Rozmiar kartki w Paint Tool SAI

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Rozmiar kartki w Paint Tool SAI

By Justyna   /     Sty 06, 2015  /     Blog  /     , , , ,
Witam! Dzisiejszy poradnik jest troszkę inny niż wszystkie. Kilka razy odpowiadałam na pytania odnośnie spraw technicznych związanych z rysowaniem na komputerze. Jednak odpowiadam osobiście w komentarzach, a później w kolejnych postach pytania się dublują (lub piszecie z tymi samymi problemami na meila).

Jednym z takich pytań jest: Co robisz, że Twoje linie są  gładkie? Gładkie, w sensie takim, że nie widać (jak ja to nazywam) pikselozy. Jedna z Was napisała do mnie z problemem odnośnie wielkości kartki. Te dwa tematy są właśnie ze sobą związane, dlatego postaram się szybko i sprawnie powiedzieć, co zrobić, żeby Wasze linie wyglądały pięknie.

Przede wszystkim żeby linie wyglądały dobrze, trzeba niestety trochę się wysilić. 


Po drugie niezbędny jest dobry program graficzny do rysowania lineartów, a najlepszym według mnie jest Paint Tool SAI.


Po trzecie, musisz znaleźć opcję smoothing (smużenie). Dzięki temu zwolnisz ruchy pędzla i linie będą płynniejsze. Dokładniej o tej opcji opowiadam w tym poradniku.


Są jednak ludzie, którzy to robią, a linie nadal wychodzą brzydkie. W czymi tkwi problem? A no właśnie, często winny jest rozmiar kartki. W tym tutorialu dowiesz się, jakich rozmiarów unikać, a jakie zdecydowanie polubić.


Stwierdziłam, że najlepiej będzie pokazać Wam to na przykładzie. Przygotowałam dla Was screeny, które postaram się dokładnie opisać.

Rysunek nr 1
W przypadku 1 rysunku, wybrałam wielkość kartki 500 x 500 pixeli. Bardzo łatwo, a przede wszystkim szybko (i pewnie też przyjemnie :D) można stworzyć sobie rysunek na tej wielkości. Wystarczy kilka pociągnięć pędzlem.

przykład1

Z daleka wygląda to jeszcze znośnie, ale wystarczy kliknąć w powiększenie, żeby cieszyć się mało imponującym widokiem małych, wrednych pixeli.

 

przyklad1.3

Nie znoszę tego efektu i wściekam się za każdym razem, kiedy widzę podobne prace.
Jaki wniosek? Linie nie wyglądają dobrze. Taki jest urok małej kartki – beznadziejna jakość. No, chyba, że chcesz tworzyć pixelarty (a to też dziedzina sztuki), wtedy polecam 🙂 Jeżeli jednak marzysz o gładkich, pięknych, delikatnych liniach, zapomnij o rozmiarach mniejszych niż 1000 pixeli. Kolejnym mankamentem małej kartki jest brak detali. Nie można pracować nad szczegółami. Rysowanie na małych kartkach sprawdza się u mnie tylko w przypadku szkiców.

 

Rysunek nr 2
Rozmiar kartki to 2480 x 3507. Lineart, który tutaj widzicie powstawał nieco dłużej, niż ten przedstawiony na screenie nr 1. Dlaczego tak jest? Proste. Jeżeli kartka jest duża, trzeba wykonać więcej ruchów pędzlem. W rzeczywistości jest tak samo.  W sumie mój szkic nie jest dopracowany, widać niedociągnięcia i to jest mankament dużej kartki. Trzeba pracować nad szczegółami, a linie rysować powoli…
przyklad2.4
przyklad2.3

 

Co począć? Takie życie… żeby osiągnąć konkretny cel (z bylejakością niezwiązany), trzeba trochę więcej popracować.
Z daleka linie wyglądają dobrze i na powiększeniu również.Tak tworzy się dobrą jakość. 
 

Oczywiście efekt pikselozy też możecie zobaczyć, ale trzeba powiększać kartkę z 10 razy bardziej niż przy rozdzielczości 500×500.

Podumowując
Wniosek nasuwa się następujący: Im większa kartka tym ładniejsze, gładsze linie i co za tym idzie, profesjonalnie wyglądająca praca. Duży znaczy lepszy, po prostu 😉 Oczywiście mamy coś za coś: trzeba dłużej pracować na wielkich kartkach. Mamy jednak jeszcze jedną korzyść z rysowania “na gigantach”. Duże rozmiary świetnie nadają się do druku. Kiedy tworzysz pracę w formacie np. 500×500, musisz powiększyć rysunek, żeby wydrukować go w formacie a4. Niestety, ma to wpływ również na jakość! Rysując na większych rozmiarach, nie ma żadnego problemu z drukowaniem. Duży rysunek sam odpowiednio dostosuje się do formatu wydruku. 

 

 Mam nadzieję, że mój poradnik jakoś Wam pomógł. Życzę wszystkim udanego powrotu do szkoły (pracy)w Nowym Roku. Ja niestety jestem tym faktem załamana. Początek roku nawet mnie zainspirował, sami zobaczcie.

 

powrot

 Pozdrawiam ciepło
justynai

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram