Kolorowanie w Paint Tool SAI

Blog o grafice komputerowej i rysowaniu
Śledź mnie

Kolorowanie w Paint Tool SAI

By Justyna   /     Cze 10, 2013  /     Blog  /     , , , , , , , , , , , , , ,

Witajcie!

Dziś tutorial z nowym sposobem kolorowania w programie Paint Tool SAI. Film niestety się nie pojawi, ponieważ ja i youtube nie lubimy się zbytnio, jesteśmy na wojennej ścieżce. Zatem dziś jeszcze pokaz w starej formie, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. Wybrałam dla was prosty rysunek, bo wydaje mi się, że na takich lepiej jest się nauczyć podstaw.

Potrzebne narzędzia: Pen, Water

Poziom trudności: Średni

KROK I USTAWIENIE NARZĘDZI

Przy nowym sposobie kolorowania musimy inaczej skonfigurować piórko. Są to ustawienia, z których korzystam również przy tworzeniu lineartów, dosyć dobrze sprawdzają się przy rysowaniu grubszych linii. W poprzednim tutorialu nie pokazałam Wam moich ustawień, ale nie miało to większego znaczenia, ponieważ cały czas pracowaliśmy w trybie normal. Tym razem będzie inaczej. Zaczynamy zatem od ustawienia naszych narzędzi PEN oraz WATER według poniższych screenów.

PEN:
1
WATER: 
2

 

 

 

 

 

 

 

KROK II USTAWIENIA WARSTW

Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie warstwy. Na samej górze umieszczamy nasz lineart. Piętro niżej tworzymy nową warstwę, podpisujemy ją jako KOLOR oraz wypełniamy nasz rysunek kolorem podstawowym. Oczywiście każdy element kolorujemy osobno (burak ma swoją warstwę, łodyga i liście również). Kiedy już pokolorujemy nasz pierwszy element, tworzymy nową wastwę NAD kartką z kolorem podstawowym. Nowa warstwa nie może znaleźć się pod kolorem, to bardzo ważne! Teraz ustawiamy blend mode na Multiply oraz zaznaczymy “Layer clip”. Dzięki temu nasze kartki są połączone i nie ma opcji, żeby wyjść za linie, cały czas kolorujemy w obszarze podstawowego koloru. Wszystko ma wyglądać tak:

 

3 4

KROK III PODSTAWOWE CIENIE – WATER

Teraz klikamy na narzędzie water, wybieramy  ciemniejszy kolor od podstawowego i dodajemy pierwsze cienie na naszym owocku. Narzędzie water nie jest proste w obsłudze! Należy poćwiczyć, zanim zaczniecie kolorować swoje dzieła, ponieważ możecie narobić plam. Water musicie po prostu wyczuć. Im mocniej naciskamy, tym ciemniejszy odcień uzyskujemy. Jeżeli kilka razy przejedziemy w tym samym miejscu, kolor się wzmocni. Jak najlepiej kolorować? Ustawiamy dosyć duży rozmiar pędzla i szybkimi pociągnięciami malujemy dany obszar. Kiedy już jesteśmy przekonani, że pierwsze cienie są ok, przechodzimy do kolejnego kroku.

 

5

KROK IV PIÓRKO i ŁĄCZENIE KOLORÓW

Kiedy skończycie, zapewne nie podoba Wam się, że najciemniejszy kolor mocno się odznacza. Co zrobić, żeby ładnie połączyć odcienie? Otóż wracamy do narzędzia Water i rozmazujemy w miejscu, gdzie ciemniejszy kolor przechodzi w jaśniejszy i tutaj również UWAŻAMY! Jeżeli za mocno pociągniemy ciemniejszym kolorem, zrobimy ciemną plamę. To samo tyczy się jaśniejszego obszaru. Polecam po prostu nie starać się w tym miejscu. Należy rozmazać kolor szybkimi pociągnięciami pędzla.

6 7

Na koniec dodajemy światła. W tym celu otwieramy nową warstwę nad kolorami i cieniami. Pozostawiamy ją na podstawowych ustawieniach (Normal). Bierzemy pen lub water i dodajemy światła jaśniejszym kolorem. Możemy pobawić się opacity, jeżeli światło jest zbyt intensywne.

 

8

I to tyle 🙂 Mam nadzieję, że tutorial się przydał. Uważam, że ten sposób kolorowania jest o wiele lepszy, ładnie wydobywa kolory, a do tego można dosyć dobrze połączyć odcienie. Polecam poćwiczyć tę metodę na prostych rysunkach, a potem przejść do kolorowania trudniejszych elementów. Z mojej strony to tyle, dajcie znać, czy tutorial się przydał. Oczywiście jeżeli czegoś nie zrozumieliście i macie pytania, piszcie! Dajcie znać, jakie tutoriale do Paint Tool SAI chcielibyście zobaczyć. Tak prezentuje się skończony rysunek:

 

burak

 

Zapisz

Zostań wybrańcem i otwórz Skrzynię Skarbów z luksusowymi dodatkami!


  • Losgrafikos to blog o grafice komputerowej, rysowaniu, kreatywności i sztuce.

    Znajdziesz tu również tutoriale, grafiki do pobrania i masę inspiracji!

  • Newsletter

  • Instagram