Nauka rysunku 6 – Proporcje twarzy

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie
proporcje twarzy, proporcjonalna twarz, rysowanie proporcje twarzy, rysowanie proporcjonalnej twarz

Nauka rysunku 6 – Proporcje twarzy

By Justyna   /     Sty 07, 2018  /     Blog  /     , , , , , , , ,

Proporcje twarzy – kto ma z nimi poblem? Przyznać się szybko! Przedstawię Wam, jak narysować krok po kroku proporcjonalną twarz w najprostszy sposób na świecie. Każdy go zrozumie i szybko zapamięta. Nie trzeba ćwiczyć całe życie, aby to załapać.

Podręczniki do rysunku mnie tego nie nauczyły. Oczywiście dały podstawy, ale prawie wszystko wypracowałam sobie samodzielnie podczas mojej “rysunkowej tułaczki”. Wy jednak nie musicie błądzić, bo wszystko podaję Wam na tacy. Kolejny raz to powiem, proporcje twarzy i ciała wcale nie muszą spędzać snu z powiek, wystarczy dobry sposób i trochę chęci. Poradnik o proporcjach ciała już dla Was zrobiłam, więc odsyłam, jeżeli macie z nimi problemy: Proporcje ciała ludzkiego

PROPORCJE TWARZY – CO JEST WAŻNE?

Kidy uczymy się, jak prawidłowo rysować proporcje twarzy, musimy pamiętać o dobrych narzędziach pracy. Ja rysuję już od wielu lat, dlatego bez problemu radzę sobie na komputerze, bez żadnych linijek i podziałek. Wam polecam zakupić zeszyt w kratkę oraz dobrą linijkę. Można oczywiście spróbować mierzyć proporcje za pomocą palców, ale one  początkowo będą nas oszukiwały. Dlatego zróbcie tak, jak ciocia Justyna mówi – linijka, kartka w kratkę, ołówek i do dzieła! Pamiętajcie też, aby nie rysować pomocniczych linii zbyt mocno, ponieważ później bardzo trudno się ich pozbyć.

PROPORCJE TWARZY – JAK NARYSOWAĆ PROPORCJONALNĄ TWARZ?

Przedstawię Wam prostą instrukcję krok po kroku. Oto mój sposób na proporcje twarzy.

Krok I

Narysuj na kartce ładne koło. Następnie podziel je na pół. Zmierz linijką połowę koła. Teraz od dolnej części koła zaznacz odległość, którą przed chwilą otrzymałeś. Tam będzie dół naszej twarzy.

Krok II

Narysuj szczękę i brodę. Staraj się robić to dokładnie, jednak pamiętaj – to tylko szkic. Wszystko jeszcze raz będziemy poprawiać. Wytrzyj teraz pomocniczą linię (podział koła na pół). Lecimy dalej.

Krok III

Teraz narysujemy linie pomocnicze na wstępnym szkicu twarzy. Musisz wykonać to dokładnie. Całą twarz podziel na pół (pionowo i poziomo) – u mnie jest to linia 1, 2. Teraz połowę od czubka głowy podziel ponownie – jest to linia numer 3. Następnie kolejny raz wykonaj ten sam krok od czubka głowy – linia numer 4. Teraz podziel tak samo dół twarzy – linia 5 i 6. W ten sposób wyznaczyliśmy miejsce, gdzie będą włosy, oczy, nos i usta.

KROK IV

Popatrz teraz na rysunek 4. Naszkicowałam już tutaj nos i usta. Teraz czas na oczy. To będzie trochę trudniejsze zadanie. Linię oczu podziel na 5 równych części. Odległość między oczami wyznaczyła mi szerokość nosa. Zrób wszystko dokładnie tak jak ja na rysunku poniżej. Teraz narysuj oczy.

KROK V

Możesz już na tym etapie wyznaczyć miejsce na uszy. Uszy zaczynają się na wysokości oczu, a kończą na wysokości nosa. Powycieraj linie pomocnicze, aby nie przeszkadzały, zostaw tylko linię włosów.  Jeżeli rysujesz na komputerze, zmniejsz krycie warstwy ze szkicem.

KROK VI

Naszkicuj włosy. Będą one zaczynały się mniej więcej na linii, którą wyznaczyliśmy. Grzywka zazwyczaj zakrywa znaczną część czoła, a nawet sięga do oczu (są przecież różne rodzaje grzywek). Narysuj brwi tak jak na rysunku. Zauważ, że zaczynają się one od wewnętrznego kącika oka, natomiast linia zagina się na wysokości zewnętrznego kącika oka.

KROK VII

Popraw dokładnie szkic oraz wytrzyj wszystkie linie pomocnicze. Nasza twarz jest gotowa i co najważniejsze – proporcjonalna!

Ten sposób wykorzystuję już od wielu lat. Bardzo mi się przydaje w momencie, kiedy muszę skupić się na idealnych proporcjach. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie twarze są idealne! Niektóre osoby posiadaj przecież większy nos lub usta, małe uszy, wysokie czoło itd. Nie zdziwcie się, kiedy zaczniecie rysować jakąś osobę, a proporcje nie będą się w 100% zgadzały, to normalne.

Mam nadzieję, że tutorial okazał się pomocny. Napiszcie mi, czy macie nadal problemy z proporcjami twarzy. Jakie są Wasze sposoby, aby naszkicować idealną buzię?

Książka, która często pomaga mi podczas tworzenia moich prac: Rysowanie postaci

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram