Tablet graficzny jako prezent świąteczny. Czy to dobry pomysł?

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Tablet graficzny jako prezent świąteczny. Czy to dobry pomysł?

By Justyna   /     Gru 20, 2015  /     Blog, Grafika  /     , , , , , , , , , , , ,

Osatnio byłam świadkiem pewnej rozmowy rodzinnej, która zwaliła mnie z nóg.

– Mamusiu! Zobacz! Jaki tani tablet – krzyczy jakiś 6-latek
– No faktycznie. Skarbie! – woła męża – Zobacz! Chyba warto?
Podchodzi sfrustrowany ojciec. Widać, że po dziurki w nosie ma już tych świątecznych zakupów.

– To jest tablet graficzny – ojciec prostuje, a matka patrzy ze zdziwieniem, po czym dodaje
– Co za różnica, bierzemy! To jest okazja!

Zastanawiam się, ilu nieświadomych 6-latków dostanie tablet graficzny kupiony przez głupotę swoich rodziców. Przy okazji ten incydent natchnął mnie do napisania krótkiego poradnika pt. “Dla kogo i jaki kupić tablet graficzny na gwiazdkę”. Zapraszam!

1) Tablet a tablet – Zacznijmy od tego, że wiele osób tak naprawdę nie odróżnia tabletu graficznego od tabletu “tabletu”. W przeświadczeniu ludzi, którzy nie mają pojęcia o grafice istnieje przekonanie, że na świecie jest tylko jeden rodzaj tego urządzenia. Czasem nic nie pomagają wyjaśnienia. Tablet to przecież tablet, przedłużenie telefonu. Wgrywamy aplikacje i heja…. Naprawdę, głupio by wyglądało, gdybym zaczęła tłumaczyć, co to jest tablet graficzny, więc odsyłam do wujka google: Tablet graficzny

2) Tablet to nie jest zabawka – Niestety, dla dzieci poniżej 10 lat się nie nadaje i mówię to całkiem serio, bo przećwiczyłam już cyfrowe rysowanie z moim synem. Dziecko nie bardzo wie, od czego zacząć, a kiedy już spróbuje, ma +500 do frustracji. Czuje się tak, jakby ze swoimi artystycznymi zdolnościami cofnęło się w rozwoju. Kiedy młody podczas pracy z tabletem zaczął mi marudzić, że on nigdy w życiu nie będzie ładnie rysował, postanowiłam, że tablet odstawiamy na jakiś czas. Niestety, dla młodszych dzieci w dalszym ciągu lepszy jest blok rysunkowy i kredki Bambino.

3) Tablet bez programu to jak kredki bez bloku rysunkowego – Nieświadomi rodzice kupują tablet graficzny za 100 zł ze świadomością, że to już koniec. Niestety, nie zastanawiają się nawet nad odpowiednim oprogramowaniem. Rysowanie na tablecie
w Paincie to najgorsze, co możne być. Tym bardziej odpada Photoshop, jeżeli to pierwsza styczność z programami graficznymi. Zawsze polecam kupno Paint Toll SAI, bo to najtańszy wydatek z możliwych. Przy tablecie za 100 zł cena jednak wzrasta do 270 zł. Czyli już tak tanio nie jest, ale tablet bez programu nic nie znaczy.

4) Tablet nie jest dla każdego – Starsze dzieciaki, które naprawdę lubią rysować, najprawdopodobniej się ucieszą. Beztalencia i totalni ignoranci już nie. Tablet nie wyzwoli w nich w magiczny sposób zamiłowania do grafiki. Pierwsze próby z tabletem niestety zniechęcają, zwłaszcza po ujrzeniu tak ciekawych prac jak moje 😉 Pojawia się wtedy pragnienie: “Ja też tak chcę”, a tu nic nie wychodzi, nawet przy użyciu filtrów w Photoshopie!

5) Tablet dla amatora – Powiedzmy, że znalazłeś amatora, który faktycznie ucieszy się z tabletu. Jaki wybrać? Wacom Bamboo, Wacom One go zadowolą. Jeżeli natomiast chcesz trochę cenowo zaszaleć, Intuos Manga, Pen&Touch czy też Comic będą dobrym wyborem.

6) Tablet dla grafika – No dobrze, znaleźliśmy właściwą osobę, można kupić jej tablet na gwiazdkę. Tylko pojawia się następny problem. Jaki wybrać?  Otóż, istnieje jedna odpowiedzieć: lepszy niż ma. No właśnie! A jaki to będzie? Otóż to. Jesteśmy w dobrym miejscu. Tak wygląda hierarchia tabletów (przynajmniej moja):

1) Genius np. Mouse Pen, Easy Pen – słaby
2) Wacom Bamboo, Wacom One – dobry
3) Wacom Intuos np. Art, Pen&Touch, Pro, Manga – bardzo dobry
4) Wacom Cintiq np. 24 HD Touch – świetny, dla zaawansowanych

Jeżeli Twój grafik posiada Intuosa, nie łudź się, że ucieszy się z One za stówkę. Jego marzeniem jest Cintiq, który cenowo plasuje się w przedziale 1500 do 15000 🙂 Oczywiście modele Intuosa są różne. Ja np. stawiam wyżej Pro nad Art i Manga. Myślę, że trzeba zorientować się najpierw, jaki model Intuosa posiada użytkownik, bo zawsze można kupić lepszy. Tylko trzeba pamiętać, że cena lepszego modelu Intuosa wzrasta. Nie są tak drogie jak Cintiq, ale trzeba mieć spory zapas gotówki.

Mam nadzieję, że jakoś pomogłam i wyprowadziłam niektórych z błędu. Tak naprawdę tablet to fajny pomysł na prezent, ale trzeba zastanowić się dla kogo. Nie ma przecież nic gorszego niż nietrafiony upominek, prawda? Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie tabletów, piszcie.

Pozdrawiam ciepło

Justyna

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram