Poradnik – Rysowanie myszką (Paint Tool SAI)

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Poradnik – Rysowanie myszką (Paint Tool SAI)

By Justyna   /     Kwi 26, 2014  /     Blog  /     , , , , , , , , , , , , , , , ,

Obiecałam, więc jestem. To będzie taki mini poradnik dla osób, które z grafiką przygodę swą zaczynają albo chcą zacząć. Często pytacie mnie, dlaczego moje linie są takie ładne, w jaki sposób osiągam perfekcyjny efekt, jakim sprzętem dysponuję itd. Postaram się tutaj odpowiedzieć na wasze pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rysowaniem myszką.

Zaczynałam rysować na komputerze jakieś 8 lat temu. Oczywiście ciężko było mi się do tego zabrać, ponieważ nie miałam tabletu. Koleżanka pokazała mi, jak można bawić się wektorkami w Photoshopie i szybko od niej ten sposób przechwyciłam. Początkowo byłam nastawiona bardzo sceptycznie, ale spróbowałam raz, drugi i jakoś poszło. Oczywiście prace nie były idealne, ale z czasem szło mi coraz lepiej. Zerknijcie na stare rysunki, gdzie posługiwałam się tylko i wyłącznie myszką (nie mam pojęcia, jak one przetrwały!)

bboy_by_nnyohba

music2_by_nnyohba

fairy_by_nnyohba
Jak widzicie, linie są bardzo proste. W niektórych miejscach miałam włączoną opcję symulacji siły nacisku, ale oczywiście jest to efekt photoshopowy, więc wygląda trochę sztucznie. Bawiłam się wtedy tylko w Photoshopie. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie chciała czegoś zmienić, rozwijać się. Tablet zakupiłam jakieś 2 lata później i początkowo nie mogłam się z nim oswoić. Nadal robiłam linearty myszką, a na tablecie tylko kolorowałam. Dopiero kiedy przeszłam na SAI, wzięłam się porządnie z rysik 😉 Odkryłam kilka przydatnych opcji i już w tej chwili nie wyobrażam sobie innego rysowania, chociaż bardzo dobrze wspominam myszkowe czasy i z tego miejsca bardzo wam tę metodę polecam! Jest to na pewno dobra alternatywa dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z grafiką. Oczywiście w tej chwili tablety nie są już takie drogie, ale po co marnować kasę? 300 zł drogą przecież nie chodzi 😉

Dla zachęty zrobiłam dla was porównanie efektów, jakie można osiągnąć za pomocą myszki i za pomocą tabletu w programie Paint Tool SAI. 

roznice

kolor

Jak widać, myszka w tym zestawieniu wcale najgorzej nie wypada 🙂 Do tego linie w SAI można dodatkowo pogrubić za pomocą narzędzia Weight.  Jeżeli chodzi o kolorowanie, penem pracuje się dobrze w obu przypadkach, co do AirBrush’a – tutaj już trzeba się troszeczkę namachać. Marker niestety całkiem zawodzi, jednak jeżeli ktoś lubi proste cienie jak ja, to bez problemu mycha wystarczy.

Tablet

Początkowo miałam sprzęt firmy Pentagram O’pen XL. Byłam bardzo zadowolona do momentu, w którym piórko zaczęło wysiadać. Powodem był fakt, że rysik miał w sobie baterię.  Kiedyś czytałam, że w ogóle była to wadliwa seria tabletów. Obecnie korzystam z Bamboo MTE-450A firmy WACOM. Tablet nie był drogi, a spisuje się idealnie. Myślę, że o tabletach zrobię jeszcze osobny post.

To by było na tyle. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie 😉 A na koniec mały art zachęcający do pracy z mychą.
azfg

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram