi. Wiesz, że bardzo często śpię? I wcale nie hamuję tego procesu. Mało tego. Często wprowadzam siebie w stan świadomego śnienia. Co to jest? To Ty sterujesz snem, pojawiasz się w miejscach, w których chcesz być, spotykasz ciekawych ludzi itd. Jednak, żeby opanować tę metodę, potrzeba czasu. Kiedyś o niej więcej napiszę. Ja podrzucę ci coś dużo łatwiejszego, ale też skutecznego. Jak często zapamiętujesz sny? Pewnie wcale. A wystarczy tak niewiele, żeby marzenie senne pozostało w naszej głowie. Wystarczy mówić sobie kilka razy dziennie: „Dziś zapamiętam mój sen”. I tyle! Twoja podświadomość cię posłucha, natomiast w  krainie snów tkwią naprawdę niezwykłe pomysły. Pamiętasz może film „Nemo w krainie snów”? Całe życie zachwycam się jego przygodami i już wiele razy tworzyłam opowiadania związane z głównym bohaterem. Zawsze mamy ciekawe sny, jednak musimy je wydobyć z naszej podświadomości.

5) Układanie klocków – Lubisz bawić się z dziećmi? Ja też nie. Myślałam, że to strata czasu i lepiej obejrzeć jakiś film, niż bzdurne budowle z klocków układać. Ale wiesz? Polubiłam to. Nudziłam się przy niemiłosiernie, chociaż w zasadzie nic nie robiłam. Wspomnę jednak kolejny raz: podczas nudy, zaczynamy myśleć. Układaj więc klocki z dzieckiem. Jak nie masz dziecka to sobie kup. Nie dziecko, klocki 😉 Klocki są takim fajnym narzędziem, które uruchamia jakieś receptory w mózgu. Nie pytaj mnie dokładnie, o co chodzi, bo specjalistą w dyrdymałach matematyczno-fizycznych nie jestem. Uwierz jednak, że moja metoda ma moc! Budowanie z klocków jest naprawdę niezwykłe, osobiście uważam, że to najlepsza zabawka świata. Można ułożyć z klocków dosłownie wszystko.

Prowadzę tryb życia, jaki prowadzę. Nie gań mnie za to. Powiem Ci tylko, że im mniej zaczynam hamować moje leniwe zachciewajki, tym jestem szczęśliwsza i bardziej twórcza. To Twój umysł wie, czego potrzebuje w danym momencie. Kiedy kolejny raz siadasz przed komputerem i masz coś napisać/narysować/stworzyć, a myśl twoja brzmi: „Nie mam pomysłu”, posłuchaj wtedy swojego instynktu. Na pewno masz koncepcję na fajne spędzenie czasu, ale myślisz, że tak nie można, bo robaki cię zjedzą. A właśnie, że można! Nie wierz kołczom, którzy każą ci zrobić kolejny maraton rowerowy do Japonii i z powrotem. Może masz ochotę właśnie się poobijać? Ale tylko i wyłącznie twórczo!

Masz swoje sposoby na kreatywne obijanie się? Koniecznie się podziel!

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram