Szkicowanie na komputerze – 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Szkicowanie na komputerze – 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

By Justyna   /     Gru 11, 2014  /     Blog  /     , , , , , , , ,

Szkicowanie na komputerze to nie taka prosta sprawa, chociaż ja teraz nie wyobrażam sobie innego sposobu pracy przy początkowej fazie rysunku. Jeżeli już opanujesz podstawy, możesz nie wrócić do kartki papieru 🙂

W moim przypadku tak właśnie było. Dlaczego lubię ten rodzaj szkicu? Po pierwsze, nigdy nie mam efektu ubrudzonej kartki. Po drugie, nie muszę skanować szkicu, żeby wykonać rysunek na komputerze (zaoszczędzam czas). Po trzecie, warstwy tworzą efekt kalki, nie trzeba używać gumki, żeby pozbyć się szkicu, po prostu usuwamy niepotrzebną warstwę ze szkicem.

Co jednak musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za szkicowanie na komputerze? Oto najważniejsze sprawy..
szkic

1. Program graficzny z opcją zwolnienia ruchów pędzla– Niezbędny jest dobry program graficzny. Do szkicowania niekoniecznie nadaje się Corel czy Photoshop (chociaż znam wielu artystów, którzy sobie na nich świetnie radzą, ale są już wprawieni).

Dla początkujących najlepszy będzie jednak program, gdzie można zwolnić ruchy pędzla. Paint Tool SAI daje taką opcję.

Wystarczy ustawić smoothing (smużenie) na odpowiednią prędkość od 0 (najszybszy) do S7 (najwolniejszy). Osobiście dla mnie do szkicowania najlepsza jest 10-ka. Ruchy nie są ani zbyt szybkie, ani zbyt wolne.

2. Warstwy – Jeżeli jeszcze nie wiesz, do czego służą warstwy, radzę jak najszybciej to nadrobić. Jak już mówiłam, jest to coś w rodzaju kalki. Starzy rysownicy zapewne pamiętają fioletowe kalki, dzięki którym dało się odwzorować rysunek krok po kroku. Tyle, że można było zwariować, zanim obrazek został odpowiednio skopiowany. Kalka zostawiała zazwyczaj fioletowe ślady. Pewnie panie na poczcie do rachunków jeszcze takowych kalek używają…

Może wyjaśnię to tak… Wyobraź sobie, że Twoje karki są przezroczyste. Rysujesz kółko na pierwszej, nakładasz później drugą i  dorysowujesz słonia. Zawartość pierwszej przezroczystej kartki zostaje nienaruszona,  pomimo tego, że na drugiej pojawił się słoń. Jednocześnie i kółko i słoń są dla nas widoczne. Tak właśnie działają warstwy.

Dodatkowa opcja jest taka, że można zmieniać stopień przeźroczystości kartki. Jak tworzyć nowe warstwy? W każdym programie graficznym w menu znajdziesz zakładkę Layer/Warstwa. Wchodzimy w tę zakładkę i klikamy New layer/Nowa warstwa. Kiedyś jeszcze opowiem o masce warstwy.

3. Odpowiedni rozmiar kartki – Bardzo istotna sprawa! Ja zawsze rysuję szkic na bardzo małym rozmiarze (około 400 na 400). Dlaczego? Nie skupiam się wtedy na szczegółach. Przy szkicowaniu nie musimy dbać o detale.

Szkic ma być schematyczny i szybki. Przy rysowaniu na dużych rozmiarach już trzeba się namachać, a nie o to nam chodzi. Polecam więc szkicowanie na małych kartkach.

Później rysunek przenosimy na duży format 2000 na 2000 i powiększamy szkic. Następnie bawimy się w szczegóły 😉

4. Narzędzia – Nigdy nie posługuję się ołówkiem. Często przy wstępnym szkicu (czyli podczas rysowaniu “kościotrupa”) posługuję się narzędziem Airbrush (wielkość 25 do 50).

Później przerzucam się na brush (wielkość 6-8), zmieniam prędkość smoothing na 10 i rysuję detale. Lubię też narzędzie Pen, stosuję je zamiennie z Brush. 

5. Szkic w kolorach – Żeby ułatwić sobie szkicowanie, na każdej warstwie rysuję linie w innym kolorze. Dzięki temu wiem, które kreski są nowsze, a które starsze.

 

 

aol

Mam nadzieję, że jakoś pomogłam. Nie lubię tracić czasu, dlatego w pełni zadowala mnie szkicowanie na komputerze. To był dla mnie ogromny krok do przodu, chociaż wydaje się banalny.

 

To by było na tyle. Czekam na “miłe” komentarze 😉

justynai

 

Zapisz

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram