Lineart Paint Tool SAI – Jak narysować idealny lineart?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Lineart Paint Tool SAI – Jak narysować idealny lineart?

By Justyna   /     Lut 24, 2016  /     Blog  /     , , , , , , ,

Na moim blogu ciągle pojawiają się zacofane dinozaury, które pytają po tysiąc razy, jak narysować idealny lineart w Paint Tool SAI. Robiłam tutoriale, filmiki, tłumaczyłam, a wszystko to jak krew w piach. Zwariować można. Postanowiłam więc reaktywować wpis, który na losgrafikos zawsze miał branie. Może faktycznie nie był zbyt czytelny, obrazki też straszą pikselowatą jakością. No dobra, sporo w tym racji. Dlatego dziś przedstawię Wam jeszcze raz najprostszy sposób na narysowanie lineartu.

Nie będę Wam opowiadała, że rysowanie skomplikowanych lineartów od początku jest łatwe. No nie, nie chcę Cię okłamywać, jestem dobrym człowiekiem, poza tym byłam ostatnio u spowiedzi 😉

Lubię rysować, ale…

Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki mojemu poradnikowi szybko załapiesz, o co chodzi i zaczniesz się rozwijać. Nie słuchaj porad pseudo-intelektualistów graficznych, którzy Ci powiedzą, że potrzebujesz być niczym rysunkowy Einstein, żeby zabrać się do tego zadania. Nie słuchaj, bo to są zazwyczaj ludzie, którzy boją się, że ich branża się przeludni i zostaną bez pracy. Prawda jest taka, że wielu najlepszych grafików/ilustratorów to… amatorzy bez szkoły.

Każdy program graficzny trzeba dobrze poznać, zatem odsyłam Cię do podstaw: Paint Tool SAI podstawy. Tutaj przeczytasz, jak wygląda Paint Tool SAI i jakie posiada opcje. Paint Tool SAI polecam naprawdę każdemu, a najbardziej początkującym.

Jeżeli masz nowiuśki tablet i chcesz zacząć swoją przygodę z rysowaniem lineartów, trafiłeś w dobre miejsce. Mam tylko nadzieję, że nie dostałeś tabletu przypadkowo od swojej babci na n-te urodziny wnuka swojego stryja i kompletnie nie masz pojęcia o rysowaniu. No nie, do tego potrzeba trochę pasji. Zresztą, zaraz Ci napiszę dokładnie, czego potrzebujesz, żeby rysować.

Proszę Cię tylko o jedno.. nie bądź leniwy i słuchaj mnie uważnie. To ja dziś jestem Twoim lineartowym guru. 

Lineart Paint Tool SAI – czego potrzebujesz?

Żeby narysować idealny lineart w Paint Tool SAI, będziesz potrzebował/potrzebowała:

– Tabletu graficznego ( o tabletach więcej pisałam tutaj )
– Programu Paint Tool SAI (niebawem ukaże się poradnik, jak kupić Paint Tool SAI. Jeżeli jesteś jednak dosyć inteligentny to odsyłam Cię tutaj )
– Dużo, dużo kawy
– Dużo cierpliwości
– Jeszcze więcej pasji
– Wytrwałości
– Dużo wolnego czasu

W programie Paint Tool SAI będziemy wykonywać lineart za pomocą dwóch narzędzi:

– Pen
– Gumka

 

Wszystko wykonamy na zwykłej warstwie. Jak wiesz, Paint Tool SAI posiada również warstwę wektorową, ale to już inna para kaloszy, a tutorial o rysowaniu myszką na takiej warstwie możesz przeczytać tutaj: Lineart za pomocą myszki

Wiem już, że i tak jesteś leniwy i nie chciało Ci się zerknąć do podstaw, ale Ci wybaczam, bo sama też jestem leniwa. Przedstawiam taki mały, szybki i przyjemny screen, na którym zobaczysz wszystkie opcje i narzędzia, które będą pomocne.

lineartpainttoolsai3

No dobra, ten wstęp był przydługi, a ja nie lubię zanudzać. Bierzmy się wreszcie do roboty.

Lineart Paint Tool SAI – Jak narysować lineart od podstaw

Krok 1 – SZKIC

Żeby wejść na wyższy level w rysowaniu i mieć +500 do profesjonalizmu, musisz najpierw uzbroić się w cierpliwość i sięgnąć po zwykłą kartkę papieru. Dlaczego? A dlatego, żeby narysować szkic. Ja wiem, że teraz zaczniesz marudzić, ale jeśli autentycznie nigdy nie rysowałeś nic w programach graficznych, uwierz mi, że niezwykle trudno będzie Ci wykonać schemat w SAI. Parkinsonowa łapka skutecznie będzie uniemożliwiała Ci ten proces, ale spokojnie, to normalne.

Jeżeli jednak jesteś mega uparciuchem i już masz ochotę dać mi w twarz, bo „ty sobie przecież dasz radę”, w takim razie próbuj, do odważnych świat przecież należy.

Mój sposób na wykonanie szkicu w Paint Tolo SAI:

1)Utwórz nową warstwę: Layer ->New layer

2)Wybierz narzędzie Pen, ustaw sobie dowolny kolor. Ja lubię różowy, musisz mi wybaczyć, nie czepiaj się

3)Następnie ustawiasz sobie smoothing (szybkość poruszania się pędzla) na wskaźnik od 0 do 15. Tutaj już musisz pokombinować i wybrać sobie prędkość odpowiednią dla Ciebie. Po prostu różne z nich przetestuj. Ja lubię 10, ale każdy ma inne upodobania.

4)Narysuj szkic. Pamiętaj, że nie musi być dokładny. Mój wyszedł dosyć ładnie, ale czasem szkice to prawdziwe maszkarony. Szczęście, że później te moje kobiety Bestie przeistaczają się w takie piękności.

Jeżeli wykonałeś szkic na kartce, po prostu ją zeskanuj i otwórz w programie. To już chyba każdy głupi potrafi zrobić.

lineartpainttoolsai1

Krok 2 – IDEALNE LINIE

Jak masz szkic, już jestem z Ciebie zadowolona. Jestem o krok od postawienia Ci pomnika! Możemy rysować dalej!

1)Utwórz nową warstwę nad warstwą ze szkicem. Layer->New layer. U mnie pierwsza warstwa nazywa się Layer 2 (tu jest szkic), a z lineartem Layer 3 i 4, ale Ty masz mieć tylko jedną na perfekcyjne linie. Pamiętaj, że szkic ma być zawsze pod spodem.

2)Teraz musisz zmniejszyć krycie warstwy ze szkicem, żeby Ci nie przeszkadzała za bardzo, nie waliła kolorem po oczach. Kliknij więc na warstwę ze szkicem i ustaw Opacity na jakieś 50%. Szkic złagodnieje, ale nadal będziesz widział swoje pomocnicze linie.

3)Kolejnym krokiem jest ustawienie szybkości pędzla. Wcześniej poruszał się dosyć szybko, ale teraz musimy go zwolnić, żeby linie były równe i dokładne. W tym celu ustaw smoothing na S1 do S7. Też sprawdź tym razem, która prędkość Ci odpowiada najbardziej.

4)No i co? No i poprawiamy dokładnie szkic, dodajemy detale i inne szmery bajery, dzikie węże, zawijasy 🙂

lineartpainttoolsai2

Jeżeli skończyłeś i jesteś zdenerwowany, chcesz wyrzucić tablet przez okno i mówisz: „Nigdy więcej!” to wiedz, że nie tylko Tobie na początku nie wychodzi. Uspokój się, usiądź jeszcze raz i poćwicz. Nie od razu Kraków zbudowano! Nawet nie masz pojęcia, jak beznadziejnie wyglądały moje pierwsze rysunki. Kiedyś je umieszczę dla Waszej checy, może trochę się dowartościujecie.

Natomiast jeśli masz jakiś problem, pisz w komentarzach. Ja nie gryzę i naprawdę postaram się pomóc.

Pozdrawiam ciepło

 

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram