Poradnik – Jak rysować na komputerze za pomocą tabletu graficznego

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Poradnik – Jak rysować na komputerze za pomocą tabletu graficznego

By Justyna   /     Sty 07, 2015  /     Blog  /     , , , , , , , , , , ,

Długo zabierałam się za ten post, długo myślałam, w jaki sposób najlepiej przekazać Wam tę wiedzę, żeby nic nie spalić. W zasadzie pojawiła się myśl: “Może to bez sensu, przecież pewnie sporo osób wie, jak należy posługiwać się tabletem”.

Podobno łatwo nie jest i ja też przypomniałam sobie czasy, kiedy kupiłam pierwszy tablet i nie miałam bladego pojęcia, jak się do niego zabrać. Przez pierwszy rok służył mi tylko do kolorowania, ciężko było rozstać się z wektorkami-potworkami i myszką.

Czemu? No oczywiście dlatego, że brakowało mi podstawowej wiedzy 😉


Poniżej zebrałam dla Was wszystkie przydatne informacje, które ułatwią pierwsze kroki podczas pracy z tabletem. No to zaczynamy!

1. ZAKUP TABLETU GRAFICZNEGO
Po pierwsze, najpierw musisz kupić tablet. Nie jest rzeczą tanią, ale bardzo przydatną. Jeżeli zainwestujesz, gwarantuję, że nie pożałujesz. Oczywiście ja polecam rozsądny zakup. Żeby nauczyć się rysować, wcale nie potrzebujez sprzętu za 2000 zł. Widzę często takie akcje. Kolega/koleżanka kupuje Intuosa, a nie ma pojęcia, jak pracować w programach graficznych.

Ja się pytam, po co ten wydatek? Zniechęcicie się szybko i powiecie “dziękuję bardzo za taki sprzęt, skoro i tak nie zrobi nic za mnie”. No bo nie zrobi…. Rysowanie na tablecie jest podobne do tradycyjnego rysowanie. Cudów na kiju nie stworzycie bez wiedzy o podstawach rysunku.

Jakie tablety ja polecam? Na poczatek Wacom bamboo, który już wiele razy zachwalałam. Znajdziecie go z powodzeniem na allegro w przystępnej cenie, a ostatnio nawet w Biedronce można było kupić. Polecam też Pentagram Virtuoso i Wacom Intuos dla osób średnio zaawansowanych.  Muszę Wam powiedzieć, że działają na podobnym poziomie. 

Zerknijcie na ten artykuł: klik. Autor porównuje  bamboo, virtuoso i intuosa. Cena Bamboo waha się w granicach 150-250 zł. Najprostszy model kosztuje mniej.

Intuos jest już droższy. Zakup zależy od Was, ale przemyślcie wszystkie za i przeciw, poczytajcie artykuły itd. Nie podejmujcie pochopnej decyzji. Ja kupiłam mojego pierwszego Pentagrama pod wpływem chwili, a później trochę żałowałam… 

bamboo_2

CTH460K_3

2. INSTALACJA STEROWNIKÓW
Dosyć istotna sprawa, bez tego nie ruszycie dalej. W pakiecie z tabletem powinniście otrzymać sterowniki dostosowane do konkretnego systemu i sprzętu. Sterowniki można również pobrać na stronie internetowej producenta. 

Dzięki sterownikom przede wszystkim możecie ustawić nacisk piórka, opcję dla praworęcznych i leworęcznych, nacisk gumki itd. Nie jest to nic trudnego, a bardzo ułatwia pracę. Dostępne są również aplikacje do tabletów, ale nigdy nie zagłębiałam się w niniejszy temat.

3. BUDOWA PIÓRKA
Piórka są zazwyczaj bezprzewodowe. Kiedyś jeszcze można było kupić tablety z rysikiem na baterie. Nie mam pojęcia, czy są nadal dostępne, ale odradzam sprzęty z tymi piórkami. Potrafią sprawiać problemy 😉

W tabletach, o których wspominałam wyżej, dostajecie piórko bezprzewodowe. Z jednej strony mamy końcówkę do rysowania (wygląda nieco jak gryfel w ołówku). Z drugiej strony znajduje się gumka. Na piórku są również dwa przyciski (prawy i lewy). Możecie ustawić je dowolnie po zainstalowaniu sterowników. U mnie prawy przycisk myszy służy do zmiany aplikacji, a lewy do przesuwania (opcja taka sama jak przy użyciu rolki w myszce). Wszystkie właściwości związane z piórkiem możecie dowolnie skonfigurować w zakładce “piórko” w panelu sterowania tabletem. 

10

11

4. BUDOWA TABLETU
Mój tablet posiada cztery przyciski i pierścień dotykowy. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie tablety są identyczne. Przyciski możecie ustawiać dowolnie. U mnie dwie strzałeczki to: “wstecz” i “do przodu”, FN1 to pokaż pulpit, natomiast FN2 – przełącz aplikację.

Pierścień dotykowy służy do pomniejszania i powiększania kartki. Na tablecie wydzielony jest obszar roboczy (czyli miejsce do rysowania). Im większy obszar roboczy tym lepiej.

Mój obecny tablet jest mały, ale nie narzekam. Na obszarze roboczym możecie posługiwać się rysikiem, ale niektóre tablety (np. Wacom bamboo pen &touch) mają ciekawą opcję touch czyli po prostu możecie rysować palcem. Na obszarze roboczym możecie również przeglądać strony internetowe oraz powiększać i pomniejszać obraz za pomocą palców. Fajna rzecz, ale to już jest bajer, który zwiększa cenę, a niekoniecznie tak często się przydaje. Tablet podłączamy oczywiście do portu USB.

5. OPCJA – WYKRYWANIE NACISKU PIÓRA
Wykrywanie nacisku piórka – taką opcję możecie ustawić w programie graficznym. W Photoshopie jest ona dostępna, niestety nie wiem, jak w innych programach.

W czym pomaga opcja wykrywania nacisku piórka? Otóż wtedy możecie rysować linie cieńsze i grubsze, a ich grubość będzie zależała od nacisku piórka. Ułatwia życie, więc polecam z niej korzystać.

Pytacie  mnie czasem o technikę trzymania, naciskania rysika. Jeżeli chodzi o trzymanie to tutaj nie ma jakiejś szczególnej zasady – wystarczy wyczuć piórko i wiedzieć, jak nacisnąć, żeby linia była cieńsza/grubsza. Wszystko przyjdzie z czasem.

12

13
6. PROGRAMY GRAFICZNE
Musicie zaopatrzyć się w dobre programy graficzne i poznać dokładnie wszystkie ich opcje. Bez sensu jest zabierać się za rysowanie, kiedy nie znacie podstaw, nie ogarniacie skrótów klawiszowych czy menu aplikacji.

Na początek dobre są proste programy. Ja kiedyś zaczynałam od Photoshopa, ale gdybym miała taką wiedzę jak teraz, wolałabym najpierw śmigać na Paincie – serio.  Paint Tool SAI to dobry, prosty program, jest też do niego sporo tutoriali.  Jeżeli lubisz komiksowe prace, idealny będzie właśnie SAI. Jeżeli preferujesz styl tzw. malarski, lepszy będzie Photoshop i Corel Painter. 

Dla malarzy jednak chyba najlepszy jest Open Canvas . Jest prosty niczym SAI, ale ma trochę inne narzędzia.

Pamiętaj, że wybór dobrego programu to podstawa.

7. WSTĘPNE ĆWICZENIA
Chyba będę to powtarzała do znudzenia. Moja nauczycielka od matematyki lubiła ten tekst, chociaż ja nie lubiłam jej 😉 Jednak miała rację: trening czyni mistrza.

Na tablecie nie rysuje się tak samo lekko jak na kartce. Jest o wiele gorzej… przypuszczam, że będziecie mieli problem z narysowaniem prostej linii. Ja długo o opcji zwalniania ruchów pędzla nie wiedziałam i szczęść boże, może dlatego nauczyłam się panować nad rysikiem 😉 Nie zniechęcajcie się jednak. Wbrew pozorom nie jest aż tak trudno.

Polecam wykonać kilka wstępnych ćwiczeń. W Paincie lub w Photoshopie lub darmowym Gimpie porysujcie proste linie. Uwaga! Mają być naprawdę proste! Trenujcie i trenujcie aż wyjdą. Zobaczycie wtedy przy okazji, co trzeba zrobić, żeby wypracować sobie detale. Próbujcie na małych, dużych formatach, przybliżajcie, oddalajcie kartkę. Takie ćwiczenie wyrabia rękę i skłania do dokładności. 


To by były te ogólne, wstępne informacje na temat rysowania za pomocą tabletu. Mam nadzieję, że mój tekst jest zrozumiały i Wam pomogłam.

Jeżeli macie jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem. Jestem ciekawa, czy zdecydujecie się na zakup tabletu graficznego.

W pewnym momencie piórko zastąpiło mi touchpad i myszkę 🙂 Polecam i zachęcam, ale oczywiście zastanówcie się kilka razy, żeby potem nie było rozczarowania.

Pozdrawiam. Do następnego!

justynai

 

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram