Nauka rysunku 2 – światło i cień w rysunku

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Nauka rysunku 2 – światło i cień w rysunku

By Justyna   /     Kwi 07, 2016  /     Blog  /     , , , , , , , ,

Bardzo ważnym elementem każdego rysunku (chyba najważniejszym) są cienie. Nadają one rysunkowi życia, sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Dopóki postać nie jest pocieniowana, wygląda po prostu płasko i nieciekawie. Światło i cień w rysunku – te dwa nieodłączne elementy postaram się dziś Wam przybliżyć.

Światło i cień, fajnie – powiecie. Tylko co zrobić, żeby umieścić go prawidłowo na naszych obiektach? No właśnie, tutaj trzeba już wejść głębiej w teorię światłocienia. O ile rysowanie cieni na graniastosłupach, kulach i innych prostych figurach jest łatwe, to schody zaczynają się, kiedy mamy bardziej skomplikowany obiekt, np. człowieka.

Najpierw jednak zacznijmy od podstaw.

ŚWIATŁO I CIEŃ W RYSUNKU – DWA RODZAJE CIENI

Wyróżniamy dwa rodzaje cieni: cień własny i cień rzucany. Cień własny to ten, który obserwujemy na obiekcie. Rzucany to taki, który przedmiot “rzuca” na inny obiekt np. cień człowieka na chodniku.

tocienie

CIEŃ W DZIEŃ I CIEŃ W NOCY

Wyobraź sobie, że obiekt jest oświetlony z góry. Wszystkie części zwrócone przodem do światła będą dobrze widoczne i jasne. Pozostałe elementy, zwrócone w innym kierunku, staną się ciemne. Proste jak drut, prawda? To zasada, o której zawsze musisz pamiętać. Jest tylko jedna różnica między cieniem nocnym i dziennym. Otóż w dziennym, najciemniejsze części obiektu nigdy nie zleją się z tłem. W nocy jest na odwrót. 

KSZTAŁT I MIEJSCE CIENIA ZALEŻY OD MIEJSCA OŚWIETLENIA

Cienie mogą różnie rozkładać się na obiektach. Wszystko zależy od tego, po której stronie umieścimy światło. Jeżeli jest z przodu, zostanie oświetlona większa część obiektu i tylko boki trzeba pocieniować. Jeśli oświetlenie mamy z prawej strony, ciemnym kolorem należy pokolorować lewą część. Wszystko wydaje się proste, jeżeli patrzymy np. na kulę. Natomiast twarz człowieka jest skomplikowana, więc i cień taki będzie. Narysowałam przykładowe rozłożenie cieniowania na postaci, w zależności od miejsca padania światła.

cieniowanie-

 ŚWITAŁO I CIEŃ W RYSUNKU – ĆWICZENIA

Ćwiczenie 1

Światło i cień w rysunku to nie jest taka prosta sprawa, więc trzeba dobrać odpowiednie ćwiczenia, żeby nauczyć się rozkładać te elementy odpowiednio. Cień rzucany można bardzo łatwo zrozumieć i opanować. Oto przykładowe ćwiczenie, które pomoże ci zrozumieć podstawy.

Potrzebne będą:

  • gazety
  • stare butelki
  • taśma klejąca
  • lampka nocna

Wykonanie:

Z gazet i butelek stwórz rzeźbę. Nie jest teraz ważne, jak ona będzie wyglądała. Stwórz nieregularnego “potworka” tak jak ja. Im bardziej skomplikowana figurka tym lepiej. Wejdź do ciemnego pomieszczenia, umieść rzeźbę na brystolu. Możesz też umiejscowić ją przy ścianie. Przyświeć latarką z prawej, lewej strony i z góry. Obserwuj, jak zmienia się cień. Sfotografuj rzeźbę i postaraj się odwzorować na papierze cień, który rzuca na brystol. 

cwiczenierysunku

Ćwiczenie 2

Teraz popracujemy nad cieniem własnym. Narysuj kulę, graniastosłup, walec. Wskaż, z której strony ma padać światło. Zacieniuj miejsca, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Pamiętaj! To bardzo ważne ćwiczenie. Większość skomplikowanych obiektów składa się właśnie z tych figur!

cieniowanie

Ćwiczenie 3

Ćwiczenie najtrudniejsze, ale bardzo skuteczne. Wejdź do ciemnego pomieszczenia (dziś tylko w takie was będę wysyłała, ale spokojnie! 😉 ) Weź ze sobą latarkę. Dobrze by było, gdybyś ćwiczył/ćwiczyła przed lustrem. Oświetlaj twarz z każdej strony i postaraj się przerysować, jak pada cień. Ja zrobiłam inaczej. Sfotografowałam syna i posłużyłam się zdjęciami podczas rysowania. To również dobry sposób.

rysowanie11

UWAGA KOŃCOWA

Rysowania cieni można się oczywiście wyuczyć, ale żeby to zrobić, trzeba dużo szkicować i dużo obserwować różne obiekty. Sprawdzaj przy każdej okazji, jak oświetleni są ludzie w różnych miejscach – w pomieszczenia ze sztucznym światłem, przy świetle dziennym. Zapewne to ułatwi ci naukę. Pamiętaj, musisz być dociekliwym obserwatorem.

Jeżeli macie jakieś pytania odnoście światła i cienia w rysunku, piszcie śmiało. Postaram się pomóc.

Pozdrawiam ciepło

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram