Jak wgrać Paint Tool SAI na OSX?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
paint tool sai na osx

Jak wgrać Paint Tool SAI na OSX?

By Justyna   /     Lis 19, 2016  /     Blog  /     , , , , ,

Kiedy kupiłam mojego Mac’a, nie miałam zielonego pojęcia, że pojawi problem z wgraniem niektórych aplikacji. Mogłabym to przeboleć oczywiście, bo jest wiele zastępczych, dobrych programów. Co z tego, skoro mojego Paint Tool SAI tak naprawdę nic nie zastąpi? Nawet wychwalany przeze mnie Firealpaca posiada wiele wad. Musiałam znaleźć sposób, żeby zainstalować mój ukochany program do rysowania. Dziś dowiecie się, jak wgrać Paint Tool SAI na OSX.

Musicie wiedzieć, że kombinowałam jak przysłowiowy koń pod górę. Szukałam wersji Paint Tool SAI na Mac’a i znalazłam, ale nie była ona legalna, a poza tym dowiedziałam się, że czułość piórka na nim nie działa. Taka opcja z góry skazana była na klęskę.

Przypomniało mi się, że kiedyś można było na Windowsie wgrywać maszyny wirtualne. Zastanawiałam się, czy Mac też posiada podobne aplikacje. Okazało się, że tak.

KROK I – SAI na OSX. Pobranie dobrej maszyny wirtualnej

Najpierw kombinowałam z aplikacją Virtualbox. Znalazłam dobry poradnik na youtube i przystąpiłam do instalacji: Jak wgrać Virtualbox na OSX. Proces był długi i żmudny, a później okazało się, że nowy Windows postawiony na Virtualbox kompletnie nie widzi sterowników tabletu. Praca poszła na marne. Pisałam później do autora filmiku, ale nie potrafił mi pomóc. Mówił, że u niego wszystkie sterowniki działają, więc spróbujcie, może i u Was wystarczy Virtualbox, żeby wgrać Paint Tool SAI na OSX.

Następnie wybrałam program Parallels Desktop i to właśnie on uratował życie mojemu Paint Tool SAI. Do tego instalacja jest banalna, program uruchamia się bardzo szybko. Parallels Desktop musicie niestety kupić, ale naprawdę warto. Sterowniki wreszcie zaczęły reagować. Możecie go pobrać tutaj , dostępna jest również wersja próbna na 14 dni.

zrzut-ekranu-2016-11-19-o-10-24-16

KROK II – Instalacja maszyny wirtualnej

Po pobraniu programu, należy go oczywiście zainstalować. Pełną instrukcję znajdziecie w tym poradniku: Jak zainstalować Windows na Macu . Jest to naprawdę prosta sprawa. Pamiętajcie, żeby ustawiać jak najlepsze opcje graficzne podczas instalacji, żeby Wasze grafiki nie traciły później na jakości. Za pierwszym razem popełniłam ten błąd i na Photoshopie ucierpiały czcionki, nie mogłam zrobić ładnego napisu.

zrzut-ekranu-2016-11-19-o-10-18-30

KROK III – Instalacja sterowników do tabletu

Kolejna sprawa to instalacja sterowników do tabletu. Można pobrać sterowniki ze strony Wacoma, ja musiałam tak uczynić, ponieważ na Macu nie mogę uruchomić płyty. Tutaj znajdziecie sterowniki do wszystkich modeli Wacoma: Wacom – sterowniki Później już tylko ustawiacie wszystkie opcje, dostosowujecie je do swoich potrzeb.

KROK IV – Podpinanie tabletu pod maszynę

Ostatni krok to podpinanie tabletu do maszyny wirtualnej. W górnym panelu znajduje się znaczek, który wygląda jak ikona pauzy na video. Klikamy w ten znaczek, wybieramy opcję urządzenia—>urządzenia zewnętrzne—>zaznaczamy nasz tablet (u mnie to Intuos PTS#2). Teraz już sprzęt jest połączony z maszyną wirtualną i powinien działać prawidłowo.

zrzut-ekranu-2016-11-19-o-10-17-47

Jest jeszcze jedna sprawa, chodzi mi o siłę nacisku piórka. U mnie zadziałało wszystko tak jak trzeba po zainstalowaniu sterowników, ale gdyby pojawił się jakiś problem, trzeba wejść w ustawienia myszki. Odnajdujemy w wyszukiwarce Windowsa “Mouse”, wchodzimy w opcje myszki. Klikamy w Pointer Options i zaznaczamy Display Pointer trails. Później suwakami ustawiamy siłę nacisku w zależności od potrzeb (Slow/fast) i klikamy apply. (Dobrze by było umieścić te suwaki mniej więcej na środku). Od tego momentu nie powinno być problemu z pen pressure (opcją siły nacisku). Paint Tool SAI na OSX będzie działał podobnie jak na normalnym Windowsie, ale linie niestety nie będą aż tak ładne. Ja korzystam z narzędzia Brush, o wiele lepiej sprawdza się niż Pen.

zrzut-ekranu-2016-11-19-o-10-39-32

Mam nadzieję, że mój krótki tutorial Wam pomógł i już wiecie, jak wgrać Paint Tool SAI na OSX. To bardzo denerwujące, kiedy przechodzimy na inne oprogramowanie i nasze aplikacje nie działają. Zawsze jednak znajdzie się jakieś rozwiązanie, chociaż czasem wymaga to dłuższej pracy. Jak widać dla chcącego nic trudnego.

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram