Najczęstsze błędy w rysowaniu

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Najczęstsze błędy w rysowaniu

By Justyna   /     Lis 23, 2018  /     Blog  /  

Czy wiecie jakie są najczęstsze błędy w rysowaniu? Otóż twórczość miałaby większy sens i stała się dla niektórych celem życia, gdyby proces nauki od początku był odpowiednio ukierunkowany. Tymczasem rodzice nigdy nie podchodzą poważnie do dziedzin artystycznych. Zauważają, że dziecko ma pewne predyspozycje, ale wolą odciągnąć je od tej pasji na rzecz innego, bardziej przyszłościowego zawodu. Prawda jest taka, że rzeczywistość się zmienia i architektów oraz psychologów mamy na pęczki, a brakuje ludzi, którzy stworzą dobry portret, grafikę czy ilustrację do plakatu.

Boleję nad tym, że rysowanie traktuje się po macoszemu i wiele osób przez to nie zna podstaw. Wszyscy tworzą „na czuja”, a wystarczyłaby jedna porządna lekcja z odpowiednim nauczycielem, żeby wskoczyć na wyższy lewel. Każdy dobry nauczyciel powinien powiedzieć, jakie są najczęstsze błędy początkujących rysowników oraz jak je naprawić. Uczniowie powinni wiedzieć, czego należy unikać, aby rozwój artystyczny miał jakikolwiek sens i dawał przyjemność, a przestał rodzić frustracje. O tych błędach chcę właśnie dzisiaj opowiedzieć, bo najprawdopodobniej sama ominęłam ten ważny temat, nad czym boleję niesamowicie. Staram się oczywiście za każdym razem przy konkretnej lekcji mówić o tym, ale są pewne zasady w rysowaniu, których powinno się przestrzegać za każdym razem – nieważne, czy chcemy uwiecznić na kartce ptaka, drzewo, słonia w kapelusza czy może babcię na rowerze. Oto najczęstsze błędy w rysowaniu, które sama zauważyłam i które również popełniałam.

Najczęstsze błędy w rysowaniu

Rysowanie ze szczegółami bez szkicu głównego

Ludzie zazwyczaj zaczynają rysować od głowy ze wszystkimi detalami – oczami, włosami, uszami, nosem itd. Świetnie, człowiek jakby posiada te wszystkie cechy i szczegóły są istotne. Jednak później chce pokazać kolejne części ciała, ale postać nie mieści się na kartce. Proporcje twarzy są całkowicie złamane – nos za duży, usta za wysoko, oczy przekrzywione. Postać wygląda jak z parszywej gry 2d. Czegoś tu chyba zabrakło, hmm? Chodzi o szkic. Brak takowego powoduje najwięcej problemów w rysowaniu. Jeżeli zaczniecie szkicować, wasze rysunkowe życie momentalnie się zmieni. Łatwiej będzie Wam zaplanować pracę oraz dostrzec zależności proporcjonalne. Dlatego już pani w przedszkolu powinna tłumaczyć dzieciakom, aby szkicowały. Czy to takie trudne? Czy trzeba skomplikowanej wiedzy? NIE! Szkicowanie na samym początku należy potraktować jako planowanie rysunku, nic więcej. Kiedy dziecko będzie starsze, wtedy dojdzie też do tego, jak szkicować trudniejsze rzeczy.

„Idealne” rysowanie

Początkujący rysownicy chcą, aby linie od samego początku były dopracowane. Kierują się widocznie życiową zasadą: zrób to raz a porządnie. Niestety, takie podejście ma wiele wad w przypadku jakichkolwiek dziedzin artystycznych. Rysowanie polega na szkicowaniu i poprawianiu linii. Szkicując, każdą linię najlepiej jest narysować kilka razy i poprawić dopiero wtedy, kiedy już wygląda dobrze. Oprócz tego linii (nawet tej idealnej), nie można rysować jednym pociągnięciem ręki! Ruchy muszą być delikatne i swobodne, ołówek/długopis można kilka razy oderwać od kartki!

 Niewpisywanie obiektów w bryły

Zanim narysujecie cokolwiek, najpierw przedstawcie obiekt za pomocą najprostszej bryły. W ten sposób zaczniecie tworzyć w 3d, czyli wszystko będzie wyglądało realistycznie, a to oznacza również – pięknie. Narysowane przez was głowy, ramiona, nogi, łydki będą zaokrąglone. Szybciej zrozumiecie perspektywę. To naprawdę jest proste. Popatrzcie na ten przykład. Chcę narysować pad od konsoli. Kształt jest skomplikowany, ale ja ułatwię sobie sprawę i naszkicuję najpierw bryłę, w którą mój pad zostanie wpisany. Po pierwsze – wszystkie proporcje będą na swoim miejscu, a po drugie – rysunek powstanie szybciej. Te ćwiczenia naprawdę pomagają!

Zamykanie się w jednej tematyce

Brak rozwoju łączy się również z rysowaniem tego samego. Znam osoby, które w koło panie Macieju rysują my little pony, a później płaczą, że nic innego nie potrafią. Mało tego, spotkałam również ludzi, którzy za każdym razem powtarzają te same pozy postaci! Różnorodność ich prac polega na tym, że zmieniają detale takie jak np. kolor włosów i oczu. Ja w takich momentach mam ochotę zapytać, na czym właściwie polega ich twórczość? Rozumiem, że artystę interesuje tylko człowiek, ale podczas ćwiczeń powinien rysować różne rzeczy – kota, lampkę, kubek, robota, wilkołaka…

 

Ja rysuję głównie kobiety, które mają czarne włosy, ale podczas codziennych ćwiczeń szkicuję na szybko wszystko, co mi wpadnie w ręce! Im trudniejszy obiekt tym lepiej. Oczywiście należę do osób, które nie lubią marnować czasu na nudnych czynnościach, więc nie zadręczam się rysowaniem martwej natury przez cały dzień lub kilka miesięcy ! Po naszkicowaniu statku kosmicznego, wracam do moich pięknych i szczupłych kobiet, bo to sprawia mi największą przyjemność. Jednak wiem, że jeśli ktoś mnie poprosi, narysuję wszystko, bo ćwiczę i dzięki temu nie wypadam z rytmu. Rysujcie więc różne rzeczy, na początku nie ograniczajcie się do jednej tematyki. Serio! Wystarczy jeden prosty szkic dziennie.

Zamykanie się na inne media

Ciągle powtarzam, że nie lubię ołówków, markerów, a już babranie się w farbach doprowadza mnie do szału. Uwielbiam grafikę komputerową i tablet to dla mnie wystarczające medium. Jednak! Przez wiele lat rysowałam tradycyjnie, próbowałam wielu rzeczy i dopiero metodą prób i błędów doszłam do mojej prawdziwego przeznaczenia. Wkurza mnie, kiedy ludzie już na początku rysunkowej drogi wybierają jedno medium, po czym przestają eksperymentować.

Musicie wiedzieć, że każda metoda czegoś nas kształci. Dzięki farbom uczymy się łączyć kolory. Ołówek sprawia, że rysujemy delikatniejsze linie i wprawiamy się w cieniowaniu. Kiedy pierwszy raz w wieku przedszkolnym wzięłam do ręki flamastry, dowiedziałam, że że kocham grube i wyraziste linie. Nie zamykajcie się na inne media! Bardzo Was proszę! Dzięki temu odkryjecie siebie!

To są właśnie najczęstsze błędy w rysowaniu popełniane przez początkujących artystów. Myślę, że brakuje dobrych nauczycieli, którzy tłumaczyliby takie podstawy. Jeżeli jeszcze czegoś nie opisałam, dajcie znać. Być może pominęłam jakiś ważny temat. Myślę jednak, że po wyeliminowaniu tych nawyków, można tworzyć lepsze dzieła!

Najczęstsze błędy w rysowaniu można wyeliminować, ale najpierw trzeba sobie je uświadomić. Zastanów się dziś, co robisz źle. Zapewne dojdziesz do wielu ciekawych wniosków. Tylko pamiętaj! Nie upieraj się! To najgorsze, co może robić początkujący rysownik.

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram