Paint Tool SAI podstawy część 1

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Paint Tool SAI podstawy część 1

By Justyna   /     Kwi 11, 2013  /     Blog  /     , , , , , , , , , , , , , , , ,

Paint Tool Sai to pierwszy program, z którym pracuje mi się naprawdę wyśmienicie i mogę powiedzieć śmiało, że w 100% spełnia moje wszelkie oczekiwania. Programy, na których wcześniej pracowałam również były dobre, ale zabrakło im jednego – dobrego czujnika nacisku. Nikt chyba nie lubi “parkinsonowych” linii, prawda? Przyznam, że głównie tym mnie Sai kupił.

Przez długi czas tworzyłam w nim tylko linearty, ale po jakimś czasie zapoznałam się z resztą narzędzi i teraz nie wyobrażam sobie również kolorowania bez SAI. W tym tutorialu (poradniku) opowiem troszeczkę o funkcjach programu Pait Tool Sai. Będą to podstawy podstaw dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z
programami graficznymi. Proszę bez nerwów, tutoriale dla zaawansowanych również się pojawią ^^ Poradnik podzielę na dwie lub trzy części. Dziś troszkę o menu i narzędziach na zwykłej warstwie.

Na początku może powiem krótko, czego możecie spodziewać się po tym programie. Otóż….

1) Jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada minimalistyczny design, co przypisuję na plus, ponieważ można  swobodnie z nim pracować na słabszym sprzęcie. Nie muszę chyba wspominać, że śmiga “jak ta lala”? 😉

2) Kto raz otworzy SAI, z miejsca się w nim zakocha. Jest to program bardzo intuicyjny. Opcji nie posiada tak dużo i dobrze, ponieważ nie pogubicie się w nich. Co innego Photoshop, w którym już nieco trzeba pogrzebać, przeczytać troszeczkę tutoriali, żeby cokolwiek zrobić.  Narzędzia i warstwy mamy na wierzchu, menu natomiast jest proste i przejrzyste. Nie sposób się pogubić 😉

3) Dużym plusem jest to, że Paint Tool SAI współpracuje z Photoshopem. Jeżeli tworzycie w Photoshopie i macie zamiar przenieść się na SAI, zapewne nie raz do Szopa będziecie wracać. I chwała twórcom SAI za możliwość zapisywania swoich wypocin w formacie PSD. Włączamy wtedy do Photoshopa, dodajemy warstwę nieprzeźroczystą i bawimy się dalej.

4) Masz tablet i chcesz rysować w 2d? Sai jest dla Ciebie doskonały 🙂 Nie masz tabletu? Nie przejmuj się, z powodzeniem możesz skutecznie na nim pracować. Mamy bowiem możliwość wyboru dwóch warstw – zwykłej i wektorowej. Wektorowa ułatwia pracę z myszką.

MENU główne

Zerknijcie na poniższy screen. Ciężko jest znaleźć spolszczenie dla SAI, dlatego warto zapoznać się trochę z głównym menu, jeżeli nie mieliście nigdy styczności z żadnym programem graficznym.Opowiem troszeczkę o najprzydatniejszych opcjach w menu.

saipostawy

Plik – Znajdziemy tutaj opcje: nowy (new) zapisz (save), otwórz (open), eksportuj (export), ostatni (recent) (mamy możliwość otworzyć plik, na którym ostatnio pracowaliśmy), zamknij rysunek (close canvas), zamknij program (exit). Czyli same podstawy 😉 Każdy program to posiada

Edycja
– Tutaj możesz cofnąć poprzednie ruchy (undo) albo je przywracać (rendo). Bardzo przydatna opcja, zwłaszcza że cofa chyba do nieskończoności 😉  Bardzo ładnie działa tutaj skrót klawiszowym: ctrl+z – cofnij, ctrl+y – przywróć. Reszta opcji to kopiuj, wklej, wytnij, których chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Obraz
– Możemy ustawić wielkość obrazu oraz powiększać lub zmniejszać obszar roboczy (image size, canvas size). Dodatkowo można obrócić w pionie (vertical flip), w poziomie (horizontal flip) oraz obrócić o 90 stopni z lewej lub prawej strony (rotate 90). Istnieje jednak bardziej przystępna opcja do obracania, ale o tym później.

Warstwy – Znajdziemy tu ustawienia warstwy. Początkowo będziecie korzystać zapewne tylko z opcji New layer (nowa warstwa) i New vector layer (nowa warstwa wektorowa) oraz ewentualnie stworzycie foldery warstw (New folder). Pozostałe przydatne opcje to wyczyść warstwę  (clear layer), zmień (transform) które umożliwiają dowolną edycję tego, co już narysowaliśmy na naszej warstwie. Radzę troszeczkę posiedzieć w tych opcjach, poklikać, pobawić się i samodzielnie i zastanowić, co może się przydać. Większość tych poleceń odnajdziecie w bardziej przystępnych miejscach. Przykładowo “New layer” ukryto w oknie warstw i wystarczy kliknąć ikonkę z zagiętą kartką, aby utworzyć nową warstwę.

Zaznaczanie
– Mamy tutaj odznacz (deselect), odwróć zaznaczenie (invert selection) oraz zaznacz wszystko (select all), rozszerz zaznaczenie o 1 px (expand selection by 1px), wybierz punkt (select point) oraz wyczyść wybrany punkt (select point).  Przydatne jest “odwróć zaznaczenie” i “odznacz”, chociaż możemy zrobić to w inny sposób.

Filtr – Bez obawy. Zakładka “Filtr” daje nam możliwość ustawienia barwy, nasycenia, przeźroczystości obrazu (pierwszy filtr hue/saturation) oraz jasności i kontrastu (brightness/contrast), z których ja często korzystam.

Widok – Przydatne w tym menu: nowy widok (new view), powiększ (zoom in), pomniejsz (zoom out) , obróć w poziomie (horizontal flip). Horizontal flip często przydaje się do sprawdzenia, jak wygląda narysowana postać w odbiciu lustrzanym.

Okno – Tutaj możemy ustawić, jakie okienka chcemy mieć na widoku. Ja polceam włączyć okno kolorów (color wheel), próbki kolorów (swatches), szybki górny pasek (quick bar), paletkę do miksowania kolorów (mixer), kursor pokazujący wielkość pędzla (cursor schow brush size)

Help/Config
– Pomoc i konfiguracja. W zasadzie nic ciekawego.

NARZĘDZIA (Cały przybornik) na zwykłej warstwie

saipodstawy2

 

Pen – Piórko. Narzędzie niezbędne do rysowania lineartów, przydatne również do kolorowania. Idealne dla osób, które posiadają tablet. Pen ciężko współpracuje z myszką. Możecie ustawiać wielkość pędzla, kształt, twardość/ miękkość pędzla (hard/soft), przebicie (destiny).

AirBrush – Narzędzie, którego osobiście niezbyt często używam, ponieważ rozmazuje moje kolory. Do komiksowego rysunku  raczej się nie nadaje. Pędzel ten ładnie reguluje “moc” koloru. Dotykamy mocniej, wtedy kolor jest intensywny.  Dotykamy delikatniej, kolor staje się jaśniejszy. Czasem dodaję rozświetlacze za pomocą Air Brush.

Brush – Kolejne narzędzie idealne do “malowania”. Dobrze się nim koloruje, sama często go wykorzystuję, ponieważ posiada czułość nacisku jak Air Brush i nie daje tak wodnistego efektu. Jedyny minus jest taki, że trzeba mocno naciskać, żeby uzyskać pożądany efekt.

Water – Water to farbka wodna/ akwarelowa. Jeżeli ktoś lubi pejzaże, na pewno się przyda. Ma wodnisty, delikatny odcień. Idealne narzędzie do długiego, żmudnego dłubania.

Marker – Do kolorowania niezbędny wręcz, zwłaszcza dla mnie. Jeżeli ktoś rysuje mangę, marker jest niezawodny. Przy mniejszym nacisku widać ciekawe przejścia, jakbyśmy malowali prawdziwym markerem i dodawali coraz ciemniejsze warstwy.

Eraser – To oczywiście gumka. Nie muszę chyba mówić, że często się przydaje? 🙂

Select/Deselect – Peany zachwytu na temat tego narzędzia wygłaszałam już wielokrotnie, chociażby tutaj, jednak powtórzę jeszcze raz. Select i Deselect to narzędzia do zaznaczania i odznaczania wybranego fragmentu obszaru roboczego. Raz pokolorowany skrawek będzie zaznaczony, możemy później ten obszar dowolnie modyfikować. Świetna rzecz, jeżeli mamy problem z wychodzeniem za linie.

Bucket – Wiadro z farbą. Do szybkiego kolorowania sprawdza się dosyć dobrze, ale bucket to bucket. Może zamazać przez przypadek wszystko, jeżeli linie są nieperfekcyjne.

Binary – Szczerze mówiąc nigdy się tym narzędziem nie bawiłam. Daje efekt postrzępionych linii i kompletnie nie wiem, do czego to wykorzystać. Jeżeli macie pomysł, jak wykorzystać Binary, piszcie.

Water – Kolejna farba akwarelowa, daje delikatniejszy kolor niż poprzednik. Lubię używać tego narzędzia przy dokładniejszym cieniowaniu, kiedy mam ochotę się troszeczkę pobawić.

Water (1) – Służy głównie do rozmazywania granic pomiędzy kolorami. Ja jestem zwolenniczką blura, ale jeżeli lubicie równomierne cienie to polecam water. Zachowuje się troszeczkę jak delikatna gumka.

Ol water – Kolejne narzędzie do rozmazywania kolorów, chociaż to niby farba olejna. Zachowuje się podobnie jak Water, ja nie widzę dużej różnicy. Niezbyt często tego używam.

Acrylic/Cryon/Paper
– Dzięki Acrylic uzyskujemy taką fakturę, jakbyśmy malowali na ziarnistej kartce. U mnie się nie sprawdza, ale może komuś podpasuje. Kiedyś słyszałam porównanie do farb plakatowych, ale nie wydaje mi się trafne. Cryon zachowuje się jak węgiel malarski.

Blur
– Jedno z moich ulubionych narzędzi do rozmazywania granic pomiędzy kolorami. Możemy tutaj ustawić siłę rozmazu, jednak trzeba z tym uważać, aby nie uzyskać brzydkich smug. Umiar,umiar i jeszcze raz umiar oraz cierpliwość. Radzę dobrze poćwiczyć rozmazywanie blurem.


Narzędzia dostępne nad przybornikiem

saipodstawy3


Marquee – Za pomocą tej krateczki możemy zaznaczać na rysunku wybrany obszar.

Lasso – Zaznaczenie nieregularne.

Magic wand – Inteligentne zaznaczanie.

(Dokładny opis tych narzędzi znajdziecie tutaj)

Move – Dzięki move możemy przesuwać nasz obrazek.

Magnify – Czarodziejska lupa, czyli jeden z szybszych sposobów na powiększanie obszaru roboczego.

Rotate – Za pomocą rotate obracamy obrazek jak nam się tylko podoba. Bardzo przydatna opcja przy kolorowaniu.

Hand –  Łapki. Dzięki niej możemy przesuwać kartkę.

Pickup color – Pipetka do nabierania kolorów.

W kolejnym odcinku opowiem o:

– narzędziach na wektorowej warstwie

– o oknie warstw

+ pojawi się film z prezentacją narzędzi

Pozdrawiam!

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram