Różnorodność w rysunku – dlaczego jest ważna?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Różnorodność w rysunku – dlaczego jest ważna?

By Justyna   /     Sie 20, 2018  /     Blog  /     ,

Od kiedy zaczęłam rysować zauważyłam, że różnorodność to ważny temat. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Chyba nie chcemy rysować cały czas tego samego. Zależy nam, aby każda twarz miała cechy indywidualne, odróżniała się od innych.

Kiedy rysujemy portrety z natury lub ze zdjęć, wtedy chcemy, aby postacie jak najbardziej przypominały pierwowzór. Ja długo zastanawiałam się, jak to zrobić. Wszystko sprowadza się do różnorodności. Jeżeli nie uwzględniamy tego elementu podczas ćwiczeń, nigdy nie odwzorujemy idealnie indywidualnych cech człowieka.

Uwielbiałam rysować w stylu mangowym od najmłodszych lat, czego nie uważam w tej chwili za coś złego, ale faktem jest, że manga ogranicza obserwacje. Tam każda twarz wygląda tak samo. Wystarczy zmienić fryzurę, żeby stworzyć nową osobę. Najlepiej, żeby dziewczyna była chuda jak patyk, bo takie są „kawaii” i zbierają najwięcej lajków. Co gorsza – twarz męska niewiele różni się od damskiej! Zazwyczaj tylko oczy u mężczyzny są trochę mniejsze.

Wreszcie odkryłam, że nie mogę ograniczać się do mangi, bo wiele tracę. Świat jest różnorodny, a uchwycenie tego w rysunku uważam za coś niesamowitego! Ja tak naprawdę uwielbiam teraz wszystkie twarze i kształty ciała. Interesują mnie ciekawe nosy, wąskie i malutkie usta. Często obserwuję ludzi i zastanawiam się, jak można by było to ująć na rysunku. Pewnie niektórzy zastanawiają się, dlaczego się gapię!

I chociaż rysuję w stylu komiksowym i większość kobiet, które na moim blogu zobaczycie, mają podobne cechy, to w rzeczywistości podczas ćwiczeń nie ograniczam się tylko do „pięknych” sylwetek i twarzy.

Obserwacja

Obserwujmy ludzi i szukamy różnorodności. Zamykanie się w swoim stylu jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Szukajmy innych zdjęć – być może ludzi starych, młodszych, wyższych, niższych, chudych i grubych!

Oto formy różnorodności, na które warto zwrócić uwagę!

Różne ciała

Zapewne wiesz, że ciała są różne. I nie chodzi mi tutaj tylko o wagę! Niektórzy mają np. krótki tułów oraz bardzo długie ręce. Sylwetki kobiece też się różnią. Doskonale pewnie kojarzycie figurę gruszki, jabłka, figurę klepsydry (to ta idealna). My uczyliśmy się do tej pory, jak rysować ideały, ale inne sylwetki też są fascynujące. Swego czasu znalazłam na deviantarcie dziewczynę, która przedstawiała kobiety tylko z wielkimi tyłkami! Niestety teraz już nie pamiętam nazwy użytkowniczki i nie potrafię jej odnaleźć – gdybyście coś kojarzyli, dajcie znać! Do czego zmierzam? Otóż ważne są eksperymenty. Kiedy wchodzimy w różnorodność, często zdarza się, że odnajdujemy własny styl! Może Ty będziesz chciał rysować anorektyczki? To też ciekawa działka.

Różnorodność ze względu na płeć

Niestety, ja jestem jednopłciowcem (jest takie słowo?) XD Uwielbiam rysować kobiety i raczej męskie ciało niezbyt mnie interesuje – oczywiście tylko w rysunku. Nie mam pojęcia, czemu się tak dzieje. Jednak! Staram się od czasu do czasu wychodzić z tych sztywnych ram i rysuję facetów. Swoją drogą był taki dobry i piękny okres w moim życiu, kiedy oglądałam Dragon Ball’a i ciągle męczyłam na kartce papieru Songo i Vegetę, dlatego poniekąd sylwetka męska nie jest mi obca. Jeśli macie ograniczenia i rysujecie osobników jednej płci- od dziś to zmieńcie. Chociażby tylko dla siebie – w ramach ćwiczeń wykonujcie takie prace!

Różnorodność ze względu na wiek

Powiedz mi teraz, czy rysujesz tylko młode osoby? Zapewne tak! Być może od czasu do czasu w Twoich szkicach pojawiają się dzieci, ale starzy ludzie? No kto się za to bierze! A teraz posłuchaj mnie uważnie. Rysowanie starych ludzi bardzo rozwija! Wiesz, jakie to wyzwanie dobrze odwzorować pomarszczoną twarz? Narysuj kilka takich osób, a szybko zauważysz progress w cieniowaniu.

Ten wpis jest trochę pusty, brak moich rysunku. Dlaczego? Po pierwsze – trochę się spieszę, a po drugie nie mogę zrobić dobrych zdjęć z mojego szkicownika – problemy z aparatem. A jak wiecie… perfekcjonizm mi dokucza. Jednak uwierzcie na słowo – ja to robię! Rysuję ludzi w różnym wieku, różnej płci oraz często obserwuję charakterystyczne elementy twarzy, a potem przenoszę je na papier. Kto tego nie robi, ma wielkiego artystycznego kopniaka!

Pozdrawiam ciepło

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram