Jak narysować lineart – Firealpaca

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Jak narysować lineart – Firealpaca

By Justyna   /     Maj 26, 2016  /     Blog  /     , , , , , ,

Praca z Firealpaca jest na tyle zachwycająca, że postanowiłam zrobić dla Was wreszcie pierwszy tutorial. Tak jak obiecałam – będzie to lineart. Jestem jednak na skraju rozpaczy, bo niedawno odkryłam, że…
niestety w tym programie nie da się stworzyć lineartu za pomocą myszki. Niby jest ok, bo można zwolnić ruchy myszki, ale potrzeba wiele wprawy, żeby stworzyć prostą linię. Wybaczcie, że jestem takim skrytym kłamcą, to nie wyszło specjalnie. Biję się w piersi, odmawiam zdrowaśki i proszę was o wybaczenie.

Firealpaca jest więc programem dla ludzi, którzy mają tablet graficzny. Jednak zakup sprzętu tego rodzaju nie jest aktualnie problemem. Odsyłam Was do mojego uroczego i najlepszego w sieci poradnika o tabletach: Tablety graficzne. Bierzcie i korzystajcie z niego wszyscy, amen. Tyle tytułem wstępu.
Przejdźmy zatem do konkretów.

WARSTWY I INNE BAJERY – TO JUŻ WIEMY

Menu w Firealpaca jest prawie identyczne jak w SAI. Na warstwach pracuje się dokładnie tak samo. Dla kumatych inaczej jednak tłumaczę jeszcze raz, a zaawansowani mogą przejść do drugiej części tutorialu. Mówiąc w skrócie telegraficznym: warstwa działa tak, jak kilka nałożonych na siebie kartek. Na każdej z nich rysujemy coś innego i nie dotykamy przy okazji wcześniejszych kolorów, linii i cieni. Co najlepsze, kartki są jakby przeźroczyste i widać wszystko, co narysowaliśmy podczas jednej sesji . Drugą fajną opcją jest to, że można ustawiać dowolną przezroczystość warstw. Dziwne, wiem… Na początku trudno zrozumieć, ale to jest wynalazek najwspanialszy w dziedzinie grafiki komputerowej, uwierzcie.

FIREALPACA LINEART – USTAWIENIA PENA

W Firealpaca mamy sporo ciekawych narzędzi do tworzenia lineartów. Jest to pencil (ołówek), pen (fade in/out) i zwykły pen. Ołówek jest bardzo cieniutki, pen (fade in/out) automatycznie wygładza linie, jednak ja wolę zwykłego pena.

LINEART1

 

Zerknijcie na ustawienia PENA w Firealpaca. Żeby je włączyć, należy kliknąć dwa razy na narzędzie PEN. Po pierwsze: można sobie ustawić wielkość (widht), a po drugie grubość wykończenia linii (Min Widht). Dzięki temu linie nie wyglądają  na płaskie. Polecam wcisnąć opcję Size by Pressure. Opacity by Pressure – można użyć, ale nie polecam. Linie wtapiają się w tło i nie wyglądają zbyt ciekawie, a później sprawiają problemy podczas kolorowania. Ustawcie wielkość pędzla w zależności od tego, jak grube linie chcecie stworzyć.

LINEART2

 

LINEART – PIERWSZA WARSTWA

Tworzymy pierwszą warstwę. Wchodzimy w menu Layer—-> Add.Po prawej stronie znajdziecie opcje warstw. Jak widać, ja posiadam trzy warstwy. Pierwsza (layer 2) – tło, druga (layer 3) – szkic, a trzecia (layer 4) to główny lineart.

LINEART3

 

Rysujemy schematyczny szkic. O szkicowaniu pisałam więcej tutaj: Szkicowanie na komputerze. Nie przejmujcie się dokładnością. Później będziemy sobie wszystko naprawiać i dopracowywać. Ja jestem leniem strasznym, więc moje szkice zawsze są niedbałe, ale wychodzi mi to na dobre. Szybkie pociągnięcia pędzla ułatwiają sprawę. Jak już skończycie bazgrolić, ustawcie opacity na 30%. No i gitara.

lineart9-1

 

LINEART – DRUGA WARSTWA

Tworzymy kolejną wastwę: menu Firealpaca Layer—>Add. Ustawcie jeszcze raz pędzel (polecam małe rozmiary). Następnie bardzo ważnym krokiem jest ustawienie opcji Correction. Dzięki temu będzie wam się lepiej i dokładniej rysowało. To podobna opcja jak Smoothing w Paint Tool SAI. Wybierzcie od razu „19” . Teraz przybliżcie maksymalnie szkic i dokładnie go obrysujcie, dodając detale. Mocniejsze przyciśnięcie piórka do tabletu to grubsza linia, delikatniejsze – cienka.

LINEART5-1

 

Na koniec wyłączamy warstwę ze szkicem (u mnie jest to lineart 3 – wystarczy odznaczyć oczko przy warstwie) i nasz lineart jest gotowy.

lineart8
Mam nadzieję, że poradnik był dla Was zrozumiały. Jak widzicie, Firealpaca niewiele różni się od SAI, a jest darmowy, o czym pisałam wcześniej:  Test firealpaca. Zachęcam Was do wypróbowania tej prostej i intuicyjnej aplikacji.

Pozdrawiam ciepło

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram