Szybki test: program graficzny Open Canvas

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Szybki test: program graficzny Open Canvas

By Justyna   /     Maj 05, 2015  /     Blog  /     , ,
O programie Open Canvas słyszałam już dawno temu, kiedy jeszcze istniały dinozaury, a za tablety graficzne trzeba było płacić jak za zboże. Mało tego, miałam ten program zainstalowany i stworzyłam jeden, może dwa rysunki myszką. Nie szło dobrze, ale wyciągnęłam kilka wniosków: potrzebny jest tablet, potrzebny jest w miarę dobry komputer, OC raczej nie jest przeznaczony do rysowania lineartów.

 

Moi znajomi chętnie na OC pracowali, ale ja zapomniałam zwyczajnie o jego istnieniu, odkąd poznałam i pokochałam program Paint Tool SAI.

 

SAI jak wiecie jest świetny. Mało “waży”, szybko się ładuje, tworzy idealnie gładkie linie, śpiewa, tańczy i gotuje… (więcej poczytacie w tym wpisie: Paint Tool SAI podstawy)

 

Mogłabym opowiadać cały dzień, ale pomyślałam, że warto na jakiś czas przenieść swoje zabawki do innego programu, stąd właśnie nowy cykl wpisów pt. “Szybki test”. Pojawią się w nim  “opowieści z krypty” o ciekawych programach graficznych. Będą to raczej moje pierwsze wrażenia, a jeżeli coś bardziej Was  zainteresuje, napiszę tutorial. 

 

Zainstalowałam Open Canvas najpierw na moim laptopie. Stworzyłam dosyć prosty lineart i już w trakcie  tej nieskomplikowanej pracy zauważyłam, że coś mi się zacina, a sam program delikatnie wariuje. Problem zaczął się, kiedy próbowałam pokolorować tło i w tym celu powiększyłam na maxa narzędzie airbrush. Lag totalny.
Przeniosłam tablet i OC na lepszy komputer stacjonarny. Program przestał wariować, airbrush śmigał jak szalony niezależnie od rozmiaru. Miałam jedynie problem z narzędziem blur, jednak już po czasie zrozumiałam, że jest mi zbędne, gdyż airbrush z watercolor tworzą świetny duet.

 

kotek

Co do wyglądu i funkcji. Z lewej strony mamy panel narzędzi. Znajduje się tam: Pencil (ołówek), Eraser (gumka), Watercolor (akwarela), Airbrush, Blur (do rozmazywania, rozcierania), Burn (do przyciemniania, tworzenia ciemnych smug), Fill Figure (tworzenie gotowych figur), Fill/Gradient (wiadro z farbą z opcją nałożenia gradientu), Select (zaznaczanie), Magic Wand (różdżka), Move Layer (do przesuwania rusunku po kartce), Type (do tworznia tekstu), Cropp (bodajże do kadrowania), Eyedropper (pipetka), Hand (oddalanie, przybliżanie, przewracanie kartki), Zoom (lupa).

Także arsenał mamy całkiem pokaźny.

W menu głównym raczej standardy, ale trzeba zwrócić uwagę, że mamy tam całkiem spory wybór filtrów.

Po prawicy znajdziemy: okno warstwy, kolorów, historię, siatki (fajna sprawa przy rysowaniu krajobrazów, pomieszczeń wszelakich w perspektywie) oraz okno opcji narzędzi. Jeżeli w danym momencie posługujemy się np. narzędziem airbrush, możemy ustawić jego funkcje: wielkość, przezroczystość, szybkość poruszania się itd. Całkiem fajnie.

opencanvas1

 Moja pierwsze wrażenie jest następujące:

 

PLUSY:
Ciekawy program, dużo narzędzi, airbrush i watercolor wymiatają. Można naprawdę ładnie cieniować i rozcierać kolory, czego w SAI mi brakowało. Podoba mi się, że mamy sporo filtrów, możliwość dodania tekstu i gotowego gradientu, a także da się tworzyć gotowe figury. Tego w SAI nie ma i bardzo ubolewam.

 

MINUSY:
Niefajnie, że linie nie są ładne i gładkie, kiepski do lineartów. Niefajnie też, że nie działa dobrze na słabszych komputerach. Blur jest niepełnosprawny.

Nie polecam dla osób, które rysują typowo komiksowo. OC służy raczej do “malowania” i postaram się za jakiś czas coś w tym stylu narysować, żebyście zobaczyli jego pełne możliwości.

Planuję teraz stworzyć lineart w SAI, a kolory nałożyć w OC. Jestem ciekawa efektu. Czuję, że połączenie tych dwóch programów to może być prawdziwa mieszanka wybuchowa.

Króciutki, szybki test. Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam działanie programu OC. Zachęcam do wypróbowania wersji testowej: klik

Pozdrawiam ciepło

justynai

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram